Πιθανότητες

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
Ulm
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2007 8:56 pm
Real Name: ?
Gender: Female

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από Ulm »

Εισαγωγή στις πιθανότητες- Γ. Κοκολάκης, Ι. Σπηλιώτης - Εκδόσεις Συμεών
Χρώμα: Κόκκινο
Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν!!!
panos10
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 12:17 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από panos10 »

παιδια εχει κανεις το βιβλιο κοκολακη σπηλιωτη χρωματος κοκκινο στις πιθανοτητες και να το εχει περασει?χρειαζομαι να το δανειστω για λιγο και μετα φυσσικα να το επιστρεψω.αν καποιος μπορει να βοηθησει στειλτε μου ενα πμ.μπορω φυσικα να περασω να το παρω εγω απο το σπιτι του,η οταν ανεβει σχολη να βρεθουμε να μου το δωσει για λιγο.
hammer
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 4:35 pm
Real Name: rodrigo
Facebook ID: 0

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από hammer »

Καλησπέρα, έχει κανείς ιδέα με ποιον τρόπο λύνεται το τελευταίο θέμα (5) της τελευταίας εξεταστικής (Μάρτιος 2008); Δεν μου περνάει τίποτε απ' το μυαλό. Συνήθως το τελευταίο θέμα αφορά το κεντρικό οριακό θεώρημα, όμως αυτό έχει να κάνει με άθροισμα τυχαίων μεταβλητών και όχι γινόμενο, όπως το συγκεκριμένο θέμα. Ευχαριστώ...
kingdiamond
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 9:28 pm
Real Name: tasos
Gender: Male

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από kingdiamond »

Mε κάθε επιφύλαξη μπορεί να βγαίνει ως εξής.Να υψώσεις στην 36η και μετα να τα βαλεις και τα δυο σαν ορίσματα στον εκθετικό λογάριθμο.Το (0,1) παει μέσω του ln επί του R+,οπότε έχεις εκθετική κατανομή.Ακόμη το γινόμενο μέσω του ln γίνεται άθροισμα οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις Κ.Ο.Θ. ελπίζω να βοήθησα......

Βασικα με -Ln.Ok??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pao132003 την Σάβ Φεβ 07, 2009 4:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: merged posts
hammer
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 4:35 pm
Real Name: rodrigo
Facebook ID: 0

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από hammer »

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω...
maria_20
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 11:46 pm
Real Name: Μαρία
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Λαύριο

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από maria_20 »

lnίζεις για να μετατρέψεις το γινόμενο σε άθροισμα κ μετα με κοθ αλλιώς δν βγαίνει το κωλοθέμα. Είχα ρωτήσει κ το φουσκάκη πως έβγαινε κ μου πε με ln.
Άβαταρ μέλους
armaos
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 8:43 pm
Real Name: Αρμαος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από armaos »

Παιδια στις λυμενες ασκησεις του οκτωβριου 2007 που ειναι ανεβασμενες στο σαιτ,
στο 1ο θεμα, το 1ο ερωτημα ειναι σιγουρα σωστο;
Πολυ απλο δεν ειναι για να ειναι αληθινο;
Αν μπορει καποιος να απαντησει με καποια σιγουρια θα το εκτιμουσα

Παντως να σημειωσω πως γενικα τα λυμενα θεματα εχουν αρκετα λαθακια.
Ειναι χρησιμα αλλα καλα θα κανει οποιος τα χρησιμοποιησει να ελεγχει αποτελεσματα κτλ
delete
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 11:11 pm
Real Name: stef
Facebook ID: 0

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από delete »

βγήκαν τα αποτελέσματα της επαναληπτικής. είναι στο δεύτερο όροφο του κτιρίου Ε, αριστερά όπως βγαίνετε από το ασανσέρ στο γνωστό πίνακα.
I wonder why I wonder why. I wonder why I wonder. I wonder why I wonder why I wonder why I wonder.
Richard Feynman

Wir müssen wissen. Wir werden wissen.
David Hilbert
Άβαταρ μέλους
alexaiv
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 11:43 am
Real Name: Αλέξης Αϊβαλιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από alexaiv »

Παιδιά μήπως θα μπρορούσε κάποιος να ανεβάσει την ύλη σε τίτλους? Για μας που δεν έχουμε αυτο το περιβόητο κόκκινο βιβλίο :e_biggrin:
Η σκληρή δουλειά δεν σκότωσε ποτέ κανέναν, αλλά γιατί να παίζουμε με την τύχη μας?!?

