[Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών?

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

Ιάσωνα οι μεταλλειολόγοι είναι πιο κάτω... Να διώξουν αυτούς... :e_wink:
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
StEf8eO
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 12:13 pm
Real Name: _
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από StEf8eO »

Ναι κ εγώ πιστεύω ότι το να μεταφερθεί η ΣΕΜΦΕ στο ΕΚΠΑ είναι αδύνατον, το πρόγραμμα σπουδών και μόνο τ' απαγορεύει, εκτόs ότι έχουμε σχεδόν 2πλάσια μαθήματα από το φυσικό,μαθηματικό + πτυχιακή υπάρχουν πολλά μαθήματα που δεν διδάσκονται καν στο ΕΚΠΑ.Τώρα να καταργηθεί η ΣΕΜΦΕ αυτό το συζητάμε, αλλά δεν βρίσκω το λόγο να γίνει αυτό όταν εκτόs όλων των άλλων σ' αυτήν υπάγονται οι περισσότεροι καθηγητέs του πολυτεχνείου, ειδικά για θέματα όπωs η βάση..
Τα πράγματα για τα οποία μπορούμε να μιλάμε λογικά είναι ανάξια συζήτησης, η πραγματική ουσία κρύβεται στα υπόλοιπα...
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από con »

Pantws guys , monoi mas katastrefoume th fhmh mas ... an bei kapoios na dei ti einai h semfe tha dei auto to thema prwto prwto ... Den uparxei periptwsh na enwthoume me fusiko/mathhmatiko kai tzapa agxonomaste . Ante, afhste to pc kai piaste kana vivlio exoume mono enamish mhna akoma gia exams :e_surprised:
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από Casus_Belli »

Ας το παραδεχτούμε, η ΣΕΜΦΕ είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στις σαρωτικές αλλαγές που έρχονται. Είναι η πρώτη σχολή που θα υποστεί τις όποιες επιπτώσεις.

Αυτό όχι γιατί είναι χειρότερη σαν σχολή, αλλά γιατί στα χρόνια που προηγήθηκαν δεν θωρακιστήκαμε και αναλωθήκαμε σε βλακείες, η βάση έπεφτε συνεχώς και κανείς δε νοιαζόταν, οι απόφοιτοι δεν έβρισκαν δουλειά και κανείς δε νοιαζόταν και δεν κάναμε τίποτα για να πείσουμε την κοινωνία ότι είμαστε απαραίτητοι.
StEf8eO
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 12:13 pm
Real Name: _
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από StEf8eO »

Αν είναι ο πιο αδύναμοs κρίκοs, αυτό συμβαίνει κυρίως επειδή το ίδιο το πολυτεχνείο δεν την υποστηρίζει όσο θα έπρεπε στα θέματα των επαγγελματικών δικαιωμάτων για τους γνωστούς λόγους, σε συνεργασία βέβαια με την ξεροκεφαλιά των διοικούντων της σχολής αρνούμενοι να αποδεχτούν ότι δεν γίνεται να εγγράφονται όλοι οι απόφοιτοι στο τεε αλλά μόνο ορισμένων κατευθύνσεων.Ανεξάρτητα όμως μ' αυτά, από πότε μπήκε δίλημμα τεε ή εξαφάνιση ?
Τα πράγματα για τα οποία μπορούμε να μιλάμε λογικά είναι ανάξια συζήτησης, η πραγματική ουσία κρύβεται στα υπόλοιπα...
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από Casus_Belli »

StEf8eO έγραψε:Ανεξάρτητα όμως μ' αυτά, από πότε μπήκε δίλημμα τεε ή εξαφάνιση ?
Δεν μπήκε αυτό. Το ζήτημα είναι ή πολυτεχνείο και τεε (μαζί) ή πανεπιστήμιο Αθηνών και φυσικομαθηματικό. Άλλωστε γι΄αυτό το λόγο καταργούνται και τα γενικά τμήματα των άλλων πολυτεχνείων και ενσωματώνονται οι υποδομές τους στις υπόλοιπες σχολές των μηχανικών.
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από fakiris »

Παιδιά, επειδή ο κόσμος (όπως και ο ιδιοκόσμος της ΣΕΜΦΕ) δεν είναι αγγελικά πλασμένος καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για να ακούσουν αυτοί που νοιάζονται για αυτή τη ρημάδα τη σχολή (έχω γνωρίσει αρκετούς στα αμφιθέατρα) και κυρίως για το τί θα κάνουν μετά.

