[Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών?

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από NickNafplio »

lunatic έγραψε: Εφόσον δεν υπάρχει καμία άλλη σχολή σαν εμάς παγκοσμίως, δε νομίζω ότι θα πρεπε να το συζητάμε άλλο... Όλοι οι υπόλοιποι είναι μλκες κ εμείς είμαστε τα γατόνια που τρέχουμε 2 σχολές σε μία...
Εγώ ένα ξέρω παιδιά... όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει
Και στη ΣΕΜΦΕ λαλούν πάρα πολλοί...
Σχολές που συνδιάζουν 4 αντικείμενα (Μαθηματικά, φυσική, μηχανική, δίκαιο) ίσως να μην υπάρχουν, αλλά τα αντικείμενά "Εφαρμοσμένα Μαθηματικά" και "Φυσικές επιστήμες" διδάσκονται σε όλα τα top πολυτεχνεία του κόσμου. Μάλιστα στο 4ο link στο προηγούμενο πόστ μου, που παραπέμπει στο πολυτεχνείο του Βερολίνου, μπορείς να δεις ότι υπάρχει τμήμα με όνομα Mathematics and Natural Sciences, διαφέρει σε κάτι από εμάς; Ίσως εκτός από αυτή και από τη δικιά μας να μην υπάρχει άλλη τέτοια σχολή, αλλά ξεχωριστά τμήματα "Εφαρμοσμένων μαθηματικών" και τμήματα "Φυσικών Επιστημών"
υπάρχουν σε όλα τα κορυφαία πολυτεχνεία του κόσμου. Οπότε κατ εμέ, μια διάσπαση της ΣΕΜΦΕ σε 2 σχολές θα μπορούσε να γίνει, αλλά η μεταφορά της στο ΕΚΠΑ επειδή "δεν κολλάει" σε πολυτεχνείο είναι τουλάχιστον αστεία.

Παραθέτω και 2 ακόμα links από τμήματα μαθηματικών 2 κορυφαίων πολυτεχνείων, που τα ξέχασα στο προηγούμενο ποστ μου:


http://math.mit.edu/index.php

http://www.math.ethz.ch/
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από antony07 »

(
lunatic έγραψε: Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι οι δικοί μας μαθηματικοί είναι καλύτεροι από του ΕΚΠΑ επειδή κάνουν κβάντο?
Είναι καλύτεροι επειδή κάνουν και κβαντο, δλδ βλέπουν από κοντά και τρίβονται στις εφαρμογές της επιστήμης τους.)



Επιγραμματικά, από την αρχή αυτού του φόρουμ, εμφανίζονται περιστασιακά διάφοροι ημικαθυστερημένοι διαμαρτυρόμενοι, μετανοούντες ή ρεβιζιονιστές σεμφίτες (μπορεί και πρώην-σεμφίτες) που έχουν πάντα πρόβλημα με την ύπαρξη/διάρθρωση/βάση/πρόγραμμα της σχολής. Τέτοιοι τύποι οδήγησαν στο, αντί να δείξουμε την αναγκαιότητα και την αξία της σχολής, που ίδιες μεσουρανούν και ακμάζουν σε κάθε σοβαρό πολυτεχνείο παγκοσμίως, να παλεύουμε (περιττά και αέναα) για να μπούμε σε μια -σάπια- συντεχνία μηχανικών, χωρίς να είμαστε μηχανικοί, να γκρινιάζουμε για το "άφταστο" επίπεδο της Σχολής, που οδήγησε σε μία εξευτελιστική απλοποίηση του προγράμματος σπουδών, κάποιοι να συζητάνε και να ζητάνε (!!!) να κλείσει η σχολή και άλλα πολλά εμπριμέ.
Και τώρα, να υπάρχει η ιδέα (που είναι και μόνο η ιδέα εμετική) μια σχολή να αλλάξει ίδρυμα! Ίδρυμα!

Θα πρότεινα, λοιπόν, σε όλους αυτούς, είτε να κάτσουν και να προσπαθήσουν -ειλικρινά- για το καλύτερο που μπορούν μέσα στην σχολή, για τον εαυτό τους και για την ίδια την σχολή, είτε να μας κάνουν την χάρη/τιμή/παραχώρηση να σηκωθούν να φύγουν, και να πάνε σε μία σχολή μηχανικών, αν θέλουν να μπουν στο ΤΕΕ, να πάνε σε ένα ΤΕΙ αν θέλουν να γίνουν προγραμματιστές/ηλεκτρονικοί, ή να πάνε στον αγύριστο σε κάθε άλλη περίπτωση. Δεν φταίει η ΣΕΜΦΕ αν κάποιοι δεν γνώριζαν τον ορθό τρόπο συμπλήρωσης του μηχανογραφικού, δεν φταίει η ΣΕΜΦΕ αν κάποιοι δεν μπορούσαν να δουν τον οδηγό σπουδών και τις μελλοντικές δυνατότητες μιας σχολής πριν μπουν σε αυτή την σχολή και δεν φταίει η ΣΕΜΦΕ για τα υπαρξιακά προβλήματα του καθενός. Η ΣΕΜΦΕ, όπως και κάθε τέτοια σχολή παγκοσμίως, διδάσκει (πρωτογενείς) εφαρμογές της Μαθηματικής & Φυσικής Επιστήμης σε τομείς που τις χρειάζονται. Το ποιά μαθηματικά/φυσική θα εφαρμοστούν και σε ποιούς κλάδους, εξαρτάται και επαφύεται στο ποιά μέλη ΔΕΠ, και με τι ερευνητικές ενασχολήσεις, υπάρχουν σε κάθε τέτοια Σχολή. Γι'αυτό και τα προγράμματα σπουδών παρομοίων σχολών ποικίλουν.