"Μοντέλο-πρότυπο της γνώσης είναι τα μαθηματικά. Οι αισθήσεις και η φαντασία είναι κατώτερες γνωστικές δυνάμεις, τις οποίες δεν μπορούμε να εμπιστευόμαστε με την ίδια βεβαιότητα." - René Descartes
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από DeXteR »

Τα περιεχόμενα του "Εισαγωγή στις Πιθανότητες των Κοκολάκη-Σπηλιώτη" βρίσκονται εδώ:
http://rapidshare.com/files/190118922/p ... s.rar.html
Άβαταρ μέλους
neli
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 1:57 am
Real Name: Fanny
Gender: Female
Facebook ID: 750420449
Τοποθεσία: Athens

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από neli »

exo na kano mia erotisi:epeidi eimai fournia spilioti k den ksero ti paizei me fouskaki,
se ti epipedo to exei to mathima?
an kathiso na diavaso/lyso oses askiseis tou exo vrei se syndyasmo me tis simeioseis tou k tis katanomes pou tha xo mazi mou, pso diafainetai to mellon mou?

:violin:
Zwei Dinge sind unendlich: das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher - Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από dj manos »

Τις ασκησεις του πρεπει να τις ΛΥΣΕΙΣ και εσυ....ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ αυτος.Οχι απλα να τις διαβασεις.Το ειπε και ο ιδιος μεσα στην ταξη.

Με αυτη την λογικη το 6αρακι το εχεις στην τσεπη.Και εγω ετσι θα κανω,παρ' ολο που ειμαι φουρνια Φουσκακη.

Tip: Γενικα ο Φουσκακης βαζει ευκολα θεματα.
Άβαταρ μέλους
neli
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 1:57 am
Real Name: Fanny
Gender: Female
Facebook ID: 750420449
Τοποθεσία: Athens

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από neli »

dj manos έγραψε:Τις ασκησεις του πρεπει να τις ΛΥΣΕΙΣ και εσυ....ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ αυτος.Οχι απλα να τις διαβασεις.Το ειπε και ο ιδιος μεσα στην ταξη.

Με αυτη την λογικη το 6αρακι το εχεις στην τσεπη.Και εγω ετσι θα κανω,παρ' ολο που ειμαι φουρνια Φουσκακη.

Tip: Γενικα ο Φουσκακης βαζει ευκολα θεματα.

thnxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx!
me ti voitheia sou tha paro mono dyo lexotanil simera.
Zwei Dinge sind unendlich: das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher - Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
neli
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 1:57 am
Real Name: Fanny
Gender: Female
Facebook ID: 750420449
Τοποθεσία: Athens

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από neli »

na kano mia erotisi?
stis askiseis synolon,mporoume na xrisimopoiisoume san apodeiktiko meso ena diagramma Venn i prepei oposdipote na doulepsoume me idiotites?
Zwei Dinge sind unendlich: das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher - Albert Einstein
riemann69
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 3:15 pm
Real Name: Ριμανία

Re: Πιθανότητες

Δημοσίευση από riemann69 »

Κοίτα η λογική των εξετάσεων επιτρέπει να το αποδείξεις και με θεωρία σχετικότητας(πλακίτσα) αρκεί να ειναι επιστημονικα αποδεδειγμένο.Τώρα για αυτό που ρωτάς δν θα στο πρότεινα μιας και τουλάχιστον στις φετινές του σημειώσεις (ο Φουσκάκης)δν απέδειξε κτ με διαγράμματα venn.Καλύτερα λοιπόν να αρκεστείς σε "αυστηρά" μαθηματικές αποδείξεις:)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”