[Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών?

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
stroformi
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2007 2:53 pm
Real Name: Δήμητρα
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από stroformi »

Είναι ψιλομεγάλη συζήτηση σας και διάβασα μόνο τα βασικά, σόρυ αν επαναλαμβάνομαι...έχω να πω τα εξής
1) έπεσα στο λινκ γιατί άκουσα και εγώ την ίδια φήμη, όχι από κάποιο πουλάκι αλλά από έναν άλλον αποφοιτο που μου είπε ότι μίλησε με βασικό καθηγητή της σχολής - από αυτούς που ενδιαφέρονται γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί καρεκλοκένταυροι όπως σωστά που ειπώθηκε - ο οποίος συζητά τι θα κάνουν με την αξιολόγηση και φωτιά στα μπατζάκια μας και ψάχνουν τις διαφορές μας με το Μαθηματικό και το Φυσικό - ολίγες ώστε να περάσει η σχολή στην άλλη όχθη (δεν φθάνω το συλλογισμό στο κλείσιμο γιατί προς το παρόν έτσι και αλλιώς μέχρι να πάρει μπρος το κράτος ποιός ζει...)
Τώρα ως προσωπική γνώμη, δε ξέρω αν αυτό που λέει ο συνάδελφος παραπάνω για μεταφορά έχει και πολύ βάση...εδώ λέμε να κλείσουνε σχολές. Αυτό να δουμε πάλι, άλλες γραμματείς, άλλα συγγράματα και τι στον κόσμο. Τέσπα
2) Συμφωνω και εγώ με όλα αυτά που λένε οι συνάδελφοι για το ότι η σχολή και υπάρχει έξω και καλή είναι με τα μέτρα αυτά και respect αλλά στην Ελλάδα τα πράγματα παιδιά είναι πολύ ζόρικα. Όταν λέμε ζόρικα, μιλάμε για χάος. Με το χαρτί της ΣΕΜΦΕ χωρίς μεταπτυχιακό δεν πάς πουθενά (και μην αρχίσουμε τώρα που πας με τα άλλα χαρτιά.Και τι παραπάνω έχει ο ένας και τι έχει ο άλλος). Δυστυχώς το κωλοΤΕΕ είναι μεγάλο πρόβλημα (κυρίως κύρους) το οποίο σε επηρεάζει ακόμα και αμα βγεις έξω για κάποιο διάστημα. Τον ΑΣΕΠ ξεχάστε τον, θα γίνει το 2020 με το Τέλος του κόσμου, στα διδακτορικά δεν παίζουνε λεφτά - αν είσαι τυχερός παίρνεις 500κατοστάρικα και άλλα τέτοια. Αυτό που αισθάνομαι εγώ σαν απόφοιτη είναι :
Δεν πιέζετε λίγο παραπάνω όλον αυτόν τον σερφετό από βοηθούς που έγιναν καθηγητές και έφτιαξαν τη ΣΕΜΦΕ να δουμε τι θα κάνουμε, να στρώσουνε τον κώλο τους να αποφασίσουνε, ή να την κλείσουνε ή να την κάνουν χρήσιμη επιτέλους...γιατί άμα δεν πιέσετε εσείς που είστε μέσα στα αμφιθέατρα και δεν ανοίξετε μια συζήτηση, εκεί επί τόπου...θα μας φάει η μαρμάγκα. Μέχρι να πάρουνε σύνταξη δεν θα κανουνε τίποτα. Σαν το Γιωργάκη και αυτοί. Αν την κλείσουνε σε 10 χρόνια θα είναι μια αποτυχία. 15 χρόνια αποφοίτων θα τρέχουνε να πιστοποιηθούν. Αν δεν την κλείσουν, θέλει αλλαγή. Είναι προφανές...εδώ συζητάμε τώρα αν η Αριθμητική Ανάλυση γινεται με Μatlab ή χωρίς Matlab στο ΕΚΠΑ και αν στην Κβαντο ΙΙ κάνουμε και χορδές...και υπερχορδές και Φα μείζονα.
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από palasso »

Δεν χρειάζεται να πω πολλά καθώς τα έχουν ήδη πει stroformi και lunatic κ.α.

Το παράδειγμα με το μάθημα του τεχνικού σχεδίου είναι πρότυπο για το τι γίνεται στην σχολή μας. Μπαίνουν κάποια μαθήματα με τον υποτιθέμενο προσανατολισμό του μηχανικού (εννοώ engineering όχι mechanics) αλλά τα διδάσκει μαθηματικός και κάνει τα μαθηματικά που θέλει.

Για να δούμε πόση επιρροή από pure mathematicians και pure physicians έχουμε αρκεί να δούμε σε τι ποσοστό είναι τέτοιοι από τους καθηγητές μας (80% ?). Ταυτόχρονα έχουμε από εδώ κι εκεί κάποια generic μαθήματα ΑΚΕΔ. Είναι αυτού του στυλ "γενικής παιδείας"... Από αυτά έχουν και οι άλλες σχολές βέβαια. Και οι άλλες σχολές έχουν πρόβλημα από pure mathematicians & physicians και το πλαίσιο που προσπαθούν να περάσουν (ο κάθε καθηγητής προσπαθεί να διδάξει αυτά που ξέρει). Η διαφορά είναι ότι εκεί έχουν λιγότερο έλεγχο της κατάστασης οι "του γενικού τμήματος" και περισσότερο έλεγχο οι καθηγητές που σπούδασαν την σχολή! Για παράδειγμα στους μηχανολόγους, οι περισσότεροι που είναι καθηγητές είναι μηχανολόγοι... Στους ηλεκτρολόγους, ηλεκτρολόγοι κλπ. Στην ΣΕΜΦΕ δεν είναι ΣΕΜΦΕίτες (προφανώς)... Είναι μαθηματικοί και φυσικοί...