Ας πάρει ο καθένας τις αποφάσεις του, και ας μην καταστρέφει/εκφυλίζει μία σχολή η οποία αποτελεί όνειρο για πολλούς νυν και μελλοντικούς φοιτητές, όπως και την αξία του πτυχίου των ανθρώπων που την τελείωσαν.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από otinanai »

Τέτοιοι τύποι οδήγησαν στο, αντί να δείξουμε την αναγκαιότητα και την αξία της σχολής, που ίδιες μεσουρανούν και ακμάζουν σε κάθε σοβαρό πολυτεχνείο παγκοσμίως, να παλεύουμε (περιττά και αέναα) για να μπούμε σε μια -σάπια- συντεχνία μηχανικών, χωρίς να είμαστε μηχανικοί, να γκρινιάζουμε για το "άφταστο" επίπεδο της Σχολής, που οδήγησε σε μία εξευτελιστική απλοποίηση του προγράμματος σπουδών, κάποιοι να συζητάνε και να ζητάνε (!!!) να κλείσει η σχολή και άλλα πολλά εμπριμέ.
+apeiro
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από msl »

Casus_Belli έγραψε:Ας το παραδεχτούμε, η ΣΕΜΦΕ είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στις σαρωτικές αλλαγές που έρχονται. Είναι η πρώτη σχολή που θα υποστεί τις όποιες επιπτώσεις.
"Ο πιο αδύναμος κρίκος" σε σχέση με τι; Με τα ΤΕΙ; Με τις σχολές που δεν μπαίνουν καν άτομα;
Casus_Belli έγραψε:Δεν μπήκε αυτό. Το ζήτημα είναι ή πολυτεχνείο και τεε (μαζί) ή πανεπιστήμιο Αθηνών και φυσικομαθηματικό. Άλλωστε γι΄αυτό το λόγο καταργούνται και τα γενικά τμήματα των άλλων πολυτεχνείων και ενσωματώνονται οι υποδομές τους στις υπόλοιπες σχολές των μηχανικών.
Θες να μας πεις σε ποια συγκεκριμένα τμήματα αναφέρεσαι; Και έχει βγει επίσημη απόφαση να καταργηθούν; Ή μιλάμε με εικασίες;
fakiris έγραψε:5. Σήμερα, απο γνωστούς που έχω σε άλλα πολυτεχνεία, όντως συζητιέται σοβαρά η κατάργηση των γενικών τομέων (μαθηματικών, φυσικών, μηχανικής) με σκοπό την περιστολή δαπανών και την επιβίωση τμημάτων. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια η μεταφορά της ΣΕΜΦΕ στο ΕΚΠΑ δεν μου ακούγεται ακραίο σενάριο.
OK, πες να καταργηθούν. Οι καθηγητές αυτών τι θα απογίνουν; Τα μαθήματα που διδάσκουν; Αυτοί είναι τομείς που διδάσκουν σε όλο το ΕΜΠ. Εκτός αν χάνω κάτι στο κομμάτι "κατάσργησης" μιας και δε γίνεται κάπου αναφορά για τροποποίηση ή αναδόμηση ..
fakiris έγραψε:6. Οι καθηγητές στη ΣΕΜΦΕ μέχρι σήμερα έχουν αποδείξει περίτρανα ότι δεν ενδιαφέρονται για την αποκατάστασή μας και τη θέση μας στον (έστω ισχνό) παραγωγικό ιστό της χώρας. Δεν έκαναν τίποτα και το μόνο που ξέρουν να λένε είναι cliche του στυλ: "Είστε πολύ καλοί. Ο τάδε που ξέρω τον πήραν για διδακτορικό στο Stanford!". Αυτά είναι γελία πράγματα.
Ναι .. ενώ οι φοιτητές ξέρουν τι θέλουν! Κάθε φορά που έπεφτε στο τραπέζι το θέμα περί ΤΕΕ, χωριζόταν η σχολή στα δύο (από πλευράς φοιτητών).
lunatic έγραψε:Θα κάναμε Άλγεβρα 2 εμείς οι φυσικοί αν δεν ήμασταν μαζί με το μαθηματικό? Θα έκαναν οι μαθηματικοί κβαντομηχανική? Όχι βέβαια.
ΟΚ .. ή από άγνωστη αιτία επέλεξες Άλγεβρα 2 που είναι επιλογής στο 8ο εξάμηνο των Μαθηματικών .. ή τα μπλέκεις λίγο με τους τίτλους ..
lunatic έγραψε:Μα, θα μου πειτε, είναι μαθήματα κορμού και εντάξει δεν είναι κ τόσα πολλά.
Κι όμως εγώ πλέον είμαι 5ο έτος κ έχω ένα παράπονο. Η ΣΕΜΦΕ έχει τόσα πολύ ωραία μαθήματα επιλογής και ΠΟΤΕ σε ΚΑΝΕΝΑ εξάμηνο δεν βρήκα το χρόνο να παρακολουθήσω ούτε ένα. Θα μπορούσα αντί για άλγεβρα να έχω ένα μάθημα επιλογής που θα μου άρεσε. Στη ΣΕΜΦΕ για να την τελείωσεις κ να έχεις κάνει κ τα μαθήματα που θες, πρέπει να πάρεις 65 μαθήματα μινιμουμ...
Ε, δεν γίνεται έτσι δουλειά...
Θεωρούμε πάντα πως σου άρεσε η κατεύθυνσή σου .. και οι ροές που επέλεξες. Αν δε σου άρεσε κανένα (ή έστω τα μισά) από αυτά τα μαθήματα, γιατί στην ευχή δεν επέλεξες κάτι άλλο; Επιλογές υπάρχουν .. αν δεν θες να τις πάρεις γιατί θες πτυχίο με 59 μαθήματα περασμένα (ούτε καν να περάσεις 1 παραπάνω ή έστω να το παρακολουθείς χωρίς να το δώσεις), δε σου φταίει κανείς ..
lunatic έγραψε:Γι αυτό, ο καθένας λέω να πάρει τον δρόμο του και εμείς να μην τους βασανίζουμε και αυτοί να μην μας βασανίζουν... Και μάλιστα πιστεύω ότι εμείς τους βασανίζουμε πιο πολύ... Άντε το πολύ πολύ να έκαναν Φυσική Ι αν δεν ήμασταν κ μεις μαζί τους...
Αυτό τον ωραίο κορμό των μαθηματικοφυσικών το κάνει όλο το ΕΜΠ. Άντε, με μικρές παραλλαγές. Και χώρια να ήμασταν, εντός ΕΜΠ τα ίδια θα κάναμε πάλι!
NickNafplio έγραψε:
lunatic έγραψε: Εφόσον δεν υπάρχει καμία άλλη σχολή σαν εμάς παγκοσμίως, δε νομίζω ότι θα πρεπε να το συζητάμε άλλο... Όλοι οι υπόλοιποι είναι μλκες κ εμείς είμαστε τα γατόνια που τρέχουμε 2 σχολές σε μία...
Εγώ ένα ξέρω παιδιά... όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει
Και στη ΣΕΜΦΕ λαλούν πάρα πολλοί...
Σχολές που συνδιάζουν 4 αντικείμενα (Μαθηματικά, φυσική, μηχανική, δίκαιο) ίσως να μην υπάρχουν, αλλά τα αντικείμενά "Εφαρμοσμένα Μαθηματικά" και "Φυσικές επιστήμες" διδάσκονται σε όλα τα top πολυτεχνεία του κόσμου.
Κικιρίκου ..
1 τιμημένο μάθημα "Δίκαιο" έχουμε και βαφτίσαμε τη σχολή μας "μικρή Νομική";
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από NickNafplio »

