Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Falgorn »

1316075070907.jpg
Η εβδομαδιαία ενημέρωση που γνωρίζετε και αγαπάτε (ή αλλιώς, το εβδομαδιαίο post όπου δεν τρολλάρω)

ΕΑΑΚ / Ελευθεριακό Σχήμα: 94
Επιτροπή Αγώνα: 47
ΔΑΠ: 35
Λευκά: 26

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ:
  • Να μην περάσουν οι απολύσεις στα ιδρύματα.
  • Κανένας εργαζόμενος σε πειθαρχικά για αργία.
  • Ανατροπή των νόμων 4009/11 και 4076/12.
  • Κανένα κλείσιμο – συγχώνευση σχολής.
  • Καμία σκέψη για δίδακτρα, διαγραφές.
  • Καμία αξιολόγηση στη σχολή μας.
  • Όχι στους νέους Εσωτερικούς Κανονισμούς.
  • Ούτε ένα ευρώ για πάσο, βιβλία, σίτιση , στέγαση. Ανατροπή της εγκυκλίου για την περικοπή των συγγραμμάτων. Να δοθούν όλα τα βιβλία.
  • ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
  • Κάτω τα χέρια από το άσυλο, απαιτούμε την πλήρη κατοχύρωσή του, το άσυλο ανήκει σε όλο το λαό. Όχι στην ποινικοποίηση των συλλογικών αγώνων και των μαχητικών πρακτικών του φοιτητικού κινήματος.
  • Καμία σκέψη για δύο κύκλους σπουδών, για bachelor και master και την εισαγωγή πιστωτικών μονάδων (credits).
  • Ανατροπή του Μνημονίου, της κυβέρνησης ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και κάθε άλλης που θα συνεχίζει τον πόλεμο ενάντια μας. Έξοδος από την ΕΕ και το ευρώ. Ανυπακοή στις κατευθύνσεις ΕΕ-ΔΝΤ σε εργασία, εκπαίδευση, δημοκρατία.
  • Κανένας περιορισμός των δημοκρατικών δικαιωμάτων. Ελευθερία στην πολιτική δράση. Όχι στον τρομονόμο. Αθώωση όλων των συλληφθέντων στις πανεκπαιδευτικές πορείες και τις απεργίες.
  • Καμία εφαρμογή και ανατροπή του Σχεδίου Απασχόλησης των Νέων.
  • Κατάργηση των Κολλεγίων και κάθε μορφής ιδιωτικής εκπαίδευσης.Ανατροπή του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων. Όχι στην αναθεώρηση του άρθρου 16 του συντάγματος.
  • Καμία επιβολή ενοικίου στις φοιτητικές εστίες. Όχι στο κλείσιμο των εστιών.
  • Να τιμωρηθεί παραδειγματικά ο δολοφόνος του Παύλου Φύσσα. Να αποκαλυφθούν και τιμωρηθούν οι συνεργοί του και οι ηθικοί αυτουργοί.
  • Να κλείσουν τα γραφεία της Χρυσής Αυγής από το λαϊκό κίνημα.
  • Να διαλυθούν τα 'τάγματα εφόδου', ΜΑΤ-ΔΙΑΣ κλπ, της κρατικής τρομοκρατίας κατά του λαϊκού και νεολαιίστικου κινήματος.
Διεκδικούμε:
  • Ένα ενιαίο πτυχίο ανά γνωστικό αντικείμενο με όλα τα επαγγελματικά και εργασιακά δικαιώματα σε αυτό. Όχι σε ειδικεύσεις, διασπάσεις, κατατμήσεις.
  • Ανθρώπινοι ρυθμοί σπουδών.Δωρεάν σίτιση, στέγαση, συγγράμματα και συγκοινωνίες για όλους. Αύξηση των δαπανών για όλες τις φοιτητικές παροχές.
  • Κατάργηση κάθε μορφής ελαστικής απασχόλησης σε δημόσιο, ιδιωτικό τομέα. Καμία απόλυση. Μονιμοποίηση όλων των εργαζομένων σε ΑΕΙ-ΤΕΙ. Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους. Αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις.
  • Λιγότερη δουλειά, δουλειά για όλους. Πλήρη ασφαλιστικά δικαιώματα και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για όλους. Μείωση του ορίου συνταξιοδότησης. Γενναία αύξηση των συντάξεων και των μισθών. Γενναία μείωση της εργατικής εισφοράς για την ασφάλιση.
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ – ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ:
  • Κατάληψη της σχολής από την Τρίτη 19/11 εώς και την Τρίτη 26/11. Καμμία εκπαιδευτική κι ερευνητική διαδικασία στη διάρκεια της κατάληψης.
  • Ο φοιτητικός σύλλογος θα καθορίσει τη λειτουργία της σχολής μαζί με τους εργαζόμενους. Καμία σκέψη για φαστ τρακ εξετστική ή εκβιαστική απώλεια του εξαμήνου. Πτυχιακές εξεταστικές για τους επί πτυχίο και διπλές χειμερινές - εαρινές εξεταστικές. Μπλοκάρουμε στην πράξη τις αυταρχικές διατάξεις του νόμου Διαμαντοπούλου. Στα μαθήματα και στα εργαστήρια θα επιστρέψουμε νικητές χωρίς απολυμένους συναδέλφους.
  • Παράσταση διαμαρτυρίας στο Τμήμα της σχολής, όποτε αυτό πάει να γίνει, για να εξασφαλίσουμε τις συλλογικές μας αποφάσεις.
  • Στις κινητοποιήσεις των διοικητικών υπαλλήλων, στην περιφρούρηση των πυλών και των κτηρίων του ΕΜΠ & σε εξώστρεφες δράσεις.
  • Σε κάθε συντονισμό με σωματεία και φορείς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, για την κλιμάκωση και κεντρικοποίηση του αγώνα μας.
  • Στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο την Πέμπτη 21/11 στις 12:30 στα Προπύλαια.
  • Νέα Γενική Συνέλευση του Συλλόγου την Τρίτη 26/11 υπό κατειλημμένη σχολή στις 12.30 στο ΑΜΦ.2.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Falgorn την Τετ Νοέμ 20, 2013 8:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
pauldirac
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2013 4:30 pm
Real Name: ?
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από pauldirac »