Όλα αυτά οδηγούν στο αποτέλεσμα να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα "ταυτότητας" στην σχολή μας. Αν και είμαστε ΕΜΠ θα συνεχίσουμε να έχουμε την υφή που έχουμε σήμερα για δεκαετίες λόγω της υφής των καθηγητών μας (που πολλοί δεν έχουν σχέση με ΕΜΠ) έως ότου σε βάθος χρόνου γίνει μία ανακύκλωση καθηγητών και αντικατασταθούν από νέους ΣΕΜΦΕίτες καθηγητές αλλά και άλλων σχολών... Φυσικά θα συνεχίσει να υπάρχει αντίσταση λόγω της "παράδοσης" που θα έχει δημιουργηθεί...

Αλλά θα συνεχίσει να υπάρχει πρόβλημα ταυτότητας και για έναν άλλον πολύ σημαντικότερο λόγο... Γιατί πολύ απλά συνηθίζεται αυτό το πράγμα σε αυτή την χώρα :lol:
Υπάρχουν και άλλες σχολές, που ιδρύθηκαν και πριν ένα αιώνα και έχουν σοβαρά προβλήματα προσανατολισμού. Το ίδιο σοβαρά με τα δικά μας θα έλεγα.

Σε κάθε περίπτωση παρά τα προβλήματα, δεν υπάρχει λόγος ούτε να μεταφερθούμε, ούτε να καταργηθούμε, ούτε να διασπαστούμε, ούτε έτσι λύνεται το πρόβλημα, ούτε και πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.

Αυτό που έχει σημασία και μπορούμε να κάνουμε εμείς οι φοιτητές (αλλά πολύ περισσότερο ο σύλλογος αποφοίτων) είναι να "ελέγχουμε" το πρόγραμμα σπουδών και την διδασκαλία και να τα επηρεάζουμε... Το πιο άμεσο πράγμα που μπορούμε να επιτύχουμε (και θα έχει μακροπρόθεσμα οφέλη και όχι μόνο βραχυπρόθεσμα) είναι να επιδιώξουμε να έχουμε περισσότερα μαθήματα επιλογής και λιγότερα υποχρεωτικά. Με αυτόν τον τρόπο αυτομάτως περιορίζουμε σημαντικά τον έλεγχο των καθηγητών στην διαμόρφωση του προγράμματος σπουδών και ασκούμε και έλεγχο με τις επιλογές που κάνουμε.

@lunatic
Εκτιμώ πως δεν έχεις καλή εικόνα της κατεύθυνσης του μαθηματικού εφαρμογών (ίσως να μην είσαι και σε αυτή την κατεύθυνση) κρίνοντας από αυτά που γράφεις. Κατ' αρχήν παραδείγματα σχολών εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών υπάρχουν αλλά πέραν αυτού το πρόβλημα στην σχολή δεν είναι τα μαθηματικά, αλλά τα μαθηματικά τα οποία διδάσκονται... Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είναι και στην άλλη κατεύθυνση. Θέλω να πω ότι το πρόβλημα είναι το ίδιο και εμφανίζεται στον ίδιο βαθμό είτε είναι μαθηματικά είτε φυσική. Όσο "πολυτεχνική" είναι η μία κατεύθυνση τόσο είναι και η άλλη. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι το ότι δεν υπάρχουν "πολυτεχνικά" μαθηματικά ή φυσική.... Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν σε μας :lol:

P.S.: Sorry που δεν διάβασα το 100% όσων γράφτηκαν...
Άβαταρ μέλους
stroformi
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2007 2:53 pm
Real Name: Δήμητρα
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από stroformi »

Δυστυχώς με αφορμή αυτό που λέει ο palasso θέλω να παραθέσω ένα άλλο "κουτσομπολιό" που ήθελα να παραλείψω αλλά ίσως βοηθήσει στην εικόνα που θέλουμε να σχηματίσουμε:

1. Απόφοιτος της σχολής και εμπλεκόμενος στη σχολή αποφοίτων μου είπε ότι στην προσπάθεια άσκησης πίεσης του συλλόγου για θέματα της σχολής είχε συνάντηση με καθηγητή. Είναι γεγονός πια ότι ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ και όχι γιατι δεν πήγε κανείς να τους ξυπνήσει αλλά γιατί προς όποια κατευθυνση και να κινηθεί η σχολή αυτοί θα ξεβολευτούν.
Του λέει λοιπόν για να οργανώσουμε ημερίδα, για το ΤΕΕ για σούπα μούπες και αυτός τον γράφει. Και μάλιστα γυρνάει και του λέει η κουφάλα ο καθηγητής
"ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ"
και εν ολίγοις ότι ο σύλλογος αποφοίτων είναι ανίσχυρος. Μη γελιόμαστε είμαστε 40 κουφάρια τα οποία συνεχώς μειώνονται, δεν χρηματοδοτούμαστε από πουθενά, η ΣΕΜΦΕ δεν είναι τίποτα πολιτικοί μηχανικοί να έχει κονέξια και στρατό αποφοίτων, οι απόφοιτων μειώνονται επίσης και δε μπαίνει καινούργιο αίμα και τα προβλήματα είναι βουνό. Δυσανάλογα μεγέθη δλδ. Η συνεργασία δε με τους φοιτητές είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Που επίσης η φωνή τους είναι αδύνατη. Βάλε με το νου σου...
ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ, γεγονός που στα μάτια κάποιων καθηγητών τους καθιστά τελείως αδύναμους και αχρηστους. Όμως αυτοί οι ίδιοι καθηγητές είναι που είναι το πρόβλημα. Γιατί οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται θα το έκαναν έτσι και αλλιώς, για εσάς για εμάς για το καλό των παιδιών που εκπαιδεύουν και βγάζουν στην κοινωνία.

2. Επίσης, δεύτερο περιστατικό που συνέβη σε ΕΜΕΝΑ την ίδια με πρώην πρύτανη και μπορεί να κάνει κάθε σεμφίτη να βγει από τα ρούχα του: Συζητάμε για την Παιδεία και τον ρωτάω τι θα γίνει με τη ΣΕΜΦΕ, και μου λεει:
"Η ΣΕΜΦΕ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!" και του λέω
"Μα εγώ την έχω τελειώσει τη ΣΕΜΦΕ"
"Α...ππολύ ωραία σχολή...Όταν έγινε είχε σχεδιαστεί ως manager engineer decision making" ούτε και εγώ θυμάμαι τι αρλούμπα μου πε, "αλλά μετά πέσανε πάνω οι μαθηματικοφυσικοί και την κανανε έτσι όπως την κάνανε"
"Ε, ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ"

Λοιπόν, ξυπνάτε γιατί μας δουλεύουνε ψιλόγαζί και πήρανε τις επιχορηγήσεις του '99 και τώρα τρέχουνε να μαζέψουνε τα ασυμάζευτα 12 χρόνια μετά και να βρούνε λέει τις διαφορές από το Φυσικό και το Μαθηματικό. Μετά από 12 χρόνια! Αν είναι δυνατόν! Που θα μπορούσε να είναι μια σχολή πρότυπο, η πιο γαμάτη..και ο κλήρος πέφτει σε εμάς γιατί αν δεν βρουμε λύση εμείς, το δικό μας πτυχίο θα πάει άχρηστο.
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από palasso »

Λοιπόν το θέμα που έθιξες είναι ενδιαφέρον...

Πλέον ούτε οι "εκπρόσωποι των φοιτητών" ψηφίζουν.... Αλλά και που ψήφιζαν...
stroformi έγραψε: "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ"
(Από την άλλη) φαντάσου τι απωθημένα είχε και το είπε αυτό...

Έτσι κι αλλιώς το ότι έβαζαν μέχρι τώρα τους φοιτητές να ψηφίζουν ήταν δώρο άδωρον... Τι να σου κάνει ένας φοιτητής που από μόλις μπήκε έχει τους καθηγητές για "διδασκάλους" και τις παρατάξεις για να καθορίζουν τα "διλήμματα"...
stroformi έγραψε: ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ, γεγονός που στα μάτια κάποιων καθηγητών τους καθιστά τελείως αδύναμους και αχρηστους.
Οι απόφοιτοι είναι η κοινωνική ομάδα με τον καλύτερο συνδυασμό ως η ομάδα με το μεγαλύτερο άμεσο συμφέρον για την επιτυχία της σχολής και ταυτόχρονα τις λιγότερες επιρροές από εγκαθιδρυμένες ομάδες επιρροής στον χώρο του πανεπιστημίου. Εκτός αυτού έχουν και περισσότερη εμπειρία λόγω περισσότερου feedback που λαμβάνουν. Τέλος έχουν την μικρότερη άμεση εμπλοκή με τους πόρους του πανεπιστημίου πράγμα που καθιστά σχετικά πιο αδιάφθορες και πιο αντικειμενικές τις επιλογές τους.

Βεβαίως από την άλλη το κράτος δίνει τα λεφτά και οι καθηγητές έχουν την τεχνογνωσία.... Με τον νέο νόμο ουσιαστικά η κεντρική διοίκηση αποφασίζεται 1/2 από το κράτος και 1/2 από τους καθηγητές.... Θα μπορούσε να γίνει 1/3 κράτος, 1/3 καθηγητές, 1/3 απόφοιτοι...