msl έγραψε:
NickNafplio έγραψε:
lunatic έγραψε: Εφόσον δεν υπάρχει καμία άλλη σχολή σαν εμάς παγκοσμίως, δε νομίζω ότι θα πρεπε να το συζητάμε άλλο... Όλοι οι υπόλοιποι είναι μλκες κ εμείς είμαστε τα γατόνια που τρέχουμε 2 σχολές σε μία...
Εγώ ένα ξέρω παιδιά... όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει
Και στη ΣΕΜΦΕ λαλούν πάρα πολλοί...
Σχολές που συνδιάζουν 4 αντικείμενα (Μαθηματικά, φυσική, μηχανική, δίκαιο) ίσως να μην υπάρχουν, αλλά τα αντικείμενά "Εφαρμοσμένα Μαθηματικά" και "Φυσικές επιστήμες" διδάσκονται σε όλα τα top πολυτεχνεία του κόσμου.
Κικιρίκου ..
1 τιμημένο μάθημα "Δίκαιο" έχουμε και βαφτίσαμε τη σχολή μας "μικρή Νομική";
Καλά εσύ αυτό βρήκες να σχολιάσεις; Με "Δίκαιο" εννοούσα όλο τον τομέα ΑΚΕΔ που συμμετέχει στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από msl »

Μου αρέσει να υπάρχει λίγη σαφήνεια σε όσα λέμε. Και τώρα που σου δόθηκε η ευκαιρία να διορθώσεις τα λεγόμενά σου, να σχολιάσω σχετικά με αυτό πως είναι άδικο να βάζεις στο ίδιο σακί Μαθηματικά-Φυσική-Μηχανική με τομέα ΑΚΕΔ. Τα δύο πρώτα είναι ολόκληρες κατευθύνσεις και αποτελούν υποχρεωτικά το 80% χοντρικά των μαθημάτων σου για το πτυχίο. Το 3ο, αποτελεί Ροή. Ο ΑΚΕΔ το μόνο που έχει είναι κάποια κατ' επιλογήν μαθήματα, που στη τελική δεν τα επιλέγεις .. και 4 υποχρεωτικά όλα όλα, που δε νομίζω πως συγκρίνονται με τα υπόλοιπα 54-55 μαθήματα που θες για το πτυχίο.