Συνέλευση πότε πάλι;
mousoudi05
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2013 8:11 pm
Real Name: Στεφανία
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από mousoudi05 »

ρε παιδιά εγώ νομίζω ότι το πλαίσιο έλεγε κατάληψη μέχρι τη δευτέρα 25/11 και συνέλευση πάλι την ίδια μέρα (25/11) στις 12:30
do urden
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 2:45 am
Real Name: alex
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από do urden »

ΛΕΥΚΕΣ ΛΕΥΚΕΣ!!!
μου τη σπαει που δεν κατεβαινει και στη σεμφε ενα ανεξαρτητο πλαισιο να παρει τα @@ να ηρεμησουμε και εμεις.. η σημμυ δειχνει το δρομο

EDIT 1: ουτε ο μητρογλου δεν θα ανοιξει τις σχολες
btw http://www.pomona.edu/Magazine/pcmfl00/1.shtml

EDIT 2: δηλαδη αυτη τη βδομαδα δε θα δωσουμε μαθηματα?

EDIT 3: περιμενε λιγο επειδη μπερδευτηκα..
εφοσον το κοινο πλαισιο απαιτησε απο τον φοιτητικο συλλογο να τιμωρηθει παραδειγματικα ο δολοφονος του παυλου φυσσα, και εφοσον ο φοιτητικος συλλογος ψηφισε ναι σε αυτο το πλαισιο, δεν επρεπε να συζητησουμε και στη συνελευση για το ποια θα ειναι η παραδειγματικη τιμωρια του δολοφονου? επιπλεον εγω ξερω οτι αυτος ειναι απλα φυλακη,κατι που δε συμπλεει με το πως πιστευω εγω, ως μελος του φσ σεμφε, οτι πρεπει να τιμωρηθει αυτος.. (συμφωνουνε και 2 φιλοι μου μαζι μου αρα δεν ειμαι μονος μου,ασχετα που ο ενας ειναι ηλεκτρολογος) οποτε νομιζω οτι η δικαιοσυνη δεν παιρνει στα σοβαρα την αποφαση του φσ σεμφε.. δεν πρεπει να κανουμε κατι για αυτο??
i was told that i could fly when least expected..cloud connected
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Falgorn »

do urden έγραψε:δηλαδη αυτη τη βδομαδα δε θα δωσουμε μαθηματα?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hkIZR-CE3iY[/youtube]
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Hengeo »

Πάει για ρεκόρ σχολής η διάρκεια της κατάληψης ή μου φαίνεται; Λογικό βέβαια αφού κατάφερα να αποφοιτήσω, μετά από μένα το χάος μετά από μένα το τίποτα! :e_biggrin:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
dru85
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 4:29 am
Real Name: Dru
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από dru85 »

περαστικα μας...
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από O kanenas »

Πλαίσιο έγραψε:Ο φοιτητικός σύλλογος θα καθορίσει τη λειτουργία της σχολής μαζί με τους εργαζόμενους. Καμία σκέψη για φαστ τρακ εξετστική ή εκβιαστική απώλεια του εξαμήνου. Πτυχιακές εξεταστικές για τους επί πτυχίο και διπλές χειμερινές - εαρινές εξεταστικές. Μπλοκάρουμε στην πράξη τις αυταρχικές διατάξεις του νόμου Διαμαντοπούλου. Στα μαθήματα και στα εργαστήρια θα επιστρέψουμε νικητές χωρίς απολυμένους συναδέλφους.
Σχετικά με την επί πτυχίω εξεταστική, έχει κανονιστεί κάτι (πχ, συνάντηση με τους διοικητικούς);
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Falgorn »

mousoudi05 έγραψε:ρε παιδιά εγώ νομίζω ότι το πλαίσιο έλεγε κατάληψη μέχρι τη δευτέρα 25/11 και συνέλευση πάλι την ίδια μέρα (25/11) στις 12:30
Nope. Εδώ είναι ανεβασμένη η απόφαση και σκαναρισμένη για όποιον θέλει.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από jakob »

Δεν ξερω αν οι εργαζόμενοι έκαναν κάποια λάθη ή εαν οι φοιτητές πέταξαν τη μπάλα στους εργαζόμενους για θέματα που μας αφορούν..

