Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos II »

Σύμφωνα με πρόσφατη δημοσκόπηση της VPRC που έγινε τον Ιούνιο του 2013 τα σημαντικότερα προβλήματα της χώρας είναι:

Ανεργία 47,7%
Φτώχεια/Χαμηλοί Μισθοί και Συντάξεις/Οικονομική Κρίση 33,4%
Διαφθορά 3,6%
Δημόσια Διοίκηση 3,4%
Ακρίβεια 3,1%
.
.
.
Εκδηλώσεις Βίας/Τρομοκρατίας 0,2%
Άλλο 2,0%
ΔΞ/ΔΑ 3,0%

Έχεις δηλαδή την πολυτέλεια, το οικονομικό βόλεμα και το θράσος να ανήκεις στο 0,2% του πληθυσμού που θεωρούν ως σημαντικό πρόβλημα της χώρας την "τρομοκρατία".

Προφανώς ο κόσμος έχει διαφορετική γνώμη από εσένα και την κυβέρνησή σου σχετικά με το τι είναι τρομοκρατία.

Πηγή: Δημοσκόπηση

Και μιας και μίλησες και για δημοκρατία προηγουμένως να συνεχίσουμε. Στηρίζεις μια κυβέρνηση που προωθεί τις ιδιωτικοποιήσεις, τη στιγμή που:

Το 64% διαφωνεί με την ιδιωτικοποίηση του νερού
Το 59% διαφωνεί με την ιδιωτικοποίηση της ΕΡΤ
Το 59% διαφωνεί με την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ

Μιλάς για δημοκρατία και υπερασπίζεσαι μια κυβέρνηση την ίδια ώρα που το 57% του κόσμου πιστεύει ότι η χώρα βρίσκεται σε λάθος κατεύθυνση.

Και κυβερνάς με ΜΑΤ, πραγματική τρομοκρατία απ' τα ΜΜΕ σε 24ωρη βάση, με παράνομες προληπτικές συλλήψεις, παρακολουθήσεις και καταστολή σε κάθε δημοκρατική και κυρίως δίκαιη κίνηση αντίστασης.

Όπερ έδει δείξε.

Υ.Γ.
Set Abominae έγραψε:
papagalakos II έγραψε: Μακάρι να είχατε και περισσότερη δύναμη να σας πλακώναμε. Αλλά τώρα τι να δείρεις... Κρίμα.
Πολιτισμός...
Έχεις δίκιο. Στην πραγματικότητα πολιτισμός είναι να πηγαίνεις θέατρο και ενώ έξω απ' το κτήριο έχει άστεγους εσύ να συγκινείσαι ή να "προβληματίζεσαι" με αφορμή το μονόπρακτο.
Άβαταρ μέλους
mplamplampla
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 2:46 pm
Real Name: Kiriakos Tsimplidis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από mplamplampla »

papagalakos II έγραψε:Σύμφωνα με πρόσφατη δημοσκόπηση της VPRC που έγινε τον Ιούνιο του 2013 τα σημαντικότερα προβλήματα της χώρας είναι:

Ανεργία 47,7%
Φτώχεια/Χαμηλοί Μισθοί και Συντάξεις/Οικονομική Κρίση 33,4%
Διαφθορά 3,6%
Δημόσια Διοίκηση 3,4%
Ακρίβεια 3,1%
.
.
.
Εκδηλώσεις Βίας/Τρομοκρατίας 0,2%
Άλλο 2,0%
ΔΞ/ΔΑ 3,0%

Έχεις δηλαδή την πολυτέλεια, το οικονομικό βόλεμα και το θράσος να ανήκεις στο 0,2% του πληθυσμού που θεωρούν ως σημαντικό πρόβλημα της χώρας την "τρομοκρατία".

Προφανώς ο κόσμος έχει διαφορετική γνώμη από εσένα και την κυβέρνησή σου σχετικά με το τι είναι τρομοκρατία.

Πηγή: Δημοσκόπηση

Και μιας και μίλησες και για δημοκρατία προηγουμένως να συνεχίσουμε. Στηρίζεις μια κυβέρνηση που προωθεί τις ιδιωτικοποιήσεις, τη στιγμή που:

Το 64% διαφωνεί με την ιδιωτικοποίηση του νερού
Το 59% διαφωνεί με την ιδιωτικοποίηση της ΕΡΤ
Το 59% διαφωνεί με την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ

Μιλάς για δημοκρατία και υπερασπίζεσαι μια κυβέρνηση την ίδια ώρα που το 57% του κόσμου πιστεύει ότι η χώρα βρίσκεται σε λάθος κατεύθυνση.

Και κυβερνάς με ΜΑΤ, πραγματική τρομοκρατία απ' τα ΜΜΕ σε 24ωρη βάση, με παράνομες προληπτικές συλλήψεις, παρακολουθήσεις και καταστολή σε κάθε δημοκρατική και κυρίως δίκαιη κίνηση αντίστασης.

Όπερ έδει δείξε.