Από εκεί και πέρα, τι θες να σχολιάσω; Όταν μπήκατε όλοι οι άλλοι στη σχολή, με τυχαία επιλογή τη διαλέξατε; Ή απλά καταλήξατε εδώ; Δηλαδή αν διαβάσατε κάποια βασικά γύρω από αυτή τη σχολή ή αν μπήκατε στο κόπο να δείτε τον οδηγό σπουδών της όταν μπήκατε .. και τώρα μετά από πόσα χρόνια φοίτησης έχετε τόσες αμφιβολίες για το λόγο ύπαρξής της .. τι ακριβώς περιμένεις να σχολιάσω; Πιο πολύ προσωπικού επιπέδου μου φέρνει το πρόβλημα παρά Ακαδημαϊκού.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

ΝικΝαφπλιο νομίζω δεν με κατάλαβες. Δεν είπα ότι δεν υπάρχου τέτοια τμήματα. Είπα ότι δεν υπάρχουν μαζί σε 1 σχολή. Όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια έχουν applied physics κ σε τέτοια σχολή θα ήθελα να είμαι.
Αν οι μαθηματικοί δεν μου προκαλούσαν προβλήματα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να είμαι μαζί τους.
Αλλά αφου μου προκαλούν κ τους προκαλώ κ γω δώστε μου ΕΝΑ λόγο για να είμαστε μία σχολή.

Πραγματικά ακούω ένα κάρο βλακείες κ ακόμα απάντηση δεν έχω πάρει. ΓΙΑΤΙ η ΣΕΜΦΕ να μην σπασει σε 2 σχολές? :shock:

@ antony
Όχι δεν είναι καλύτεροι επειδή κάνουν κ κβάντο... Μπορείς να ψάξεις πρώτα κ μετά να μιλήσεις...

@ msl
Εμείς οι φυσικοί λέμε συνήθως Αλγεβρα 2 την "Γραμμική Άλγεβρα και Εφαρμογές" του 2ου εξαμήνου.
Όντως ίσως έπρεπε να το πω κανονικά.
Θεωρούμε πάντα πως σου άρεσε η κατεύθυνσή σου .. και οι ροές που επέλεξες. Αν δε σου άρεσε κανένα (ή έστω τα μισά) από αυτά τα μαθήματα, γιατί στην ευχή δεν επέλεξες κάτι άλλο; Επιλογές υπάρχουν .. αν δεν θες να τις πάρεις γιατί θες πτυχίο με 59 μαθήματα περασμένα (ούτε καν να περάσεις 1 παραπάνω ή έστω να το παρακολουθείς χωρίς να το δώσεις), δε σου φταίει κανείς ..
Ξαναδιάβασε τι είπα πριν... Άλλα λέω άλλα λες... Ίσα ίσα που μ αρέσουν πάρα πολύ οι ροές μου κ τα μαθήματα που έχω πάρει. Αλλά απ το να κάνω την ΑΧΡΗΣΤΗ για μένα αλγεβρα 2 ή την πιο άχρηστη ακόμα φιλοσοφία, θα προτιμούσα να κάνω εισαγωγή στα δίκτυα ή φυσική περιβάλλοντος. Αλλά δεν μπορώ να τα κάνω όλα. Το 60 μαθήματα με το 65 για μένα έχει τεράστια διαφορά σε χρόνο. Αν εσύ μσλ έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο good for you... :e_wink:
Αυτό τον ωραίο κορμό των μαθηματικοφυσικών το κάνει όλο το ΕΜΠ. Άντε, με μικρές παραλλαγές. Και χώρια να ήμασταν, εντός ΕΜΠ τα ίδια θα κάναμε πάλι!
Πάλι αδιάβαστη σε πιάνω... Για ξανακοίταξε αυτόν τον ίδιο φυσικομαθηματικό κορμό στις άλλες σχολές κ τα ξαναλέμε...
Από εκεί και πέρα, τι θες να σχολιάσω; Όταν μπήκατε όλοι οι άλλοι στη σχολή, με τυχαία επιλογή τη διαλέξατε; Ή απλά καταλήξατε εδώ; Δηλαδή αν διαβάσατε κάποια βασικά γύρω από αυτή τη σχολή ή δεν μπήκατε στο κόπο να δείτε τον οδηγό σπουδών της όταν μπήκατε .. και τώρα μετά από πόσα χρόνια φοίτησης έχετε τόσες αμφιβολίες για το λόγο ύπαρξής της .. τι ακριβώς περιμένεις να σχολιάσω; Πιο πολύ προσωπικού επιπέδου μου φέρνει το πρόβλημα παρά Ακαδημαϊκού.
Ακριβώς επειδή ξέραμε σε τι σχολή μπήκαμε κ επειδή την αγαπάμε, δεν θέλουμε να την βλέπουμε να μετατρέπεται σε ένα απλό μαθηματικό ή σε ένα απλό φυσικό επειδή κάποιοι άλλοι δεν ξέρουν να διαλέγουν σχολή... Εγώ μπήκα σε applied physics κ θέλω να κάνω applied physics.

Κάποιοι θα ξυνίσουν με αυτό που θα πω αλλά έτσι είναι. Τι να κάνουμε?
Θα πρέπει επιτέλους να μπουν κάποιες προτεραιότητες. Κ σε μια APPLIED σχολή ΔΕΝ έχουν προτεραιότητα ούτε η φιλοσοφία ούτε η κοινωνιολογία. Αντί να κάνουμε κανά APPLIED μάθημα κάνουμε φιλοσοφίες και κοινωνιολογίες και ειδική σχετικότητα σε ξεχωριστό μάθημα... Λες κ δεν έφτανε στην φυσική Ι....

