Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κινητοποιήσεις εργαζομένων ΕΜΠ-Αναβολή Εξετάσεων [5-6/9/

Δημοσίευση από semfetamine »

Ρε βαφτε τους τοιχους ρε! Λεφτα υπαρχουν..

γελοιο που δωσαμε 10+ χιλιαρικα απο τον προϋλογισμο στους μπογιατζηδες! Απαραδεκτο την ωρα που απολυονται εργαζομενοι με ισαξιες ετησιες αποδοχες..

Οποτε ολοι οι τοιχοι μουτζουρα το συντομοτερο!! Εμπρος! ας δειξουμε ποσο εκτιμαμε τους μισθους ενος απολυμενου..
ARBEIT MACHT FREI
Τζένη
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2012 5:15 pm
Real Name: Τζένη
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κινητοποιήσεις εργαζομένων ΕΜΠ-Αναβολή Εξετάσεων [5-6/9/

Δημοσίευση από Τζένη »

Δηλαδή με το να μουτζουρωσεις τους τοίχους θα δείξεις πόσο εκτιμας το μισθο ενός απολυμενου;;;Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;Κακό σε εσένα θα κανεις και στους συμφοιτητές σου που θα τα βλέπετε. Και μην ξεχνάς ότι δεν είναι το σπίτι σου δε σου ανήκει άρα δεν μπορεις να κάνεις ο,τι θέλεις. Αντί να φροντίζουμε το χώρο που ζούμε εμείς τον καταστρεφουμε αυτος είναι πολιτισμός.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κινητοποιήσεις εργαζομένων ΕΜΠ-Αναβολή Εξετάσεων [5-6/9/

Δημοσίευση από constant »

Ώπα Τζένη, άραξε. Ειρωνικά το έλεγε για να τονίσει ότι έχουν δοθεί λεφτά για να καθαριστούν οι τοίχοι και είναι χαζό να τους ξανακάνεις όπως ήταν. relax.
Giorgio P
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 9:43 pm
Real Name: Γιώργος (I think you got that by yourself...)
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κινητοποιήσεις εργαζομένων ΕΜΠ-Αναβολή Εξετάσεων [5-6/9/

Δημοσίευση από Giorgio P »

Αρχικά, να ζητήσω από τους μοντερέιτορς να μεταφέρουν τα σχετικά με τους τοίχους σε νέο τόπικ. Έχουν αποπροσανατολίσει τη συζήτηση για την απεργία των εργαζομένων.

Ορίστε ένα κείμενο του ΕΣ ΣΕΜΦΕ που προσπαθεί να εξηγήσει πώς το βλέπαμε (τι θέλαμε και τι δεν θέλαμε να κάνουμε), γιατί δεν έγινε και -υπερβολικά σύντομα ίσως- πού νομίζουμε ότι θα καταλήξει αυτό που ξεκίνησε συνεχίζεται με τους "καθαρούς" (τα εισαγωγικά δεν είναι διακοσμητικά!) τοίχους.
http://essemfe.espivblogs.net/2013/09/0 ... %bd%ce%b5/
Così preziosa come il vino
così gratis come la tristezza
con la tua nuvola di dubbi e di bellezza...
gal13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:38 pm
Real Name: dimitris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κινητοποιήσεις εργαζομένων ΕΜΠ-Αναβολή Εξετάσεων [5-6/9/

Δημοσίευση από gal13 »

Giorgio P έγραψε: Ορίστε ένα κείμενο του ΕΣ ΣΕΜΦΕ που προσπαθεί να εξηγήσει πώς το βλέπαμε (τι θέλαμε και τι δεν θέλαμε να κάνουμε), γιατί δεν έγινε και -υπερβολικά σύντομα ίσως- πού νομίζουμε ότι θα καταλήξει αυτό που ξεκίνησε συνεχίζεται με τους "καθαρούς" (τα εισαγωγικά δεν είναι διακοσμητικά!) τοίχους.
http://essemfe.espivblogs.net/2013/09/0 ... %bd%ce%b5/
Ευτυχως που το εμαθαν και καποιοι καθηγητες και γλιτωσαμε!! Καταρχην εχετε μπερδευτει. Εκει δεν ειναι κοινωνικος χωρος, ειναι ΣΧΟΛΗ. Κοινωνικους χωρους να λετε τα τσιφλικια σας που τελουν υπο καταληψη και να βγαζετε εκει το αχτι σας! Αυτος ο χωρος ανηκει σε ολους μας και εχουν δικαιωμα σ αυτον και ολοι αυτοι που οταν ειδαν τη βαμμενη σχολη ηρεμησαν τα ματια τους! Αν θελετε πολιτικα συνθηματα και αλλα συναφη, καντε το αλλου,. Δεν ξερω ποιος σας ειπε οτι το Πανεπιστημιο ειναι για τετοιους σκοπους και ΟΧΙ για μαθηση, εξετασεις και ερευενα!! οντως εχουμε βρωμικα μυαλα οπως λετε και ειμαστε ετοιμα ρομποτ εμεις που παμε εκει για να σπουδασουμε και να μαθουμε! Βαψτε πρωτα τα σπιτια σας- που παω στοιχημα ειναι σαν ψυχιατρεια -και μετα ελατε και εκει που υπαρχουν τοσοι που διαφωνουν με την ''αισθητικη και το γουστο'' σας.
Άβαταρ μέλους
Alexandra
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 2:50 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κινητοποιήσεις εργαζομένων ΕΜΠ-Αναβολή Εξετάσεων [5-6/9/