Υ.Γ.
Set Abominae έγραψε:
papagalakos II έγραψε: Μακάρι να είχατε και περισσότερη δύναμη να σας πλακώναμε. Αλλά τώρα τι να δείρεις... Κρίμα.
Πολιτισμός...
Έχεις δίκιο. Στην πραγματικότητα πολιτισμός είναι να πηγαίνεις θέατρο και ενώ έξω απ' το κτήριο έχει άστεγους εσύ να συγκινείσαι ή να "προβληματίζεσαι" με αφορμή το μονόπρακτο.
Apla na episimano to eksis:
Ta epixeirimata pou xrisimopoieis vasistikan se apantiseis plithismou pou episis evgaze PASOK kai ND gia ta teleutaia 40 xronia..

P.S. Eisai eutixos i meionotita ston kosmo auto.. Distixos de simvainei to idio kai sti sxoli.. Tora, ti ginetai stin poreia kai allazete otan megalonete einai aporias aksio..
Μαγείρευε μαγείρευε μπας και βγει το αποτέλεσμα...

Και το μπικίνι ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Μη ξεχάσετε να δώσετε συγχαρητήρια!
http://www.fthis.gr/article/272800/o-gi ... aristeyei-
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos II »

Ας είμαι μειονότητα, δε γαμ****ι.

"Αξίζει να ζεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει"

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Πέμ Σεπ 12, 2013 7:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ντροπή καλέ....
marousiotis
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 5:54 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από marousiotis »

Δεν κατάλαβες, και στη σχολη μειοψηφία είναι. Απλά είναι η μειοψηφία που θα παίξει ξύλο αν δεν γίνει το δικό της... Αλλά κάτι μου λέει ότι η αστυνομία είναι λιιιιγο πιο δυνατή...
Άβαταρ μέλους
mplamplampla
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 2:46 pm
Real Name: Kiriakos Tsimplidis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από mplamplampla »

Dikio exeis.. Alla den ksero gia merikous ti tous ekane etsi.. Parolo pou oi perissoteroi einai voreion proasteion, me morfosi se idiotika sxoleia klp..
marousiotis έγραψε:Δεν κατάλαβες, και στη σχολη μειοψηφία είναι. Απλά είναι η μειοψηφία που θα παίξει ξύλο αν δεν γίνει το δικό της... Αλλά κάτι μου λέει ότι η αστυνομία είναι λιιιιγο πιο δυνατή...
Μαγείρευε μαγείρευε μπας και βγει το αποτέλεσμα...

Και το μπικίνι ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Μη ξεχάσετε να δώσετε συγχαρητήρια!
http://www.fthis.gr/article/272800/o-gi ... aristeyei-
Άβαταρ μέλους
Μεταβαρόνος Isnogood
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 1:25 am

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Μεταβαρόνος Isnogood »

papagalakos II έγραψε: Υ.Γ.
Set Abominae έγραψε:
papagalakos II έγραψε: Μακάρι να είχατε και περισσότερη δύναμη να σας πλακώναμε. Αλλά τώρα τι να δείρεις... Κρίμα.
Πολιτισμός...
Έχεις δίκιο. Στην πραγματικότητα πολιτισμός είναι να πηγαίνεις θέατρο και ενώ έξω απ' το κτήριο έχει άστεγους εσύ να συγκινείσαι ή να "προβληματίζεσαι" με αφορμή το μονόπρακτο.
Θα ρώταγα πως διάολο συνδέεται με τους βαμμένους τοίχους αυτό, αλλά μετά τον επικό σου συνειρμό θα αρκεστώ στο εξής απλό: Πως το να θεωρεί κάποιος έλλειψη πολιτισμού φράσεις τύπου "θα σας δείρουμε", σημαίνει οτι αδιαφορεί για τους άστεγους, και γενικά για κοινωνικά προβλήματα? Να στο φέρω ανάποδα. Άμα δείρεις έναν που αντιτίθεται στα λόγια σου, έγινες ξαφνικά φιλάνθρωπος? Τί διάολο θα διαβάσουμε εδω μέσα?

mplamplampla έγραψε:Dikio exeis.. Alla den ksero gia merikous ti tous ekane etsi.. Parolo pou oi perissoteroi einai voreion proasteion, me morfosi se idiotika sxoleia klp..
marousiotis έγραψε:Δεν κατάλαβες, και στη σχολη μειοψηφία είναι. Απλά είναι η μειοψηφία που θα παίξει ξύλο αν δεν γίνει το δικό της... Αλλά κάτι μου λέει ότι η αστυνομία είναι λιιιιγο πιο δυνατή...
Θλιβεροί και γραφικοί. Να λέγατε και κάτι πρωτότυπο, κάτι θα γινόταν.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos II »

Μεταβαρόνος Isnogood έγραψε:Πως το να θεωρεί κάποιος έλλειψη πολιτισμού φράσεις τύπου "θα σας δείρουμε", σημαίνει οτι αδιαφορεί για τους άστεγους, και γενικά για κοινωνικά προβλήματα?
Ποτέ δεν θα συνηθίσω αυτό που για να γίνει κατανοητή μια γραμμή χρειάζεται άλλες δύο σελίδες επεξηγήσεις. Αλλά έστω.

Η ουσία του όλου σχήματος που περιέγραψα είναι πως το να υποστηρίζεις ότι σε απασχολούν τα κοινωνικά προβλήματα αλλά να μην κάνεις τίποτα γι αυτά είναι υποκρισία. Το θέμα δεν είναι να σε "απασχολούν" ή να σε "στεναχωρούν" και μετά να προχωράς μέσα στο θέατρο και στο κάθε θέατρο.