1. Η ΣΕΜΦΕ είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στο ΕΜΠ απο τη στιγμή που είναι "εν γένει" και "εν ενεργεία" διαφορετική απο το συμπλήρωμά της (μηχανικοί).

2. Η πορεία της σχολής απο την ίδρυσή της ώς προς το επίπεδο (αυτό ρυθμίζεται αδρά απο τη βάση εισαγωγής) και το ενδιαφέρον των φοιτητών που μπαίνουν είναι ισχυρά αποκαρδιωτική. Αυτό το λένε άπαντες.

3. Άν μια σχολή σε 12 χρόνια το μόνο που έχει καταφέρει να κατοχυρώσει είναι να είναι ισότιμη με το μαθηματικό και το φυσικό, τότε κάποιος που σκέφτεται επάγγελμα δεν έχει κανέναν λόγο να δηλώσει τη συγκεκριμένη σχολή μόνο και μόνο επειδή είναι ΕΜΠ (σιγά τα ωά). Πόσο μάλλον σε μια εποχή που ο ΑΣΕΠ είναι νεκρός. Τέλος, το μωσαικό των 60 μαθημάτων (βλ. ΑΚΕΔ) + διπλωματική είναι κόστος, το οποίο όπως φαίνεται δεν έχει αντίκρυσμα.

4. Η ΣΕΜΦΕ ιδρύθηκε καθαρά με γνώμονα το βόλεμα των καθηγητών του γενικού τμήματος και το λαικισμό του τότε υπουργού επι ΠΑΣΟΚ (τα 70 άτομα που είχαν ζητηθεί απο το ΕΜΠ γίναν 300 κι όλοι ευχαριστημένοι). Τόσο απλά!

5. Σήμερα, απο γνωστούς που έχω σε άλλα πολυτεχνεία, όντως συζητιέται σοβαρά η κατάργηση των γενικών τομέων (μαθηματικών, φυσικών, μηχανικής) με σκοπό την περιστολή δαπανών και την επιβίωση τμημάτων. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια η μεταφορά της ΣΕΜΦΕ στο ΕΚΠΑ δεν μου ακούγεται ακραίο σενάριο.

6. Οι καθηγητές στη ΣΕΜΦΕ μέχρι σήμερα έχουν αποδείξει περίτρανα ότι δεν ενδιαφέρονται για την αποκατάστασή μας και τη θέση μας στον (έστω ισχνό) παραγωγικό ιστό της χώρας. Δεν έκαναν τίποτα και το μόνο που ξέρουν να λένε είναι cliche του στυλ: "Είστε πολύ καλοί. Ο τάδε που ξέρω τον πήραν για διδακτορικό στο Stanford!". Αυτά είναι γελία πράγματα.

Τουλάχιστον αυτά ισχύουν με τις γνώσεις που έχω αποκομίσει τα χρόνια που είμαι στη σχολή. Δε λέω ότι κατέχω όλη την αλήθεια, αλλά αυτό που εισπράττω είναι ότι ο ένας κοροιδεύει τον άλλον και στο τέλος ο μόνος που ζημιώνεται είναι ο φοιτητής της σχολής.

StEf8eO έγραψε:Αν είναι ο πιο αδύναμοs κρίκοs, αυτό συμβαίνει κυρίως επειδή το ίδιο το πολυτεχνείο δεν την υποστηρίζει όσο θα έπρεπε στα θέματα των επαγγελματικών δικαιωμάτων για τους γνωστούς λόγους,

Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουμε εμείς που τόσα χρόνια κοιμόμαστε και θεωρούμε σιωπηλά ότι μέχρι να βγούμε θα έχει λυθεί το πρόβλημα της σχολής απο κάποια αόρατη δύναμη. Το ΕΜΠ χέστηκε για εμάς. Πόσο μάλλον σε περίοδο κρίσης στο κλάδο των μηχανικών.
StEf8eO έγραψε:σε συνεργασία βέβαια με την ξεροκεφαλιά των διοικούντων της σχολής αρνούμενοι να αποδεχτούν ότι δεν γίνεται να εγγράφονται όλοι οι απόφοιτοι στο τεε αλλά μόνο ορισμένων κατευθύνσεων.
Ξεροκεφαλιά ή τέχνασμα? Γιατί εγώ με τη σειρά μου αρνούμαι να παραδεχτώ ότι οι καθηγητές δεν καταλαβαίνουν κάτι που θα καταλάβαινε και ένα παιδί δημοτικού. Απο την άλλη, οι καθηγητές μας που είναι ώς επι το πλείστο μαθηματικοί, φυσικοί και φιλόσοφοι έχουν όφελος με το να παραμείνει η ΣΕΜΦΕ σχολή μη μηχανικών. Και νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι μας το γιατί.
StEf8eO
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 12:13 pm
Real Name: _
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από StEf8eO »

Σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει ,αλλά μην παρασυρόμαστε σε λάθος δρόμους.Η ΣΕΜΦΕ δεν πρέπει να γίνει σχολή μηχανικών και να χάσει την ταυτότητα της ,πρέπει να αναγνωριστεί ως σχολή ΚΑΙ μηχανικών.Επί της ουσίας όπως όλοι ξέρουμε είναι σχολή που ειδικεύει επί των πλείστων την εκπαίδευση της στις εφαρμογές των μαθηματικών και της Φυσικής, δεν είναι η μηχανική, η μόνη εφαρμογή αυτών των επιστημών,το ακριβώς αντίθετο.Επίσης το να ενσωματωθεί η ΣΕΜΦΕ στο μαθηματικό ή το φυσικό για μένα είναι το ίδιο με την εξαφάνιση, όσο για την ''ξεροκεφαλιά'' των υπευθύνων νομίζω λίγο πολύ όλοι υποπτευόμαστε ότι είναι συνειδητή για να μη δημιουργηθούν διαμάχες μέσα στο ΕΜΠ..
Τα πράγματα για τα οποία μπορούμε να μιλάμε λογικά είναι ανάξια συζήτησης, η πραγματική ουσία κρύβεται στα υπόλοιπα...
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από NickNafplio »

Μια ερώτηση, οι φήμες αυτές έρχονται από σοβαρές πηγές, η πέταξε κάποιος μια αρλούμπα και εμείς εδώ απλά την αναπαράγουμε;
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
d d doora!!
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2011 12:40 am
Real Name: Domovoi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από d d doora!! »

Μάντεψε.....(Long live ΣΕΜΦΕ!!!)
Off Topic
ρε Νικολή τι εικόνα είναι αυτή??!!!!Σπας τα δεσμά σου??!!!
"Θα αργήσουν πολύ οι καπιταλιστές να μας πουλήσουν το σκοινί που θα τους κρεμάσουμε??..γιατί ως τώρα μας πηδάν με το δονητή που τους φτιάξαμε.."

Αντιφασισμός: πόλεμος ενάντια στο φόβο
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

Εγώ πιστεύω ότι είναι τραγικό λάθος να είμαστε ενωμένοι με το μαθηματικό. Τα προβλήματα ξεκινούν από εκεί.
Το φυσικό με κάποιες αλλαγές θα μπορούσε να σταθεί ως πολυτεχνική σχολή. Το μαθηματικό δεν γίνεται.
Ωραία η στατιστική και φυσικά εφαρμοσμένο αντικείμενο. Είναι πολυτεχνικό όμως? ΟΧΙ.
Άλλο το πολυτεχνικό και άλλο το εφαρμοσμένο.

Δεν τα βγάζω απ το κεφάλι μου. Κοιτάξτε παγκοσμίως. Υπάρχει άλλη σχολή να είναι ενωμένα μαζί το τμήμα των εφαρμοσμένων μαθηματικών και της εφαρμοσμένης φυσικής? Καμία.

Κάνουμε κ εμείς κακό στους μαθηματικούς και αυτοί κακό σε εμάς διότι αμφότεροι πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς που δεν θα κάναμε αν ήμασταν χώρια.
Παράδειγμα.
Θα κάναμε Άλγεβρα 2 εμείς οι φυσικοί αν δεν ήμασταν μαζί με το μαθηματικό? Θα έκαναν οι μαθηματικοί κβαντομηχανική? Όχι βέβαια.
Γιατί να τους στερούμε ώρες με το να τους βάζουμε κβάντο ενώ θα μπορούσαν να έχουν ένα άλλο μάθημα που να τους είναι πολύ πιο χρήσιμο και να τους ενδιαφέρει και πολύ περισσότερο? Το ίδιο και για εμάς φυσικά με την αλγεβρα.