Ενδεχομένως κάτι τέτοιο να άλλαζε τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν οι καθηγητές τους αποφοίτους και έδινε μία παράμετρο ελέγχου πάνω στις εκπαιδευτικές αρμοδιότητες τους... Κάτι που χρειάζεται ως καταλύτης, διαφορετικά οι φοιτητές υπόκεινται καθαρά στις ορέξεις του καθενός.
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από fakiris »

@palasso+stroformi: Θεωρώ ότι αυτές οι σκέψεις είναι προς τη σωστή κατ/ση. Το ζητούμενο είναι άν ο κόσμος -γνωρίζοντας ποιός είναι ο ρόλος του καθενός μέσα στη ΣΕΜΦΕ (καθηγητές, κόμματα, φοιτητές-ψηφοφόροι κοκ)- θα κάνει κάτι ή έχει απλά συμβιβαστεί με την νομοτέλεια των συσχετισμών και της δικής του αδράνειας. Δε γίνεται να λυθεί το χρόνιο πρόβλημα της ΣΕΜΦΕ χωρίς να θιχτούν τα συμφέροντα κανενός, χωρίς κι εμάς να αναλάβουμε κάποια ευθύνη... Με τη βάση να σημειώνει ελεύθερη πτώση και μια σχολή που παράγει ανέργους, κάθε χρόνος που περνάει έχω την αίσθηση ότι είναι εναντίον μας. Όσο για το συγκεκριμένο καθηγητή, απλά είναι ένας απο τους πολλούς που υπάρχουν στη σχολή μας που έχει αποκτήσει νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου στις πλάτες τις δικές μας και των οικογενειών μας. Ώς πότε?

@palasso: Ωραία η ιδέα με το 1/3! :e_wink:


Διαφώνησα κάθετα, γιατί πολύ απλά θεωρώ ότι η μη μονοδιάστατη προσέγγιση (μαθηματική ή φυσική) αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα για τη ΣΕΜΦΕ. Παρ'όλα αυτά θεωρώ ότι μαθηματικά-φυσική-μηχανική θα έπρεπε να διδάσκονται με έναν πιο σύγχρονο ενοποιημένο τρόπο, προκειμένου κάποιος να περνάει πιο γρήγορα στο simulation (που θεωρώ και ένα απο τα ζητούμενα ενός στοιχειωδώς σύγχρονου τμήματος applied science σε ένα τεχνικό πανεπιστήμιο όπως το ΕΜΠ). Αντ'αυτού βλέπουμε τους μαθηματικούς να μην έχουν ιδέα σε ποιά πεδία εφαρμόζονται τα διάφορα μαθηματικά εργαλεία και κυρίως με ποιό τρόπο (scientific programming). Π.χ. κάνουμε αριθμητική ανάλυση και ασχολούμαστε με τη σύγκλιση των μεθόδων, χωρίς να επιλύουμε κάπου ένα στοιχειώδες συνοριακό (λ.χ.) πρόβλημα. Ο palasso το περιγράφει αρκετα καλά. Τώρα, αν εσύ ήθελες μόνο φυσική ή μόνο φυσική των ηλεκτρολογικών διατάξεων (υλικά, κυκλώματα κοκ)-ενέργεια, κακώς πέρασες στη ΣΕΜΦΕ και όχι στο φυσικό ή τους ΗΜΜΥ αντίστοιχα.
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από Casus_Belli »

palasso έγραψε:Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι το ότι δεν υπάρχουν "πολυτεχνικά" μαθηματικά ή φυσική.... Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν σε μας :lol:
Ακριβώς, αυτό συμβαίνει.
Και αν κλείσουμε τελικά αυτό θα μας έχει κοστίσει. Η ευθύνη τότε θα βαραίνει:
1. τους καθηγητές που έκαναν το μίνιμουμ δυνατό για να εξασφαλιστούν οι ίδιοι μόνο
2. εμάς τους υπόλοιπους που δεν αξιοποιήσαμε ορθά την ισχύ που έχουμε για να επιβάλουμε λύσεις προς το δικό μας όφελος μέσα σε αμφιθέατρα, συνελέυσεις, τομείς, αλλά αφήσαμε λαμόγια και άχρηστους κοματάρχες να μας κατευθύνουν σε ανούσιους δρόμους.
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από NickNafplio »

Casus_Belli έγραψε:
Ακριβώς, αυτό συμβαίνει.
Και αν κλείσουμε τελικά αυτό θα μας έχει κοστίσει. Η ευθύνη τότε θα βαραίνει:
1. τους καθηγητές που έκαναν το μίνιμουμ δυνατό για να εξασφαλιστούν οι ίδιοι μόνο
2. εμάς τους υπόλοιπους που δεν αξιοποιήσαμε ορθά την ισχύ που έχουμε για να επιβάλουμε λύσεις προς το δικό μας όφελος μέσα σε αμφιθέατρα, συνελέυσεις, τομείς, αλλά αφήσαμε λαμόγια και άχρηστους κοματάρχες να μας κατευθύνουν σε ανούσιους δρόμους.
Θα έρθω να συμφωνίσω και εγώ σε όλα αυτά. Να λοιπόν ένα σοβαρό θέμα που θα μπορούσαμε να συζητάμε στις γενικές συνελεύσεις. Αλλά αντί να συζητάμε τέτοια σοβαρά θέματα, ασχολούμαστε με τη προπαγάνδα της κάθε παράταξης.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
stroformi
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2007 2:53 pm
Real Name: Δήμητρα
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από stroformi »