Υπάρχουμε κάποιοι περίεργοι άνθρωποι που με τη φτώχεια οργιζόμαστε και εξεγειρόμαστε. Που δεν μας φτάνει απλώς να νιώσουμε οίκτο. Που για να ηρεμήσουμε θέλουμε πρώτα να έχουν δικαίωμα στην ηρεμία όλοι οι άνθρωποι όλου του κόσμου.

Ή όπως λέει ένα σύνθημα: Δεν αρκεί να αγανακτείς με τη φτώχεια. Πρέπει και να εξεγείρεσαι εναντίον των πλουσίων.
Μεταβαρόνος Isnogood έγραψε:Άμα δείρεις έναν που αντιτίθεται στα λόγια σου, έγινες ξαφνικά φιλάνθρωπος? Τί διάολο θα διαβάσουμε εδω μέσα?
Δεν είμαστε φιλάνθρωποι. Αυτό δεν καταλαβαίνεις.

Και δεν δέρνεις κάποιον που αντιτίθεται στα λόγια σου. Δέρνεις κάποιον που υπερασπίζεται την αδικία.

Και επειδή όλο απαντάω σε ερωτήσεις ας κάνω κι εγώ μία.

Τι είδους πολιτισμένος, ειρηνιστής και φιλάνθρωπος είσαι εσύ που θες να "προστατέψεις" (λες και το χει ανάγκη) τον κάθε έναν που υπερασπίζεται μια πολιτική που έχει οδηγήσει σε 4,000 αυτοκτονίες. Σε φόνους!

Πάτε καλά; Μιλάτε για ειρήνη, δημοκρατία και πολιτισμό;

Γύρω σας πεθαίνουν άνθρωποι. Το έχετε καταλάβει;
Άβαταρ μέλους
Μεταβαρόνος Isnogood
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 1:25 am

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Μεταβαρόνος Isnogood »

papagalakos II έγραψε:Και επειδή όλο απαντάω σε ερωτήσεις ας κάνω κι εγώ μία.

Τι είδους πολιτισμένος, ειρηνιστής και φιλάνθρωπος είσαι εσύ που θες να "προστατέψεις" (λες και το χει ανάγκη) τον κάθε έναν που υπερασπίζεται μια πολιτική που έχει οδηγήσει σε 4,000 αυτοκτονίες. Σε φόνους!
Πάτε καλά; Μιλάτε για ειρήνη, δημοκρατία και πολιτισμό;
Γύρω σας πεθαίνουν άνθρωποι. Το έχετε καταλάβει;
Δεν πάω να προστατέψω κανέναν. Ας κάνει οτι θέλει. Αμα σε ηλικία φοίτησης κάθεται και υπερασπίζεται τα παραπάνω, δε πρόκειται να καλυτερέψει. Τουλάχιστον σύντομα. Η ερώτησή μου έχει να κάνει με τη λογική σου, που επειδή κάποιος κατέκρινε τις παπαριές τύπου "βγείτε να σας δείρουμε", ξαφνικά έγινε ο υποκριτής που δε νοιάζεται. Και σε παρακαλώ, μην αρχίζεις τα προσβλητικά "Υπάρχουμε εμείς οι περίεργοι που ενδιαφερόμαστε". Η συζήτηση φαίνεται ξεκάθαρα:
papagalakos II έγραψε: Υ.Γ.
Set Abominae έγραψε:
papagalakos II έγραψε: Μακάρι να είχατε και περισσότερη δύναμη να σας πλακώναμε. Αλλά τώρα τι να δείρεις... Κρίμα.
Πολιτισμός...
Έχεις δίκιο. Στην πραγματικότητα πολιτισμός είναι να πηγαίνεις θέατρο και ενώ έξω απ' το κτήριο έχει άστεγους εσύ να συγκινείσαι ή να "προβληματίζεσαι" με αφορμή το μονόπρακτο.
Οπότε άσε τα περι εξέγερσης. Υπάρχουν ανθρωποι που ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ, και δεν έχουν στο νου τους μόνο το πως να δείρουν. Και αυτούς τους ανθρώπους, τους προσβάλλεις.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos II »

"Ενδιαφέρονται αλλά δεν θέλουν να δείρουν". Σύμφωνοι, να το συζητήσουμε. Δεν θέλουν να δείρουν. Τι θέλουν ή εν πάση περιπτώσει έχουν σκοπό να κάνουν;

Υ.Γ.
Αν από όλα όσα έχω γράψει το συμπέρασμα κάποιου είναι πως το μόνο που έχω στο μυαλό μου είναι να δείρω τότε είναι ηλίθιος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papagalakos II την Πέμ Σεπ 12, 2013 7:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Μεταβαρόνος Isnogood
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 1:25 am