Δημοσίευση από Alexandra »

Giorgio P έγραψε:Αρχικά, να ζητήσω από τους μοντερέιτορς να μεταφέρουν τα σχετικά με τους τοίχους σε νέο τόπικ. Έχουν αποπροσανατολίσει τη συζήτηση για την απεργία των εργαζομένων.

Ορίστε ένα κείμενο του ΕΣ ΣΕΜΦΕ που προσπαθεί να εξηγήσει πώς το βλέπαμε (τι θέλαμε και τι δεν θέλαμε να κάνουμε), γιατί δεν έγινε και -υπερβολικά σύντομα ίσως- πού νομίζουμε ότι θα καταλήξει αυτό που ξεκίνησε συνεχίζεται με τους "καθαρούς" (τα εισαγωγικά δεν είναι διακοσμητικά!) τοίχους.
http://essemfe.espivblogs.net/2013/09/0 ... %bd%ce%b5/
Γελάει ο κόσμος...
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από msl »

Δε ξέρω αυτή τη φορά τι έχετε σκοπό να κάνετε με τους τοίχους, αλλά αυτό το απλό κλασσικό αφισοκόλλημα που απλά σε πιάνει επιληψία επειδή βλέπεις την ίδια αφίσα 30 φορές σε ένα τοίχο, δε νομίζω πως προσφέρει κάτι παραπάνω από το να την βάλεις μια .. άντε δύο φορές. Οι τοίχοι της ΣΕΜΦΕ σπάνια αποτελούσαν τροφή για σκέψη ή έστω μια ευχάριστη αισθητική νότα. Αποτελούσαν κυρίως τροφή για εσωτερικές παραταξιακές διαμάχες (ποιος θα βάλει που και ποιος θα ξηλώσει ποιανού). Ο τοίχος στο στέκι ας πούμε, έχει ένα ενδιαφέρον. Αν είναι να τους χειριστείτε όπως κάνατε τόσα χρόνια, καλύτερα να μείνουν κενοί ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Gus
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:49 pm
Real Name: Πολλες ερωτησεις
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Gus »

Ποναει χερι κοψει χερι. Επειδη οι βλακες γεμιζουν τον κοσμο με τις ιδιες αφισες τοτε οι τοιχοι να ειναι λευκοι. Μαλιστα. Το ΓΑΜΑΤΟ χαρτοπανο που υπηρχε γιατι το καλυψαν, τοσο αντιαισθητικο ηταν?



ΥΓ. Σκοπευω την πεμπτη να παρω το σπρευ μου και να ανεβω σχολη. Οσοι δεν τους αρεσουν τα (υποκειμενικως) καλογουστα συνθηματα μπορουν να ερθουν το μεσημερακι γενικες εδρες να το συζητησουμε βρε αδερφε
sidet buyuleyijidir sidet umutur
umut suz ve sesiz bir
sesiz bir dunada
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από semfetamine »

kane ena grafiti re atalante, na sou pw psss swraioss.. asta ta sun9hmata, auta einai gia na ta fwnazoume :!:

exeis dei kati arrwsta grafiti stous politikous apo katw pou ka9esai kai ta xazeueis les kai eisai sto TATE sto londino? An 3eroume kanan kallitexnh.. oi upoloipoi tsampa agorazete ta spray (einai kai panakriva, 2 kouponia KK kalutera)
ARBEIT MACHT FREI
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos II »

Μιλάμε για αισθητικό κριτήριο μηδέν.
Αμφότεροι.