Ναι ρε παιδιά, έτσι είναι...το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να το συζητήσετε. Και με την πρώτη ευκαιρία να φωνάξετε και κάποιο παιδί από τους απόφοιτους να σας πει σε τι σημείο βρίσκονται οι διαπραγματεύσεις, με καθηγητές, με ΤΕΕ κτλ.
Γιατί αν το δει κάποιος συνολικά, η κατάσταση βαίνει ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ και ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ όπως θα έπρεπε και όπως συμβαίνει με άλλες σχολές καινούργιες που παλεύουν ίδια χρόνια με εμάς (Μηχανικοί υλικών, ενέργειας και άλλοι), το θέμα ΣΕΜΦΕ αν και ειναι στο ΕΜΠ δεν πάει καλά:
1) Οι εισακτέοι μειώθηκαν στο 1/3
2) Το θέμα του ΤΕΕ όταν ήμουν εγώ μας έλεγαν ότι είμαστε κοντά. Τώρα, στο σύλλογο αποφοίτων τα παιδιά μεταφέρουν το γενικό: Είμαστε πιο μακριά από ποτέ! Για πολλούς λόγους.
3) Οι καινούργιες ηγεσίες ΕΜΠ και ΤΕΕ δεν μας βλέπουν με καλό μάτι όπως παλαιότερες
3) Οι Ακτινοφυσικοί έχουνε θέματα, τη μία αναγνωρίζονται την άλλη όχι
4) Η βάση της έπεσε από το 19 στο 16 - αυτό είναι αποτέλεσμα και όχι αίτιο αλλά δεν παύει να είναι όπλο στη φαρέτρα πολλών για να μας υποτιμούν.
5) Η γενική κατάσταση δεν είναι καλή που σημαίνει το ανέκδοτο να κλείσει σχολή του ΕΜΠ δεν είναι πια ανέκδοτο
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

1) Οι εισακτέοι μειώθηκαν στο 1/3
4) Η βάση της έπεσε από το 19 στο 16 - αυτό είναι αποτέλεσμα και όχι αίτιο αλλά δεν παύει να είναι όπλο στη φαρέτρα πολλών για να μας υποτιμούν.
Αυτά τα δύο δεν μου λένε κάτι, εμένα προσωπικά, και ούτε και σε πολλούς άλλους που ξέρω. Δεν έχει σημασία αν σε μία σχολή περνάνε 10 ή 110 άτομα, ούτε έχει σημασία αν η σχολή έχει βάση 19.000 μόρια ή 12.000. Ή, για να το πω πιο σωστά, δεν έχει σημασία από άποψη επαγγελματικών δικαιωμάτων. Ας μας αναγνωρίσουν ως μηχανικούς, που είμαστε, και μάλιστα ΟΛΟΙ, όχι μόνο αυτοί που έχουν πάρει ροή μηχανικής, και ας έχουμε βάση το 11,5 και 15 εισακτέους κάθε χρόνο.
3) Οι Ακτινοφυσικοί έχουνε θέματα, τη μία αναγνωρίζονται την άλλη όχι
5) Η γενική κατάσταση δεν είναι καλή που σημαίνει το ανέκδοτο να κλείσει σχολή του ΕΜΠ δεν είναι πια ανέκδοτο
Εδώ, πάλι, σε βρίσκω πολύ αισιόδοξη. :P Απόφοιτοι της Ιατρικής Αθηνών, πριν 3-4 χρόνια, είχαν κάνει μήνυση σε απόφοιτο της ΣΕΜΦΕ, επειδή ήθελε να πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ως ακτινοφυσικός. Οι ακτινοφυσικοί της ΣΕΜΦΕ δεν αναγνωρίζονται σχεδόν πουθενά στην Ελλάδα. Στα νοσοκομεία, ιδιωτικά και δημόσια, και στα διάφορα κέντρα υγείας, μικροβιολογικά εργαστήρια, κλπ προτιμούν απόφοιτους Ιατρικής, που έχουν κάνει μεταπτυχιακό στην Ιατρική Φυσική, παρά απόφοιτους ΣΕΜΦΕ, που έχουν κάνει μεταπτυχιακό στην Ιατρική Φυσική. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι στο εξωτερικό συμβαίνει ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Και αυτό γιατί θεωρούν ότι μόνο ένας μηχανικός φυσικός (applied physics), με ειδίκευση στα medical physics, μπορεί να χειριστεί σωστά και άνετα μαγνητικούς τομογράφους, αξονικούς τομογράφους, κάμερες SPECT, κλπ.

Η εντύπωσή μου είναι ότι το «Προσοχή Φήμη», που μπήκε στον τίτλο, είναι λάθος και πλέον δεν μιλάμε για φήμη, αλλά για μια ορατή, ορατότατη, απειλή.
Άβαταρ μέλους
stroformi
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2007 2:53 pm
Real Name: Δήμητρα
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από stroformi »

1) To θέμα με τους Ακτινοφυσικούς τυγχάνει να το γνωρίζω καλά γιατί τελείωσε μόλις το αγόρι μου, Σεμφίτης το μεταπτυχιακό της Πάτρας. Μιλάμε για δικαιώματα που έχουν οι Φυσικοί και τα θέλουμε και εμείς. Άσε τους γιατρούς. Είναι τελείως άσχετο. Απλά κάποιοι γιατροί κάνουν τα μεταπτυχιακά (2 είναι) αλλά για άλλους λόγους. Ο ακτινοφυσικός είναι φυσικός. Μια χρονιά από όσο ξέρω αναγνωρίστηκαμε και μετά έκανε ένσταση το Φυσικό Αθήνας γιατί η σχολή μας ως πενταετής μοριδοτείται παραπάνω και τέλος πάντων κατι τυπικά. Και τώρα το θέμα έχει φθάσει στο να ορίσουν αν είμαστε Φυσικοί ώστε να προχωρήσουν στο Ακτινοφυσικός. Η Μακροπούλου τα ξέρει καλά αυτά (όπως και πολλά άλλα, για όποιον ενδιαφέρεται για δικαιώματα και τέτοια)