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Μεταβαρόνος Isnogood »

papagalakos II έγραψε:"Ενδιαφέρονται αλλά δεν θέλουν να δείρουν". Σύμφωνοι, να το συζητήσουμε. Δεν θέλουν να δείρουν. Τι θέλουν ή εν πάση περιπτώσει έχουν σκοπό να κάνουν;
Δε ξέρω, δεν ανήκω σε αυτούς τους ανθρώπους. Δεν είμαι τόσο καλός. Και σε παρακαλώ, μη παραφράζεις τα λεγόμενά μου. Είπα οτι "δεν έχουν στο μυαλό τους ΜΟΝΟ το να δείρουν"
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από papagalakos II »

Μεταβαρόνος Isnogood έγραψε:
papagalakos II έγραψε:"Ενδιαφέρονται αλλά δεν θέλουν να δείρουν". Σύμφωνοι, να το συζητήσουμε. Δεν θέλουν να δείρουν. Τι θέλουν ή εν πάση περιπτώσει έχουν σκοπό να κάνουν;
Δε ξέρω, δεν ανήκω σε αυτούς τους ανθρώπους. Δεν είμαι τόσο καλός.
Τότε θα σε παρακαλέσω εγώ τώρα με τη σειρά μου να με αφήσεις να είμαι όσο προσβλητικός θέλω. Όχι ότι με απασχολεί αν δεν με αφήσεις. Απλά ως απάντηση για το προηγούμενο.
Άβαταρ μέλους
Μεταβαρόνος Isnogood
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 1:25 am

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Μεταβαρόνος Isnogood »

papagalakos II έγραψε:
Μεταβαρόνος Isnogood έγραψε:
papagalakos II έγραψε:"Ενδιαφέρονται αλλά δεν θέλουν να δείρουν". Σύμφωνοι, να το συζητήσουμε. Δεν θέλουν να δείρουν. Τι θέλουν ή εν πάση περιπτώσει έχουν σκοπό να κάνουν;
Δε ξέρω, δεν ανήκω σε αυτούς τους ανθρώπους. Δεν είμαι τόσο καλός.
Τότε θα σε παρακαλέσω εγώ τώρα με τη σειρά μου να με αφήσεις να είμαι όσο προσβλητικός θέλω. Όχι ότι με απασχολεί αν δεν με αφήσεις. Απλά ως απάντηση για το προηγούμενο.
Δεν ξέρω γιατι στο μυαλό σου το να γίνεσαι προσβλητικός είναι κάτι καλό, αλλά αφού το θές, μπορώ να σου χαλάσω χατήρι? Εδώ δέρνεις κόσμο για να τον διορθώσεις, δε μου πάει καρδιά να στο χαλάσω.

Αντε, ΓΣ, το κάναμε εδω μέσα. Για το βάψιμο των τοίχων μιλάγαμε, μην αλλάζετε θέμα. :e_biggrin:
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από antony07 »

marousiotis έγραψε:Και μετά δημοκρατικά θα σβήσετε το σύνθημα του και ίσως φάει και ένα δημοκρατικό χέρι ξύλο σωστά;
Και ο Άρης Βελουχιώτης τρομοκράτης, δολοφόνος και συμμορίτης αποκαλούταν από τους τότε κοντόφθαλμους. Σήμερα όμως, έχουμε δρόμους και πλατείες στο όνομά του. Παραδειγματίσου....


PS: Έχω βαρεθεί πια να τονίζω ότι ο όρος "τρομοκρατία" είναι λανθασμένος, και επίτηδες έχει επιβληθεί το το σύστημα και τα ΜΜΕ! Σταματήστε επιτέλους να τους αναπαράγετε βλακωδώς! Δεν είχαμε τρομοκρατικές οργανώσεις στην Ελλάδα, για τον από λόγο ότι δεν είχαμε πχ βόμβα σε σταθμό του μετρό, χειροβομίδα σε λεωφορείο, έκρηξη σε δημόσια υπηρεσία κλπ κλπ!
Δεν υπάρχει απλός πολίτης που να "τρομοκρατήθηκε" από οποιαδήποτε οργάνωση στην Ελλάδα, ακριβώς γιατί ποτέ δεν έγιναν ανώνυμα χτυπήματα. Αυτοί που εκτελέστηκαν, δεν ήταν ανώνυμοι, αφ' ενός, και είχαν βουτήξει αρκετά το δάχτυλο στο μέλι ώστε να ξέρουν τους κινδύνους, αφ' ετέρου. Και το ότι ήταν πάνω από τους νόμους ίσως τους καθυσήχαζε (ή το ότι είχαν πολλούς μπράβους), σίγουρα όμως δεν ήταν πάνω από το αίσθημα της λαϊκής δικαιοσύνης...
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από Falgorn »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IVseBfMq_Dc[/youtube]
Πρώτο thread μετά από καιρό, σε κουλό θέμα, με καλό ξεκατίνιασμα και μπόλικο ανορθολογισμό --> επίκειται post-σεντόνι.

Άντε να μπούμε σε φόρμα...
Εικόνα

gian93 έγραψε:Γιατι παντα σε αυτη τη σχολη θα υπαρχουν καποιοι που δρουν αυτοβουλως και καταστρεφουν κατι που ολοι οι υπολοιποι θελουν?????
Φάουλ - με το ίδιο επιχείρημα μπορεί να σου πει κάποιος άλλος ότι εσύ έχεις άδικο. Αντιπαρέρχομαι το ότι εξισώνεις τις αφίσες ή τα συνθήματα στους τοίχους με καταστροφή αυτών γιατί παραείναι μπαρούφα για να το εννοείς.
gian93 έγραψε:Δηλαδη ειναι πιο ομορφα οταν υπαρχουν παντου αφισες του 2003,γκραφιττι που προσκαλουν σε εκλογες του 2008 και σκισμενα χαρτια μπροστα στα παραθυρα να μν μπαινει ο ηλιος...
Newsflash! Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αισθητική.
semfetamine έγραψε:Ρε βαφτε τους τοιχους ρε! Λεφτα υπαρχουν..