Δεν λέω να μην υπάρχουν αυτά τα μαθήματα. Φυσικά κ να υπάρχουν. Αλλά επιλογής. Για όποιον θέλει. Οι άλλες σχολές δεν κάνουν τόσα πολλά. Ένα κάνουν. Οι Μηχ.Μηχ. πχ κάνουν μόνο ένα επιλογής από αυτά που κάνουμε εμείς. Αυτοί είναι απολίτιστοι επιστήμονες δηλαδή?.... :shock:
Απλά εμείς έχουμε τον ΑΚΕΔ που βρηκαν ευκαιρία κ αυτοί επειδή είναι σε αυτή τη σχολή να κάνουν κανά μάθημα. ΔΕΝ δέχομαι να δίνω προτεραιότητα στον ΑΚΕΔ όταν εμένα μου λείπουν κάποια μαθήματα πολύ πιο σημαντικά.

Θα μου πείτε είμαι offtopic. Όχι δεν είμαι καθόλου οφφτοπικ. Μιλάμε για το που θα καταλήξει η σχολή μας. Κ ρωτώ... Πως να μας σέβονται κ οι υπόλοιπες σχολές του ΕΜΠ αν δεν κάνουμε το κάτι παραπάνω?
Είμαστε πάρα πολύ καλοί. Αλλά πρέπει κι άλλο. Δεν μπορούμε να έχουμε τόσα ΑΚΕΔομαθήματα κ να κάνουμε κωλοτούμπες όπως ξεχωριστό μάθημα ειδικής σχετικότητας (να μη μιλήσω και για γεωμ. τεχν σχεδίασης) κ μετά να θέλουμε να πηγαίνουμε δίπλα τους κ να μας παίρνουν στα σοβαρα.
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
aposporis
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 1:29 am

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από aposporis »

lunatic έγραψε:Εγώ μπήκα σε applied physics κ θέλω να κάνω applied physics.
Όλα τα υπόλοιπα είναι μπαρούφες !!!
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από msl »

@lunatic, πάνω-κάτω, τα ίδια έχουμε. Τώρα αν αυτοί τα κάνουν πιο μαζεμένα, επειδή εμείς αυτά τα χρειαζόμαστε και πιο μετά στο Πρόγραμμα σπουδών, είναι λογικό. Αλλά plz, για όνομα, βρείτε τι σας φταίει ακριβώς να πιάσετε ένα θεματάκι μόνο! Το θέλετε; Να καταργηθεί ο ΑΚΕΔ; Να σπάσει η σχολή στα δύο; Να μην υπάρχουν υποχρεωτικά μαθήματα για να επιλέξει ο καθένας αυτό που θέλει; Μήπως να ορίζετε και all together το Ωρολόγιο Πρόγραμμα για να πηγαίνετε σε όσα μαθηματάκια θέλετε; Με τι στην ευχή ικανοποιείστε; Και τι στην ευχή από αυτά ξέρατε όταν μπήκατε στη σχολή και γιατί μπήκατε εν τέλει; Αν δε μπορείτε να καταλάβετε 5 πράγματα σχετικά με το γιατί δεν πρέπει ή δε μπορεί να γίνει αυτό που λέτε .. Αν σας βασανίζει η Γραμμική Άλγεβρα, που μιλάμε για απλά και βασικά μαθηματικά, τι στο καλό κάνετε Πολυτεχνειακές σπουδές; Μιλάμε για κάποιες βασικές γνώσεις. Και εγώ έκανα Φυσική, που κατά ένα τεράστιο ποσοστό δε θα τη χρησιμοποιήσω ποτέ, αλλά δε κάθομαι να γκρινιάξω. Το βλέπω σαν κάτι που προάγει το επίπεδο σκέψης και σαν κάποιες επιπλέον γνώσεις. Αν σας αρέσει τόσο το αντικείμενό σας, και αισθάνεστε πως η κακή ΣΕΜΦΕ σας κρατάει από το να ασχοληθείτε μαζί του, τότε χτυπήστε ένα διδακτορικό! Ή ασχοληθείτε από μόνοι σας .. ακόμα και στη πτυχιακή σας! Εκτός αν οι γνώσεις και η αγάπη σταματάνε μετά τα μαθήματα.

Επίσης, μισό, βραχυκυκλώνω .. Ανέφερες 2 μαθήματα: Ειδική Θεωρία της Σχετικότητας, Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης. Δεν τα ανέφερες ως μαθήματα του ΑΚΕΔ, έτσι; :S Το 2ο ξέρουμε καλά πως μπήκε στα πλαίσια του να "πιέσουμε" μετά για το ΤΕΕ .. Ήταν απόφαση σχολής όσο ήσουν φοιτητής μέσα σε αυτή .. Το 1ο, ίσως να είναι low level για εσένα, αλλά για κάποιον που είναι στο δεύτερο εξάμηνο (και το διδάσκεται και το περνάει τότε) .. δεν ξέρω κατά πόσο είναι τόσο γελοίο.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

@lunatic, πάνω-κάτω, τα ίδια έχουμε. Τώρα αν αυτοί τα κάνουν πιο μαζεμένα, επειδή εμείς αυτά τα χρειαζόμαστε και πιο μετά στο Πρόγραμμα σπουδών, είναι λογικό.
Όχι δεν είναι πάνω κάτω τα ίδια. Η διαφορά είναι μεγάλη. Μην επιμένεις για κάτι που δεν ισχύει κ μπορεί να αποδειχθεί πάρα πολύ εύκολα...
Επίσης, μισό, βραχυκυκλώνω .. Ανέφερες 2 μαθήματα: Ειδική Θεωρία της Σχετικότητας, Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης. Δεν τα ανέφερες ως μαθήματα του ΑΚΕΔ, έτσι;
Όχι δεν τα ανέφερα ως ΑΚΕΔ. Τα ανέφερα ως άκυρα μαθήματα. Η Ειδική Σχετικότητα δεν θα πρεπε σε καμία περίπτωση να διδάσκεται σε ξεχωριστό μάθημα κορμού... Μια χαρά ήταν μαζί με την Φυσική 1.
Δεν έχετε καμία δουλειά να έχετε ΚΑΙ αυτό το μάθημα πάνω στο κεφάλι σας οι μαθηματικοί. LoL αντί να τα λέτε εσείς τα λέω εγώ...