2) Τα δύο πρώτα μπορεί να μη σου φαίνονται σημαντικά - για το βαθμό σου λέω και εγώ συμφωνώ ότι είναι και δευτερέυον και αλλάζει από τη μια χρονιά στην άλλη αλλά είναι βασικά δεδομένα τα οποία, όχι δεν είναι αμελητέα για ΤΕΕ, για ΕΜΠ και για την επικοινωνιακή πολιτική που χρειάζεται η ΣΕΜΦΕ ώστε να επιβληθεί.
Ο δε αριθμός των εισακτέων (που εντωμεταξύ θα έπρεπε να λειτουργήσει ως αυξητικός παράγοντας για το βαθμό...φαντάσου..) είναι πολύ σοβαρός γιατί αποδυναμώνει τη φωνή μας. Είμαστε μοναδικοί στο είδος μας στην Ελλάδα, με ένα υπερπροτύπο πτυχίο και είμαστε και 500 κουφάρια. Αν δεν το δει κάποιος αισιόδοξα ότι δλδ πρέπει να γίνουμε ανάρπαστοι...είναι αρκετά σοβαρό. Και οι καθηγητές αναπάυονται και σου λενε, 90 άτομα, ε θα κάνουν διδακτορικό..για αυτό έγινε η σχολή και όλα μια χαρά. Η δε διοίκηση μας γράφει. Να μη σου πω για το σύλλογο αποφοίτων που σε 5 χρόνια θα χει διασκορπιστεί (σήμερα δικοικείται από τη γενιά 1999-2002 που είχε 300+300+300 και δεν είναι πάνω από 10 άτομα που ασχολούνται...)


Και ναι ο όρος φήμη είναι κάποιος ελαφρύς, το σκέφθηκα και εγώ προηγούμενως αυτό


Για να σου πω ένα παράδειγμα γιατί είναι σημαντικός ο αριθμός αποφοίτων - δλδ συναδέλφων στην ουσία.
Εγώ τελειώνω ένα μεταπτυχιακό που έχει σχέση με τεχνολογία επεξεργασίας αποβλήτων και ρύπων. Επίσης έχω μια μιρκή προϋπηρεσία σε περιβαλλοντικά προγράμματα. Όταν γυρίσω στην Ελλάδα θα πάω στο ΥΠΕΚΑ να καταθέσω για πτυχίο (μηχανικού) ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ
το οποίο κάτω από προϋποθέσεις παίρνει ο κάθε πικραμένος (Από Φυσικούς μέχρι και εγώ δε ξέρω...)
Μια κοπέλα πριν από εμένα, Σεμφίτισα, κατάφερε πέρυσι και το πήρε και ήταν πρώτη σεμφίτισα που το έκανε μετά από πόλεμο και ένσταση - στην αρχή είχε απορριφθεί γιατί δεν έχουμε ροή περιβάλλοντος ενώ το φυσικό έχει. Και αυτή με μεταπτυχιακό. Υπάρχει σχετική συζήτηση και εδώ νομίζω.
Εγώ θα πάω να πατήσω στην αδειοδότηση αυτής της κοπέλας.
Αν δεν το είχε πάρει αυτή θα τα τράβαγα εγώ - που ούτε τώρα ειναι σίγουρο ότι θα μου το δώσουν.
Στατιστικά λοιπόν, βάλε με το νου σου πόσες πολλές πιθανότητες έχεις να είσαι ο πρώτος στην άκρη που προσπαθείς να βρεις ως ΣΕΜΦΙΤΗΣ σε αυτό που διάλεξες μέσα στη σχολή και με πόσα κυκλώματα έχεις να παλέψεις (άλλοι με Ηλεκτρολόγους, άλλοι με Φυσικούς, άλλοι με Οικονομικό επιμελητήριο και εγώ δε ξέρω τι) Άλλο να είσαι μόνος σου και άλλο να είσαστε 5.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Δευ Ιαν 09, 2012 12:25 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Triple (!!!) post merged! Αν θέλουμε να αλλάξουμε/προσθέσουμε κάτι στο post μας, πατάμε το κουμπί edit. To double (ή και multiple :p) posting απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

Παιδιά να σας πω κ κάτι? Φταίμε κ πολλοί από εμάς... Λες σε μερικούς να κάνουμε κανά ηλεκτρονικό παραπάνω κ τίποτα εφαρμοσμένο κ βγάζουν καντήλες... Γουστάρουν μόνο κβαντική ηλεκτροδυναμική και γενικη θεωρια σχετικότητας κ δεν ξέρω κ γω τι άλλο... Ε ΠΩΣ να αλλάξει κάτι όταν κ οι ίδιοι οι φοιτητές νομίζουν ότι είναι σε άλλη σχολή απ ότι πραγματικά είναι....?
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από palasso »

Όπως προείπα όταν έχεις τον καθηγητή από πάνω να σε πιπιλίζει από το πρώτο έτος τι να κάνεις κι εσύ... Θα γίνεις κι εσύ θεωρητικός φυσικός όπως κι αυτός... Καλά σε αυτό το θέμα να δεις από δω και πέρα τι θα γίνει.... Θα είναι η βάση της ΣΕΜΦΕ χαμηλότερη του μαθηματικού και του φυσικού και θα έχουμε ένα σωρό pure mathematicians & physicians wanna-be...