γελοιο που δωσαμε 10+ χιλιαρικα απο τον προϋλογισμο στους μπογιατζηδες! Απαραδεκτο την ωρα που απολυονται εργαζομενοι με ισαξιες ετησιες αποδοχες..

Οποτε ολοι οι τοιχοι μουτζουρα το συντομοτερο!! Εμπρος! ας δειξουμε ποσο εκτιμαμε τους μισθους ενος απολυμενου..
Αν είχες κάνει τον κόπο να έρθεις στη σχετική επιτροπή που είχε γίνει πριν την περασμένη εξεταστική, θα είχες μάθει πως κάθε λίγα χρόνια ξαναβάφεται το ίδρυμα για λόγους απολύμανσης, καθώς μπαινοβγαίνουν αρκετές εκατοντάδες την ημέρα. Δεν είναι αισθητικό το ζήτημα.
gal13 έγραψε:Καταρχην εχετε μπερδευτει. Εκει δεν ειναι κοινωνικος χωρος, ειναι ΣΧΟΛΗ.
"κοινωνικός"
Σκεφτόμουν να παραθέσω Τεγόπουλο-Φυτράκη, αλλά κάπου το έχω παραχώσει και βαριέμαι τώρα.
gal13 έγραψε:Αν θελετε πολιτικα συνθηματα και αλλα συναφη, καντε το αλλου,.
Ετούτο δεν είναι επιχείρημα, είναι γκρίνια. Με την ίδια άνεση θα μπορούσα κι εγώ να πω "αν θέλεις απουσία πολιτικών συνθημάτων και τα συναφή, κοίτα το ταβάνι". Αν είναι να λέμε ατάκες κι όχι επιχειρήματα, θα καταλήγουμε σε ξεκατίνιασμα.
gal13 έγραψε:Δεν ξερω ποιος σας ειπε οτι το Πανεπιστημιο ειναι για τετοιους σκοπους και ΟΧΙ για μαθηση, εξετασεις και ερευενα!!
Κανείς, γιατί αντιλαμβανόμαστε ότι είναι γι αυτά. Αντιλαμβανόμαστε επίσης ότι δεν είναι μονάχα γι αυτά (περισσότερα παρακάτω).
constant έγραψε:2ον: Ωραία, ας πούμε ότι ο καθένας έχει (και καλά) δικαιώματα πάνω στον τοίχο. Όταν εσύ θα πας να γράψεις επίκαιρα συνθήματα στον τοίχο, γιατί θα πρέπει εγώ να πληρώσω για να αγοράσω σπρέι στο χρώμα του τοίχου για να τον επαναφέρω όπως ήταν όταν δε θα θέλω να βλέπω πια το ίδιο σύνθημα που έχω μάθει απ'έξω κ ίσως είναι και ενάντια στις απόψεις μου;
Εικόνα
Επειδή θέλεις ν' αλλάξεις την εμφάνιση του τοίχου κι επειδή το σπρέι είναι εμπόρευμα στα πλαίσια καπιταλισμού..; Κάποιος αφιέρωσε χρόνο και χρήματα για ν' αλλάξει την εμφάνιση του τοίχου και το αντίστοιχο θα έκανες κι εσύ. Εκτός αν το ζήτημα είναι πως σου ήταν πιο άνετο το ότι ένας εργαζόμενος είχε φέρει τον τοίχο κοντύτερα στα γούστα σου κι είχες γλιτώσει τον κόπο.
Malefino έγραψε:Αν το βλέπαμε αισθητικά θα μοιράζαμε και τη Lifo στη σχολή.
http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/41501 :P
marousiotis έγραψε:Χώρος πολιτικής έκφρασης το πολυτεχνείο ε; Για πείτε μου λοιπόν ρε δημοκράτες, αν κάποιου του έρθει να εκφράσει τις πολιτικές του πεποιθήσεις γράφοντας στον τοίχο "Ζήτω ο Σαμαράς. Ζήτω η Μέρκελ. Ζήτω το μνημόνιο. Κάτω η αριστερά.", τι θα γίνει; Να φανταστώ ότι είναι ελεύθερος να το κάνει έτσι; Πολιτική έκφραση είναι κι αυτό... Ή όχι;
Είναι (και στα δύο).
marousiotis έγραψε:Και μετά δημοκρατικά θα σβήσετε το σύνθημα του και ίσως φάει και ένα δημοκρατικό χέρι ξύλο σωστά;
Για το ξύλο, δε νομίζω να του κάνει κανείς τη χάρη, και να το ξεκινήσει, αυτού του υποθετικού "τζιμανιού" που γράφει συνθήματα υπερ της πολιτικής που έχει πάει το 1/5 των νοικοκυριών κάτω από το όριο της φτώχειας κι έχει διαγράψει πως το μέλλον της γενιάς του θα είναι 4,5 'κατοστάρικα και βγάλε. Όσο για την άποψή του, το ότι έχει άποψη δε σημαίνει πως προστατεύεται από το WWF. Θα κριθεί από τους γύρω του για τη στάση του και τις απόψεις του και μια χαρά θα γιουχαϊστεί. Αυτά έχει η ενήλικη ζωή.
marousiotis έγραψε:Ενώ οι γιοι των τρομοκρατών που σκότωσαν πόσο κόσμο είναι οι πλέον αρμόδιοι...
Εικόνα
Θεώρησε πως σε βρίζω έντονα για το επίπεδο αυτής της απάντησης. Δεν το κάνω τώρα για να μη σβηστεί το υπόλοιπο post.
Μεταβαρόνος Isnogood έγραψε:Συγχαρητήρια κύριοι, και ευχαριστώ.