Όσο για τις τεχνικές σχεδίασης... Πραγματικά είναι αστείο... Έλα πείτε αλήθεια... Θέλετε να μας πάρουν στα σοβαρά?
Πραγματικά υπάρχει εστω και ΕΝΑΣ που να πιστεύει ότι αυτό το μάθημα βοηθάει για το ΤΕΕ?
Και για να είμαστε συγκεκριμένοι... Για να δούμε τι κάνουν στο σχέδιο τους στο πρώτο 6μηνο μερικές άλλες σχολές...

@Ηλεκτρολόγοι
Εισαγωγή στο μηχανολογικό σχέδιο. Κανονισμοί. Σχεδίαση μηχανολογικών εξαρτημάτων. Μέθοδοι, όψεις, τομές, διαστάσεις, κοχλίες, περικόχλια, σπειράματα, εφαρμογές. Εισαγωγή στο Ηλεκτρολογικό Σχέδιο. Κανονισμοί. Σύμβολα αγωγών, ασφαλειών, διακοπτών, φωτιστικών κλπ. Ηλεκτρολογικών εξαρτημάτων. Είδη ηλεκτρολογικού σχεδίου εγκαταστάσεων. Σύμβολα βαθμού προστασίας. Υπολογισμός εγκατάστασης φωτισμού κατοικίας. Γείωση. Συντελεστής ισχύος και χωρητική αντιστάθμιση. Κυκλώματα με ηλεκτρονόμους. Πίνακες Χ.Τ. Εισαγωγή στα κυκλώματα κίνησης. Εγκαταστάσεις ασθενών ρευμάτων. Πίνακες και υποσταθμοί μέσης τάσης.

@Μηχανολόγοι
Εισαγωγή στο μηχανολογικό σχέδιο και στη συμβολή του στις επιστημονικές και επαγγελματικές
δραστηριότητες του Διπλωματούχου Μηχανολόγου Μηχανικού. Κατηγορίες μηχανολογικού σχεδίου.
Σκαριφήματα. Διεθνείς κανονισμοί για το μηχανολογικό σχέδιο. Συμβατική και με ηλεκτρονικά μέσα
σχεδίαση. Μεγέθη χάρτου. Κλίμακες σχεδίασης. Είδη και χρήση γραμμών σχεδίασης. Προβολικά επίπεδα.
Όψεις και διάταξη όψεων. Βοηθητικές Όψεις, Τομές. Είδη Τομών. Η διαστασιολόγηση στα μηχανολογικά
σχέδια. Ανοχές διαστάσεων. Συναρμογές άξονα – τρίματος. Τραχύτητα επιφανείας – Σπειρώματα. Κοχλίες
και συναφή μέσα λυόμενης σύνδεσης. Σχεδίαση στοιχείων μηχανών. Σχεδίαση συναρμολογημένων
μηχανολογικών συνόλων. Σχεδίαση συγκολλητών κατασκευών. Εισαγωγή στη σχεδίαση με τη βοήθεια
ηλεκτρονικού υπολογιστή (CAD).

@Μεταλλειολόγοι
Εισαγωγή. Γεωμετρικές κατασκευές δύο διαστάσεων. Όψεις. Γεωμετρικές κατασκευές τριών διαστάσεων. Τομές. Αναπτύγματα. Γραφικές παραστάσεις. Διαγράμματα. Γενικά περί μηχανολογικού σχεδίου. Βασικά στοιχεία του σχεδίου. Κατασκευή μηχανολογικού σχεδίου. Σχεδίαση τυποποιημένων στοιχείων. Είδη σχεδίου. Computer-Aided Design (CAD).

@Χημικοί
Εισαγωγή. Γραμμογραφία. Η τεχνική της σχεδίασης. Παρουσίαση των μηχανολογικών κατασκευών. Όψεις και κατάλληλη επιλογή όψεων. Κανονισμοί σχεδίασης. Εισαγωγή στη σχεδίαση δύο διαστάσεων (2D) σε Η/Υ - Εισαγωγή στο CAD/CAM. Σχεδίαση τομών. Κατάκλιση όψεων. Κανόνες τοποθέτησης διαστάσεων. Σπειρώματα. Σχεδίαση μηχανολογικών τεμαχίων σε Η/Υ. Εισαγωγή στη σχεδίαση τριών διαστάσεων (3D) σε Η/Υ. Ελατήρια. Μετάδοση κίνησης – οδοντωτοί τροχοί. Έδρανα κύλισης (ρουλμάν). Έδρανα ολίσθησης. Σύμβολα επιφανειών και κατεργασίας. Συγκολλήσεις. Ειδικά μηχανολογικά σχέδια. Σωληνώσεις. Διαγράμματα Ροής. Στοιχεία άλλων τύπων σχεδίου.