Μα, θα μου πειτε, είναι μαθήματα κορμού και εντάξει δεν είναι κ τόσα πολλά.
Κι όμως εγώ πλέον είμαι 5ο έτος κ έχω ένα παράπονο. Η ΣΕΜΦΕ έχει τόσα πολύ ωραία μαθήματα επιλογής και ΠΟΤΕ σε ΚΑΝΕΝΑ εξάμηνο δεν βρήκα το χρόνο να παρακολουθήσω ούτε ένα. Θα μπορούσα αντί για άλγεβρα να έχω ένα μάθημα επιλογής που θα μου άρεσε. Στη ΣΕΜΦΕ για να την τελείωσεις κ να έχεις κάνει κ τα μαθήματα που θες, πρέπει να πάρεις 65 μαθήματα μινιμουμ...
Ε, δεν γίνεται έτσι δουλειά...

Γι αυτό, ο καθένας λέω να πάρει τον δρόμο του και εμείς να μην τους βασανίζουμε και αυτοί να μην μας βασανίζουν... Και μάλιστα πιστεύω ότι εμείς τους βασανίζουμε πιο πολύ... Άντε το πολύ πολύ να έκαναν Φυσική Ι αν δεν ήμασταν κ μεις μαζί τους...

Με εμάς γιατί να θέλει να ενωθεί μια άλλη σχολή? Αν ήμασταν χωριστά, μπορεί κ να ηθελαν το φυσικό οι Ηλεκτρολόγοι ή οι Χημικοί. Το μαθηματικό ποιος να το θέλει και γιατί? Και για να μην παρεξηγούμε. Δεν λέω ότι δεν θέλω το μαθηματικό στο ΕΜΠ. Απλα δεν ταιριάζει με καμία άλλη σχολή. Θα μπορούσε να είναι μία σχολή από μόνη της χωρίς να κάνει ζευγάρι με κάποια άλλη.
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Lesta
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2010 1:02 am
Real Name: Lesta
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από Lesta »

lunatic έγραψε: Παράδειγμα.
Θα κάναμε Άλγεβρα 2 εμείς οι φυσικοί αν δεν ήμασταν μαζί με το μαθηματικό? Θα έκαναν οι μαθηματικοί κβαντομηχανική? Όχι βέβαια.
Γιατί να τους στερούμε ώρες με το να τους βάζουμε κβάντο ενώ θα μπορούσαν να έχουν ένα άλλο μάθημα που να τους είναι πολύ πιο χρήσιμο και να τους ενδιαφέρει και πολύ περισσότερο? Το ίδιο και για εμάς φυσικά με την αλγεβρα.
Η κβαντομηχανική είναι καθαρά μαθηματικά. Ειδικά η 2
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από NickNafplio »

Lunatic σωστός, είναι αλήθεια πως στον κορμό τα μαθήματα γενικών γνώσεων είναι υπερβολικά πολλά. Ένα από αυτά που μας ξεχωρίζουν από τους μαθηματικούς του ΕΚΠΑ είναι το ότι όλοι μαθαίνουμε λίγο απ' όλα, και αυτό δεν είναι κακό, αλλά στη σχολή μας γίνεται σε τέτοιο βαθμό που δεν προλαβαίνεις να ασχοληθείς σοβαρά με τα αντικείμενα που σε ενδιαφέρουν. Είναι τραγικό σε ένα πρόγραμμα σπουδών 58 μαθημάτων, τα 29 (τα μισά δηλαδή) να είναι ο κορμός επειδή όλοι οι τομείς θέλουν να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρόγραμμα σπουδών. Το σωστό κατ' εμε θα ήταν 15, το πολύ 18 μαθήματα κορμός, και 42-45 μαθήματα κατεύθηνση.