Μόλις δείξατε το γιατί οι Γενικές Συνελεύσεις είναι για το π**τσο καβάλα. Δεν είναι ο καπνός. Δεν είναι τα κομματόσκυλα. Είναι το οτι οι κουβέντες που ξεκινάνε απο το βάψιμο των τοίχων καταλήγουν να είναι για τη τρομοκρατία(!).
Εικόνα
Μιλάς για μια συζήτηση στην οποία δε ουσιαστικά δε συμμετείχες, η οποία γινόταν μέσω forum και τη συγκρίνεις με Γενική Συνέλευση, η οποία παίρνει και μια σειρά αποφάσεις. Αν δε σου αρέσει η τροπή της συζήτησης, κάνει ερωτήσεις ή τοποθετείσαι για να τη φέρεις εκεί που εκτιμάς. Αν κάθεσαι στη γωνία και παραπονιέσαι, μη σου φταίει κανένας μετά.

marousiotis έγραψε:Δεν κατάλαβες, και στη σχολη μειοψηφία είναι. Απλά είναι η μειοψηφία που θα παίξει ξύλο αν δεν γίνει το δικό της... Αλλά κάτι μου λέει ότι η αστυνομία είναι λιιιιγο πιο δυνατή...
Κατ' αρχάς, "Όμοιος στον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα", λέγανε παλιότερα.
Κατά δεύτερον,
Αντόνιο Γκράμσι έγραψε:«Μισώ τους αδιάφορους. Πιστεύω ότι το να ζεις σημαίνει να εντάσσεσαι κάπου. Όποιος ζει πραγματικά δεν μπορεί να μην είναι πολίτης και ενταγμένος. Η αδιαφορία είναι αβουλία, είναι παρασιτισμός, είναι δειλία, δεν είναι ζωή. Γι’ αυτό μισώ τους αδιάφορους. Η αδιαφορία είναι το νεκρό βάρος της ιστορίας. Η αδιαφορία δρα δυνατά πάνω στην ιστορία. Δρα παθητικά, αλλά δρα. Είναι η μοιρολατρία. Είναι αυτό που δεν μπορείς να υπολογίσεις. Είναι αυτό που διαταράσσει τα προγράμματα, που ανατρέπει τα σχέδια που έχουν…κατασκευαστεί με τον καλύτερο τρόπο.

Είναι η κτηνώδης ύλη που πνίγει την ευφυΐα. Αυτό που συμβαίνει, το κακό που πέφτει πάνω σε όλους, συμβαίνει γιατί η μάζα των ανθρώπων απαρνείται τη βούλησή της, αφήνει να εκδίδονται νόμοι που μόνο η εξέγερση θα μπορέσει να καταργήσει, αφήνει να ανέβουν στην εξουσία άνθρωποι που μόνο μια ανταρσία θα μπορέσει να ανατρέψει.

Μέσα στη σκόπιμη απουσία και στην αδιαφορία λίγα χέρια, που δεν επιτηρούνται από κανέναν έλεγχο, υφαίνουν τον ιστό της συλλογικής ζωής, και η μάζα είναι σε άγνοια, γιατί δεν ανησυχεί. Φαίνεται λοιπόν σαν η μοίρα να συμπαρασύρει τους πάντες και τα πάντα, φαίνεται σαν η ιστορία να μην είναι τίποτε άλλο από ένα τεράστιο φυσικό φαινόμενο, μια έκρηξη ηφαιστείου, ένας σεισμός όπου όλοι είναι θύματα, αυτοί που τον θέλησαν κι αυτοί που δεν τον θέλησαν, αυτοί που γνώριζαν κι αυτοί που δεν γνώριζαν, αυτοί που ήταν δραστήριοι κι αυτοί που αδιαφορούσαν. Κάποιοι κλαψουρίζουν αξιοθρήνητα, άλλοι βλαστημάνε χυδαία, αλλά κανείς ή λίγοι αναρωτιούνται: αν είχα κάνει κι εγώ το χρέος μου, αν είχα προσπαθήσει να επιβάλλω τη βούλησή μου, θα συνέβαινε αυτό που συνέβη;
Μισώ τους αδιάφορους και γι’ αυτό: γιατί με ενοχλεί το κλαψούρισμά τους, κλαψούρισμα αιωνίων αθώων. Ζητώ να μου δώσει λογαριασμό ο καθένας απ’ αυτούς με ποιον τρόπο έφερε σε πέρας το καθήκον που του έθεσε και του θέτει καθημερινά η ζωή, γι’ αυτό που έκανε και ειδικά γι’ αυτό που δεν έκανε. Και νιώθω ότι μπορώ να είμαι αδυσώπητος, ότι δεν μπορώ να χαλαλίσω τον οίκτο μου, ότι δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί τους τα δάκρυά μου.