Και τώρα η ΣΕΜΦΕ...
Γεωμετρία του Χώρου: Σχετικές θέσεις ευθειών και επιπέδων. Παραλληλία. Καθετότητα.
Γωνία ασυμβάτων ευθειών. Γωνία ευθείας και επιπέδου. Θεωρήματα Θαλή και τριών
καθέτων. Διεδρικές και πολυεδρικές γωνίες. Ιδιότητες και μέτρηση πρίσματος, πυραμίδας
κυλίνδρου, κώνου και σφαίρας. Εφαρμογές. Ασκήσεις. Προβολική Γεωμετρία: Ο προβολι‐
κός χώρος ως εκέκταση του Ευκλειδείου. Οι πράξεις της προβολής και της τομής. Ο διπλός
λόγος. Προβολικότητες. Η ομολογία. Ειδικές ομολογίες. Οι κωνικές τομές. Εφαρμογές.
Ασκήσεις. Παραστατική Γεωμετρία: Παράσταση σημείου, ευθείας και επιπέδου στην μέθοδο των δύο επιπέδων προβολής. Μέθοδοι επίλυσης προβλημάτων. Παράσταση πρί‐
σματος, πυραμίδας, κυλίνδρου, κώνου και σφαίρας και επίλυση σχετικών προβλημάτων.
Αξονομετρική μέθοδος παράστασης σχημάτων. Εφαρμογές. Ασκήσεις. Εργαστήριο: Άσκη‐
ση στην σχεδίαση με ηλεκτρονικά μέσα (AutoCAD).

Ρεεεεεεεεεεεε συγκεντρωθείτε, γελάνε κ οι πέτρες μαζί μας... Οι υπόλοιποι κάνουν σχέδιο κ εμείς σχεδιάζουμε ευθειούλες κ επιπεδάκια.... Αυτό ήταν το μάθημα που θα μας βοηθούσε να μπούμε στο ΤΕΕ....?! :lol: :lol: Πραγματικά είναι αστείο.
Η ΣΕΜΦΕ χτυπάει την πόρτα του ΤΕΕ. Μπαίνουμε μέσα όλο χαρά και λέμε
ΣΕΜΦΕ-> Βάλαμε κ σχέδιο.. Hell yeah!!!
ΤΕΕ -> Μπράβο επιτέλους κάνατε κάτι καλό. Τι ακριβώς κάνετε σε αυτό το μάθημα?
ΣΕΜΦΕ-> Σε αυτό το μάθημα οι φοιτητές μας σχεδιάζουν κύκλους, ευθείες, επίπεδα, κώνους, πουλάκια, κουνελάκια ΚΑΙ πεταλουδίτσες φυσικά :e_biggrin:
ΤΕΕ-> Εικόνα

Η απάντηση κάποιων τώρα θα είναι. "Ε, μαθηματικοί είμαστε. Δηλαδή τι θα πρεπε να σχεδιάζουμε?"
Θα πρεπε να κάνουμε μάθημα AutoCAD όπως κάνουμε Matlab-Mathematica. Ας μαθαίναμε CAD κ μετά ας σχεδίαζε ο καθένας ότι ήθελε.


Όσο για τον ΑΚΕΔ... Ιστορία των Επιστημών, Εισαγωγή στη Φιλοσοφία και Κοινωνιολογία είναι 3 μαθηματάκια που οι άλλες σχολές έχουν επιλογή ΜΟΝΟ το ΕΝΑ από αυτά στο πρώτο εξάμηνο...
Η δική μου φουρνιά τα έκανε κ τα 3... :shock:
Τώρα έχουν ευτυχώς διορθωθεί λιγάκι τα πράγματα...

ΥΓ:
Και εγώ έκανα Φυσική, που κατά ένα τεράστιο ποσοστό δε θα τη χρησιμοποιήσω ποτέ, αλλά δε κάθομαι να γκρινιάξω. Το βλέπω σαν κάτι που προάγει το επίπεδο σκέψης και σαν κάποιες επιπλέον γνώσεις.
Είπαμε οι άλλες σχολές που δεν κάνουν άχρηστα μαθήματα κ δεν έχουν προάγει την σκέψη τους, είναι όλοι ηλίθιοι...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από msl »

Από kostas213:

Όσο αναφορά τα μαθήματα του ΑΚΕΔ, τώρα που πήγα για Μεταπτυχιακό παρατήρησα ότι υπάρχουνε και έξω, στην ίδια ακριβώς λογική όπως στη ΣΕΜΦΕ, δηλαδή είναι υποχρεωτικά να τα πάρεις.
Αν δε σας αρέσει το πρόγραμμα σπουδών της ΣΕΜΦΕ, τότε γιατί κάθεστε εδώ;


Από Antony07:

Ουδέν σχόλιον.


Από cyberscout:

Την καλησπέρα σας. Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!