Αυτά λύνονται όπως είπα και πριν με το να είναι μεγαλύτερος ο αριθμός των προαιρετικών μαθημάτων... Έτσι δεν εξαρτάσαι τόσο από το τι θέλουν οι άλλοι (καθηγητές/φοιτητές). Π.χ. να ήταν το 80% των μαθημάτων προαιρετικά και να είχε βέβαια το κάθε μάθημα πληροφορίες για το ποια θεωρεί ως προαπαιτούμενα (μην πας να πάρεις ένα μάθημα, να μην ήξερες ότι χρειάζεται να ξέρεις κάτι άλλο από ένα χαμηλότερου εξαμήνου και να μην καταλαβαίνεις γρι).

Τέλος είμαστε ΣΕΜΦΕ. Why not να μην παίρνουμε και μαθήματα από άλλες σχολές; Φυσικά επειδή πλατιάζει πολύ το πράγμα θα πρέπει αν είναι να πάρεις μάθημα από άλλη σχολή να είναι κοντά σε ένα υπάρχον της ΣΕΜΦΕ. Π.χ. αφού θέλεις να κάνεις πραγματικά τεχνικό σχέδιο γιατί να μην πάρεις άλλης σχολής το τεχνικό σχέδιο αντί της δικής σου; Αυτό δίνει άλλη μία παράμετρο ελευθερίας και ελέγχου του μαθήματος... Πολύ σημαντική τελικά, αν κάποιες σχολές βλέπουν οι φοιτητές τους να πηγαίνουν σε άλλα αντίστοιχα μαθήματα άλλων σχολών θα ένιωθαν πως απειλούνται και θα διορθώνονταν σημαντικά πιστεύω...
Και εκτός αυτού αν παίρνεις μαθήματα από άλλες σχολές που είναι στο ΤΕΕ ενισχύεις την θέση σου ότι πρέπει να μπεις στο ΤΕΕ.
AAEIV
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:58 pm
Real Name: thanos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από AAEIV »

lunatic έγραψε:Παιδιά να σας πω κ κάτι? Φταίμε κ πολλοί από εμάς... Λες σε μερικούς να κάνουμε κανά ηλεκτρονικό παραπάνω κ τίποτα εφαρμοσμένο κ βγάζουν καντήλες... Γουστάρουν μόνο κβαντική ηλεκτροδυναμική και γενικη θεωρια σχετικότητας κ δεν ξέρω κ γω τι άλλο... Ε ΠΩΣ να αλλάξει κάτι όταν κ οι ίδιοι οι φοιτητές νομίζουν ότι είναι σε άλλη σχολή απ ότι πραγματικά είναι....?
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες...
Αλλά όχι απόλυτο...
Υπάρχουν φοιτητές που τους αρέσει η θεωρία(μέσα σε αυτούς και εγώ όπως ξέρεις:Ρ) αλλά νομίζω είναι πολλοί λίγοι...
Πόσοι είναι στην θεωρητική ροή(εγώ δεν είμαι) [που στην πραγματικότητα είναι υπολογιστική και θεωρητική με 2/5 υποχρεωτικά μαθήματα να είναι καθαρά υπολογιστικά(βλ. Υπολογιστική Φυσική Ι,ΙΙ)];

Από την άλλη ξέρουμε όλοι πολλοί καλά πως, για το φυσικό τουλάχιστον, ένα 80%+ της γνώσης που έχουμε αποκτήσει είναι από εργαστήρια. Και εκεί όμως πόσοι τα παίρνουν σοβαρά;

Η μεγαλύτερη πλειοψηφία πάει στα εργαστήρια μη γνωρίζοντας τι να κάνει,χωρίς να προσπαθεί κατά την διάρκεια του εργαστηρίου να αποκομίσει κάτι και το καλύτερο: βρίσκει από κάπου την αναφορά, αλλάζει τα νούμερα και τσουπ, έτοιμη.... Πολλές φορές βέβαια δεν μπαίνουν καν στον κόπο να αλλάξουν τα νούμερα... Πολλές φορές δεν αλλάζουν καν όνομα στο εξώφυλλο, αλλά τεσπα...

Άρα όταν εμείς σαν εφαρμοσμένοι, δεν είμαστε υποτυπώδεις στο εφαρμοσμένο κομμάτι της διδασκαλίας(βλ. εργαστήρια) πως να μας πάρουν στα σοβαρά?

Θεωρώ πως αν είμαστε εμείς σωστοί, μπορούμε να πιέσουμε περισσότερο...
Αν κάνεις μια παρατήρηση σε κάποιον καθηγητή πως ο τρόπος που γίνεται το μάθημα/εργαστήριο δεν είναι σωστός δεν σε παίρνει και πολύ στα σοβαρά γιατί είσαι ένας...

Πριν από μερικά χρόνια έκανε ένα εργαστήριο ο Πιτλιγκερ και η αλήθεια είναι πως το "έκανε"...Επτάωρη κουβέντα, άσχετη από το αντικείμενο του εργαστηρίου και έπαιρνες 5... Εμένα αυτό με χάλασε πολύ...