Δηλαδή οι τοίχοι πρέπει να είναι ή άσπροι (και εν γένει μονόχρωμοι) ή λερωμένοι; Δεν μπορούν απλώς να είναι, πως να το θέσω, οτιδήποτε άλλο;

Άστοχοι όσοι θεωρούν ότι οι τοίχοι και τα ταβάνια κρίνουν το κύρος του πολυτεχνείου, άστοχοι και όσοι βαφτίζουν αντίσταση το λέρωμα (αν είναι δυνατόν) των τοίχων επειδή δεν ξέρουν τι άλλο να κάνουν.

Αριστεριστές, αυτοαποκαλούμενοι κομμουνιστές, αναρχικοί, εναλλακτικοί,
έχετε καταντήσει τις λέξεις αντίσταση, ανατροπή και αγώνας σκέτα κουρέλια

Ας συνεχίσει ο καθένας να γράφει, να κολλάει ή να ζωγραφίζει στους τοίχους ό,τι θέλει όπως γινότανε τόσα χρόνια. Στην τελική το αποτέλεσμα θα αντανακλά το πολιτικό, καλλιτεχνικό και αισθητικό επίπεδο του χώρου.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FG0GqEphroo[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Libo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2008 4:48 pm
Real Name: HATE
Facebook ID: 666

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Libo »

Εικόνα
I Have No Mouth, and I Must Scream...

Φονιάδες των λαών, Νοικοκυραίοι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από constant »

1ον: Οι τοίχοι τώρα δεν είναι λευκοί, δεν μπορώ να το διαβάσω για εικοστή φορά..
2ον: Ωραία, ας πούμε ότι ο καθένας έχει (και καλά) δικαιώματα πάνω στον τοίχο. Όταν εσύ θα πας να γράψεις επίκαιρα συνθήματα στον τοίχο, γιατί θα πρέπει εγώ να πληρώσω για να αγοράσω σπρέι στο χρώμα του τοίχου για να τον επαναφέρω όπως ήταν όταν δε θα θέλω να βλέπω πια το ίδιο σύνθημα που έχω μάθει απ'έξω κ ίσως είναι και ενάντια στις απόψεις μου;
3ον: Δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποιον που είναι ενάντια στις σε καλλιτεχνικές ζωγραφιές. Χρειάζεται υποχρεωτικά το περιεχόμενο του τοίχου να είναι κάτι που έπειτα από 1 μήνα θα αναφέρεται στο παρελθόν και δε θα ενδιαφέρει πλέον κανένα;
Αν έχεις τις μπάλες να πεις ότι θα πάω και θα φτιάξω κάτι για να μείνει κ να το βλέπει ο κόσμος και να γουστάρει για καιρό, πήγαινε κάν'το
. Αλλιώς πήγαινε ζωγράφισε στο πανό σου και κουβάλα το μαζί σου, δε χρειάζεται να το κάνεις ένα με τον τοίχο "μου".
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από msl »

Gus έγραψε:Ποναει χερι κοψει χερι. Επειδη οι βλακες γεμιζουν τον κοσμο με τις ιδιες αφισες τοτε οι τοιχοι να ειναι λευκοι. Μαλιστα. Το ΓΑΜΑΤΟ χαρτοπανο που υπηρχε γιατι το καλυψαν, τοσο αντιαισθητικο ηταν?



ΥΓ. Σκοπευω την πεμπτη να παρω το σπρευ μου και να ανεβω σχολη. Οσοι δεν τους αρεσουν τα (υποκειμενικως) καλογουστα συνθηματα μπορουν να ερθουν το μεσημερακι γενικες εδρες να το συζητησουμε βρε αδερφε
Gus, υπάρχει το μέτρο, υπάρχει και το νόημα. Αν κάνεις κάτι χωρίς αίσθηση του μέτρου και χωρίς πραγματικό νόημα και το κάνεις στο τέλος απλά για να γίνει, καλύτερα να μην το κάνεις.

Δε νομίζω να είπε κανείς να είναι κενοί οι τοίχοι, αλλά για όνομα, όχι πάλι η χαρά των επαναλήψεων στις αφίσες ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Gus
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:49 pm
Real Name: Πολλες ερωτησεις
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Gus »

Μσλ μου απαντας σε κατι που δν ειπα ή ειναι η ιδεα μου? Διαβασε καλυτερα σε παρακαλω τι εγραψα και μετα μου απαντας. Απαντω μονο σε εσενα γιατι με τους αλλους δεν βγαζω ακρη.
sidet buyuleyijidir sidet umutur
umut suz ve sesiz bir
sesiz bir dunada
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από msl »

Δε σου απαντώ, απλά αναλύω λίγο παραπέρα το τι είπα με βάση το τι είπες εσύ .. :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”