Και από εμένα:

Είμαστε σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών ΚΑΙ Φυσικών Επιστημών. Deal with it. Επίσης ήμουν σαφής για τις ομοιότητες των μαθημάτων. Αν ήταν όλα τα ίδια, θα είχαν ένα τεράστιο αμφιθέατρο και θα μας μαζεύαν όόόλους μαζί. Ανάλογα με τη σχολή και τις "απαιτούμενες" δομικές γνώσεις, δημιουργείται ο κάθε κορμός. Διαφορετική εμβάθυνση, διαφορετικό επίπεδο απαιτήσεων.
Τέλος .. όσο πας και φέρνεις κάτι από tsolka!!
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Πες τα ρε Κώστα-msl :P

Μας τα έχουν πρήξει όλοι με τον «κακό» ΑΚΕΔ, αλλά τον Καρτέσιο, που ήταν μαθηματικός ΚΑΙ φιλόσοφος, τον ξεχνάνε, τον Νεύτωνα, που ξεκίνησε την καριέρα του από τη Φιλοσοφία του Αριστοτελή και του Χομπς και τη Νομική του Cambridge, τον ξεχνάνε, το σημαντικότερο έργο του Νεύτωνα, που έχει τίτλο «Μαθηματικές αρχές της Φιλοσοφίας της Φυσικής», το ξεχνάνε (είναι που οι φυσικοί δε χρειάζονται πολλά μαθηματικά και φιλοσοφία στον κορμό). Τον Einstein, που ήταν διαννοούμενος και επιστήμονας, τον ξεχνάνε.

Αν δε σας αρέσουν αυτά τα μαθήματα, κόψτε τα από το πτυχιό σας, στο τέλος. Πολύ θα χαρώ να δω άτομα που κράζουν τη φιλοσοφία και την ιστορία να κόβουν τα 10ράκια που έχουν πάρει σ' αυτά τα μαθήματα και να αφήνουν τα 5ράκια και τα 6ράκια του Γαζή, του Λιαροκάπη και του Αργυρού. Να δω μετά, με μέσο όρο 6.5, σε ποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα σας δεχτούν.

Στο Harvard κάνουν ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης από το 1960 και εμείς, 52 χρόνια μετά, το συζητάμε ακόμα!
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

Καλά τον ΑΚΕΔ ή τον αγαπάς ή τον μισείς. Ιάσωνα είναι προφανές σε ποια κατηγορία ανήκεις... Μπορούμε να συζητάμε αιώνες κ να μην συμφωνήσουμε ποτέ... Διαφωνώ κάθετα μαζί σου κ δεν θεωρώ σοβαρά επιχειρήματα την πρώτη σου παράγραφο... Η κοινωνιολογία θα σε κάνει Einstein...

Η μσλ εφτασε στο γνωστό σημείο που δεν έχει τι να πει κ λέει ασυναρτησίες...

Εγώ έδωσα τα δεδομένα, τα λινκ των αλλων σχολών και τα προγράμματα σπουδών τους είναι ανοιχτά για όλους... Απο κει κ πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Εγώ πάντως δεν θα συνεχίσω άλλο... :e_wink:

ΥΓ: Έτσι κ αλλιώς 21/12 θα ψοφήσετε όλοι... Εγώ έχω τα κονέ μου κ θα την γλιτώσω... Τότε να δω ποιος θα έχει δίκιο :twisted:
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από LocknLoad »

Ιάσωνας έγραψε:Αν δε σας αρέσουν αυτά τα μαθήματα, κόψτε τα από το πτυχιό σας, στο τέλος. Πολύ θα χαρώ να δω άτομα που κράζουν τη φιλοσοφία και την ιστορία να κόβουν τα 10ράκια που έχουν πάρει σ' αυτά τα μαθήματα και να αφήνουν τα 5ράκια και τα 6ράκια του Γαζή, του Λιαροκάπη και του Αργυρού. Να δω μετά, με μέσο όρο 6.5, σε ποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα σας δεχτούν.
Μαλλον δεν εχεις μεγαλη επαφη με το τι πραγματικα γινεται... Εκτος απο αυτους που πραγματικα το αγαπανε αυτο το θεμα, αυτους που καθονται και παπαγαλιζουν και αυτους που αντιγραφουν σε βαθμο που να μην εχουν ντροπη (εννοω: καλα να αντιγραψεις μεχρι το 5-6, αλλα μεχρι το 8,9,10 ειναι γαϊδουρια) ολοι οι υπολοιποι τα βγαζουμε με 5 και 6. Αν τα μαθηματα του ΑΚΕΔ κοβονταν απο το πτυχιο μου, ο μεσος ορος μου θα ανεβαινε! Μιλας για τα 5αρακια του Γαζη κτλ αλλα ξεχνας οτι με λιγη προσπαθεια μπορουν να βγουν "10ρακια" απο αλλα αληθινα μαθηματα. Η φιλοσοφια κτλ δεν ειναι κατι που ανακαλυπτουμε (σαν ανθρωποι) μετα τα 18 μας. Οποιος ηθελε το'ψαχνε απο μικροτερος. Τα μαθηματα του ΑΚΕΔ δεν βοηθανε σε αυτο το θεμα εκτος αν ο αλλος ηταν παντελως ασχετος και δεν ηξερε απο που να αρχισει να ψαχνει (αν τον ενδιεφερε φυσικα)

Και μη μας κοροϊδευεις για "10αρακια" οταν ξερεις πολυ καλα τι αλητες "φιλοσοφους" και "κοινωνιολογους" εχουμε στον ΑΚΕΔ

Να επαναλαβω κατι που εχω πει παλιοτερα:
ΚΑΝΕΙΣ δεν λεει οτι η φιλοσοφια κτλ ειναι αχρηστα (ακομα και ο lunatic φανταζομαι). Απλα λεμε οτι ο τροπος με τον οποιο ειναι στο προγραμμα σπουδων ειναι παραλογος
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

Συμφωνώ απόλυτα με τον LocknLoad
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”