Έκανα κάποια παράπονα στον τότε υπεύθυνο του μαθήματος Πέογλο και μάλλον δεν ίδρωσε το αυτί.
Έμαθα όμως, πως τα ίδια παράπονα έκανε μια ομάδα 5-6 συμφοιτητών μου και από τότε ο Πίτλιγκερ δεν έχει ξανακάνει εργαστήριο στη ΣΕΜΦΕ...

Αυτή η ιστορία μας διδάσκει πως αν υπάρχουν άνθρωποι να ενδιαφέρονται μπορούν να μας πάρουν στα σοβαρά οι άλλοι...Ούτε τραμπουκισμοί ούτε τίποτα...

Όσο για τα ηλεκτρονικά, φτάνουμε στο ένατο εξάμηνο, για να κάνουμε εργαστήριο ηλεκτρονικών που τελικά τρίχες εργαστήριο είναι... "Μαθαίνουμε" να συνδέουμε αντιστάσεις και πυκνωτές σε ένα bread-board... Φοβερή εφαρμογή!!!

Θεωρώ πως θα έπρεπε στα ηλεκτρονικά Ι να γίνει ένα δίωρο-τρίωρο εργαστήριο συνδεσμολογίας ώστε να μην πάει στράφι το εργαστήριο των ηλεκτρονικών ΙΙ.(Έχω κινηθεί σε αυτήν την κατεύθυνση μιλώντας με κάποιους καθηγητές, αλλά είμαι ένας...)

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως εμείς σαν φοιτητές και σας μελλοντικοί απόφοιτοι δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε το δίπλωμά μας, γιατί δεν ενδιαφερόμαστε, στην πλειοψηφία μας, για το αντικείμενό μας...
Η συντριπτική πλειοψηφία στην ΣΕΜΦΕ βρέθηκε εδώ χωρίς να ξέρει το γιατί, από τύχη ή λόγω ονόματος με αποτέλεσμα να μην αρέσκεται σε αυτό το αντικείμενο...

Θεωρώ πως πρέπει να ενδιαφερθούμε, όχι μόνο συνδικαλιστικά, αλλά και προσωπικά ο καθένας γι'αυτό που διάλεξε να ακολουθήσει.

Στην τελική αυτό θα γίνει το επάγγελμά μας.
Και σε τέτοιους καιρούς που δεν υπάρχουν δουλειές, πρέπει να ενισχύσουμε τα προσόντα μας, ένα εκ των οποίων είναι το δίπλωμά μας...
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από Casus_Belli »

AAEIV έγραψε: Θεωρώ πως πρέπει να ενδιαφερθούμε, όχι μόνο συνδικαλιστικά, αλλά και προσωπικά ο καθένας γι'αυτό που διάλεξε να ακολουθήσει.
Αυτή ίσως, είναι η πιο ουσιώδης φράση ολόκληρου του τόπικ.

Δυστυχώς έχουν πείσει πολλούς ότι το ΤΕΕ "δεν είναι για εμάς" ή ότι αλλοιώνει την "ακαδημαϊκή μας καθαρότητα".

Όμως εγώ ξέρω ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους που κάνουν μια χαρά θεωρητικότατες διπλωματικές στους τομείς μαθηματικών, φυσικής και ΑΚΕΔ και παράλληλα διατηρούν όλα τους τα επαγγελματικά δικαιώματα λόγω ΤΕΕ.

Αντιθέτως, οι συνάδελφοί μας απο ΣΕΜΦΕ που κάνουν διπλωματικές σε χημικούς, ηλεκτρολόγους και ναυπηγούς δεν έχουν τίποτα...

Τι να γίνει όμως όταν οι δικοί μας φοιτητο-πατέρες (και όχι μόνο) κατευθύνονται απο κομματάρχες άλλων σχολών;
Άβαταρ μέλους
stroformi
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2007 2:53 pm
Real Name: Δήμητρα
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από stroformi »

Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό είναι το κλειδί.
Βρίσκω τι θέλω να κάνω --> κατευθύνομαι προς τα εκεί με τα μαθήματα/τα εργαστήρια/τη διπλωματική και πιέζω προς τα εκεί με κάθε τρόπο...καμιά φορά ακούγεται ερασιτεχνικό αλλά ακόμα και στα μεγαλύτερα "συμβούλια ΤΕΕ" και τις γενικές συνελεύεσεις καθηγητών ακούγονται πράγματα όπως
"ΈΝΑΣ φοιτητής σέμφε...έγινε μηχανικος φυσικού αερίου...ή ΕΝΑΣ φοιτητής κάνει πρακτρική στις κεραίες..."

Από την άλλη, δεν είναι φοβερό να σηκώνουμε και το χέρι μας πότε πότε και να λέμε στο κάθε διδάσκοντα, "Μήπως να μας παρουσιάσετε και καμία εφαρμογή; Μήπως να κάνουμε κανα project?"
Μόνο στις συνελεύσεις ξέρουμε να βγάζουμε όλη τη μαγκιά μας...

Και πολύ σωστά τα λέει ο συνάδελφος casus belli...από μια άποψη..κάνουμε τις ίδιες δουλειές, βγάζουμε τις ίδιες σχολές και τελικά δεν μας θέλουν στις κάστες τους. Έτσι...από επιφύλαξη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”