Είμαι ενταγμένος, ζω, νιώθω ότι στις συνειδήσεις του χώρου μου ήδη πάλλεται η δραστηριότητα της μελλοντικής πόλης, που ο χώρος μου χτίζει. Και μέσα σ’ αυτήν την πόλη η κοινωνική αλυσίδα δεν βαραίνει τους λίγους, μέσα σ’ αυτήν κάθε συμβάν δεν οφείλεται στην τύχη, στη μοίρα, μα είναι ευφυές έργο των πολιτών. Δεν υπάρχει μέσα σ’ αυτήν κανείς που να στέκεται να κοιτάζει από το παράθυρο ενώ οι λίγοι θυσιάζονται, κόβουν τις φλέβες τους.

Ζω, είμαι ενταγμένος. Γι’ αυτό μισώ αυτούς που δεν συμμετέχουν, μισώ τους αδιάφορους».
mplamplampla έγραψε:Dikio exeis.. Alla den ksero gia merikous ti tous ekane etsi.. Parolo pou oi perissoteroi einai voreion proasteion, me morfosi se idiotika sxoleia klp..
Αν είναι να κουτσομπολέψεις κάποιον, κάνε το με ονοματεπώνυμο και δια ζώσης καλύτερα.

Και μετά τη διασκέδαση, τώρα στο δια ταύτα:

Το ζήτημα δεν είναι και δε μπορεί να είναι αισθητικό. Ο καθένας έχει την άποψή του για το τί του αρέσει και τί όχι, κι αν αρχίσουμε να κονταροχτυπιόμαστε (μέσω forum!) για το τί είναι ωραίο και τί όχι, θ' ακολουθήσει μόνο flame χωρίς αποτέλεσμα.

Και μην ακούω ανοησίες, του καθενός θα του άρεσε να βλέπει την αισθητική του σ' έναν τοίχο, απλά μερικοί συμβιβάζονται ευκολότερα με μονόχρωμους τοίχους, είτε επειδή δε μπορούν ή δε θέλουν ν' ασχοληθούν να τους αλλάξουν, είτε επειδή δε θέλουν να δεχτούν κριτική για την αισθητική τους.

Ο διαχωρισμός είναι πολύ συγκεκριμένος: ένα κομμάτι που θεωρεί πως η πολιτική και κοινωνική παρέμβαση πρέπει να είναι κομμάτι της καθημερινότητας της σχολής (άρα και των τοίχων της). Ένα άλλο κομμάτι, όχι συμπληρωματικό προς το πρώτο, θεωρεί πως αυτά περιττεύουν μέσα σ' ένα πανεπιστήμιο και κατ' επέκταση κι από τους τοίχους του.

Είναι ένα δίπολο που επανέρχεται κάθε λίγα χρόνια που βάφεται η σχολή για λόγους καθαριότητας και σχετικής απολύμανσης (είμαστε και πολλοί για το χώρο που έχει). Κατανοώ πως είναι πολύ ευκολότερο ν' αποδεχτεί κανείς το απρόσωπο βάψιμο της σχολής καθώς κανέναν από τους μπογιατζήδες δεν έχει δει, παρά το πώς τους αλλάζουν οι συμφοιτητές του, που τους βλέπει κάθε μέρα και τους αμφισβητεί κάθε τόσο.

Άλλωστε, αν το θέμα ήταν αισθητικό, όποιος ήθελε μονόχρομους τοίχους θα μπορούσε να φωνάζει πως καταπιέζεται μέχρι να καταπιεστούν όλοι οι άλλοι και να μην πλησιάζουν τοίχο. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα η γνώμη αυτού του ανθρώπου.

Αν είναι να μιλήσουμε στοιχειωδώς σοβαρά, ας το πιάσουμε από τη βάση του: η αρχιτεκτονική κι αισθητική κάθε χώρου αντανακλά και υποβάλλει τη χροιά των κοινωνικών σχέσεων, πολιτικών ισορροπιών κ.ο.κ. των ανθρώπων που περνούν τη μέρα τους μέσα σε αυτόν. Σχεδιάζεται και χτίζεται για να υποβάλλει στους ανθρώπους σχέσεις και διαθέσεις, κι οι ίδιοι οι άνθρωποι τον αλλάζουν κατά τις απόψεις τους. Για όποιον δεν το βρίσκει προφανές, συστήνω έναν καλό καφέ και κουβέντα με αρχιτεκτόνισσα.

Το ζήτημα ανάγεται έτσι στο αν υπάρχει πολιτική ανησυχία στη σχολή.