Οταν λέμε Πανεκπαιδευτικό Συλαλλητήριο ποιοί το καλούν και ποιοί συμμετέχουν;

Πρέπει κάποια στιγμή οι σύλλογοι να μας καλέσουν σε μια φοιτητική πορεία - διαμαρτυρία για την υποβαθμιση των σχολών μας.

Είναι δυνατόν να διαλύεται το Μετσόβειο και το ΕΚΠΑ και να μην έχουμε στείλει ενα μήνυμα στην κοινωνία, στη κυβέρνηση και στο εξωτερικό οτι δεν θα το δεχτούμε;
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από papagalakos II »

Μάλλον δεν το έχεις πάρει χαμπάρι αλλά γι αυτό το λόγο γίνεται το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο.
do urden
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 2:45 am
Real Name: alex
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από do urden »

papagalakos II έγραψε:Μάλλον δεν το έχεις πάρει χαμπάρι αλλά γι αυτό το λόγο γίνεται το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο.
το πανεκπαιδευτικο γινεται επειδη περασαμε στο mundial
i was told that i could fly when least expected..cloud connected
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Katsarola »

Ζουγανελης-Σαββοπουλος-Τζαμπα δε χατ στο ιδιο πανελ, μεγαλες στιγμες! Αναπτυξη στο δευτερο εξαμηνο του '14!
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από jakob »

Με συγχωρείς αλλά δεν εχω παραστεί σε κανένα Πανεκπαιδευτικό συλαλλητήριο.

Τα ακούω όμως απο τα σχολικά μου χρόνια οπου κυρίως πήγαιναν κάποιοι δάσκαλοι, κυρίως μέλη κάποιου κόμματος, και ίσως κάποιοι ελάχιστοι, οργανωμένοι μαθητές.

Επίσης γνωρίζω οτι εχουν γίνει για πολλούς και διάφορους λόγους, όπως για παράδειγμα τα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών, όταν αυτά ήταν ακόμα πεδίο διεκδίκησης.

Στο πανεκπαιδευτικό αύριο θα είναι οι καθηγητές των ΕΠΑΛ, οι διοικητικοι υπάλληλοι, η ΟΛΜΕ, το ΠΑΜΕ, διάφοροι σύλλογοι και φοιτητές, φαντάζομαι.

Το ερώτημα ειναι εγω μπορώ να έρθω που θέλω να διαμαρτυρηθώ ως πρωτοετής φοιτητής της ΣΕΜΦΕ και ως πολίτης αυτής τη χώρας απέναντι σε αυτό το απαράδεκτο Υπουργείο;

Με τόσα αιτήματα και τόσες συνιστώσες δεν νομίζω οτι βγαίνει ξεκάθαρα στη κοινωνία το μήνυμα ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ του ΕΜΠ και του ΕΚΠΑ, οι Ηλεκτρολογοι, οι Μηχανολογοι, το Βιολογικο, η ΣΕΜΦΕ, διαδήλωσαν κατά των απολύσεων και της υποβάθμισης των σχολών τους.

Τα μέσα ενημέρωσης βρίσκουν την ευκαιρία να κάνουν μια σούμα, να πουνε στα ψιλά οτι εγινε και ενα πανεκπαιδευτικό συλαλλητήριο, όπου οι "κακοί" διοικητικοί δεν αποδέχονται τις απολύσεις τους και δεν αναφέρονται καν οι φοιτητικοί σύλλογοι.

Η ΟΝΝΕΔ βρίσκει ελεύθερο έδαφος να προωθήσει το δικό της σλόγκαν "ανοιχτές σχολες" και "ακομμάτιστα" που ακούγονται πιο φιλικά στον πρωτοετή φοιτητή και προβάλλονται απο τα μέσα του συστήματος.

Αν παπαγάλε σε θίγει προσωπικά η κριτική μου, ζητω συγνώμη, αλλά δεν αφορά εσένα το ζήτημα.
Μας αφορά όλους.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
SilverAuditore
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 12:35 pm
Real Name: Αφροδίτη
Gender: Female

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από SilverAuditore »

http://tvxs.gr/news/ellada/paranomi-all ... ioikitikon

Διαβαστε λιγο αυτο το αρθρο. Καπου στη μεση λεει οτι οι σχολες του εμπ βρισκοΝΤΑΝ σε καταληψη αλλα οχι πλεον. Wtf is this shit? παραπληροφορηση αγκεν;;
Don't lose your grip on the dreams of the past, you must fight just to keep them alive!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”