Υπάρχει.-
Εικόνα

Σε όποιο χώρο και να βρίσκεται κάποιος, είτε στη σχολή, είτε στο σπίτι, είτε στη δουλειά, είτε στο συσσίτιο, είτε σ' εκδρομή κ.ο.κ., οι πολιτικές επιλογές συνεχίζουν να γίνονται και να τον επηρρεάζουν. Όσο και να θέλει να είναι η σχολή του, το σπίτι, η δουλειά, το συσσίτιο, η εκδρομή μια προνομιακή "γυάλα" που αφήνει έξω την πολιτική, δε θα το 'χει.

Κι αν κάποιος θεωρεί πως η σχολή είναι μια τέτοια γυάλα, ας αρχίσει με το ν' απολογηθεί για το πού ήταν και τί έκανε όταν τ' αποθεματικά του ΕΜΠ περνούσαν στο PSI, πού ήταν όταν έμπαινε το ζήτημα ιδιωτικών ΑΕΙ και διδάκτρων στους προπτυχιακούς, πού ήταν όταν βγήκε από τον προϋπολογισμό το κονδύλι για τα δωρεάν συγγράμματα και γιατί δεν είναι στις πύλες αυτές τις μέρες με τους εργαζόμενους.

Στο θέμα μας. Από τη στιγμή η πολιτική δε μπορεί να μη συζητιέται στο ίδρυμα, θα υπάρχει και κόσμος που ενδιαφέρεται έντονα. Cogito ergo sum κατά κάποιο τρόπο. Γιατί τον καίει για τη ζωή του μόλις βγει από τη ΣΕΜΦΕ.

Από τα παραπάνω, βγαίνει η θέση μου, πως μόνο αφύσικο θα ήταν το να μην υπάρχουν συνθήματα κι αφίσες στους τοίχους οποιασδήποτε σχολής ή σχολείου. Ή για όσους προτιμούν τις επιστημονικοφανείς αιτιολογήσεις, οι μονόχρωμοι τοίχοι είναι μια κατάσταση συμμετρίας που προϋποθέτει πλήρη απουσία πολιτικής ή αισθητικής άποψης. Είναι συμμετρία που σπάει αυθόρμητα υπό φυσιολογικές συνθήκες, πόσο μάλλον υπό τις τωρινές συνθήκες.

Α, και μην ξεχνιόμαστε, μην ακούω ανοησίες περί του "είμαστε πολλοί και καταπιεζόμαστε" από ανθρώπους που η μόνη δημόσια τοποθέτησή τους γίνεται μέσω forum.

Εικόνα
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
ΣΝΚ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2013 12:12 pm
Real Name: ΣΝΚ

Re: Τοίχοι ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από ΣΝΚ »

Άλλα επιχειρήματα για τους τοίχους? Ο τοίχος ανέκαθεν εξυπηρετούσε δύο σκοπούς, τον πρακτικό μηχανικό, και τον αισθητικό. Γεγονός είναι πως η εξέλιξη και των δύο μας έφερε μπορστά σε μηχανικά και αισθητικά αριστουργήματα όπως κλάσικά κτήρια, καθεδρικούς και νεοκλασικά, αρ νουβό κλπ. Το κτίριο των γενικών ερδών είναι τίποτα απο αυτά. Ορθώς χαρακτηρίζεται σπήλαιο βάσει των πρακτικών μηχανικών του ιδιοτήτων. Και σαν σπήλαιο βλέπω πως αντιμετοπίζεται από τις πολιτικές οργανώσεις. Ο χομο σάπιενς έκανε πολύ δρόμο από τη ζωγραφική στον τοίχο, δημιούργησε ένα σύμπαν ομορφιάς, για να γυρίσουμε πίσω εμείς οι πολιτισμένοι πολιτικοποιημένοι και να διακοσμούμε τους τοίχους μας χειρότερα και από τον πρώτο αυτό πρόγονό μας.

Άλλωστε ο τρόπος παρουσίασης της πολιτικής σας την μειώνει και ζημιώνει την ίδια σας την προσπάθεια.
Η πολιτική δράση και αφύπνηση δε δηλώνεται μέσω του εφήμερου συνθήματος και της αφίσας, η ορθή πολιτική δεν είναι εφήμερη. Η ορθή πολιτική δεν έχει πασαλείματα, αλλά είναι συγκεντρωμένη και λακωνική (ναι λακωνική, όχι επαναλλαμβανόμενη σαν τις αφισοκολλήσεις). Και τέλος η ορθή πολιτική επειδή διατηρεί και επιφυλάξεις για την ορθότητα των σκέψεών της δε μπορεί να θέλει να κάθεται πάνω σε κάτι μόνιμο όπως ένας τοίχος, γιατί έτσι δηλώνει πως είναι μισαλλόδοξη και επιβαλλόμενη.

Ας λύσουν πρώτα οι πολιτικές ομάδες το θέμα της αισθητικής της πολιτικής τους έκφρασης και ύστερα να προσπαθήσουν να λύσουν το ζήτημα της αισθητικής της σχολής.

Επιπλέον, μετά το συνονθύλευμα κιτσ, στρείτ άρτ (ειρωνικά το λέω αυτό), και αφισομπαρόκ, προσωπικά θα προτιμούσα για κανενα χρόνο να μείνει άνευ αισθητικής παρέμβασης το σπήλαιο για αν ηρεμίσουν και λίγο τα μάτια μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”