Η μαθηματικοί της σχολής μας όμως διαφέρουν σε πολλά από αυτούς του ΕΚΠΑ. Αυτοί είναι 100% θεωρητικοί, δίνουν βάση σε πράγματα όπως "πως φτιάχνεται το R από το Q", "μη ευκλείδιες γεωμετρίες" και τέτοια. Εμείς δίνουμε μεγαλύτερο βάρος στις διαφορικές (τόσο στην αναλυτική όσο και στην αριθμητική επίλυσή τους), στη συναρτησιακή ανάλυση και στις εφαρμογές της στα οικονομικά, στις εφαρμογές στην πληροφορική, στη θεωρία πιθανοτήτων και τις εφαρμογές της στα χρηματοοικονομικά και πολλά άλλα. Αυτά είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά, που σημαίνει ότι ταιριάζουν απόλυτα σε μια πολυτεχνική σχολή. Εκτός αν ιδρύματα όπως η Ecole που έχουν τμήμα μαθηματικών, δεν θεωρούνται πολυτεχνεία. Σχολές Εφαρμοσμένων μαθηματικών υπάρχουν σε όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια του κόσμου, και η συνεισφορά τους στην τεχνολογία είναι τεράστια, ενώ η μη-αξιοποίηση της σχολής μας εδώ στην Ελλάδα είναι ακόμα ένα τρανταχτό παράδειγμα για το ότι σε αυτή τη χώρα δε λειτουργεί σχεδόν τίποτα σωστά, και πρέπει επιτέλους να γίνουν κάποιες αλλαγές.

Παραδείγματα τμημάτων μαθηματικών (εφαρμοσμένων) σε γνωστά πολυτεχνεία:

http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_ ... athematics

http://www.mat.dtu.dk/English.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_ ... ity_Munich

http://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Ins ... Technology

Και φυσικά η Ecole που προανέφερα:

http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89cole_Polytechnique


Όσο χάλια και αν είναι κάποια πράγματα όμως σε αυτή τη χώρα, πιστεύω πως η φήμη την οποία αναπαράγουμε εμείς εδώ τώρα, είναι μια χαζομάρα πίσω από την οποία υπάρχουν συγκεκριμένα (πιθανότατα πολιτικά) παιχνίδια
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από fakiris »

StEf8eO έγραψε:πρέπει να αναγνωριστεί ως σχολή ΚΑΙ μηχανικών.
Αυτό που λές απλά δεν παίζει! Είτε ανήκεις σα σχολή στο ΤΕΕ (αναγκαία συνθήκη για να είσαι μηχανικός στο ελλάντα), είτε δεν ανήκεις. Ποτέ δεν πρόκειται κάποιοι να μπαίνουν και οι άλλοι οχι. Επίσης, η έννοια του μηχανικού έχει διευρυνθεί παγκοσμίως (Βλ. financial eng, genetic eng, computational eng κοκ). Μηχανικοί δεν είναι μόνο οι 8 ειδικότητες που ξέρουμε. Σήμερα, υπάρχουν ρεαλιστικά προβλήματα τα οποία ζητάνε λύση, ασχέτως τίτλων. Σε αυτό το πεδίο η ΣΕΜΦΕ θα έπρεπε να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο.


@lunatic:
Αν και λίγο εκτός θέματος... σεβαστή η άποψή σου. Προσωπικά διαφωνώ κάθετα. Ίσως άν βρώ λίγο χρόνο να επανέλθω. :e_wink:
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Προσοχή Φήμη] Μεταφορά Της Σεμφε Στο Πανεπιστήμιο Αθηνώ

Δημοσίευση από lunatic »

Lesta έγραψε: Η κβαντομηχανική είναι καθαρά μαθηματικά. Ειδικά η 2
Και ο Η/Μ καθαρά μαθηματικά είναι... Και τι σημαίνει αυτό? :shock:
Η/Μ -> Ανάλυση 3 και ΜΔΕ
Κβάντο -> Άλγεβρα και ΜΔΕ
Φυσική 3 -> ΣΔΕ
Όλες οι φυσικές μαθηματικά είναι στο τέλος. Αν ένας φυσικός όμως το βλέπει έτσι, δεν είναι φυσικός διότι χάνει την ουσία. Και η ουσία είναι ότι τα μαθηματικά είναι εργαλείο για εμάς.
Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι οι δικοί μας μαθηματικοί είναι καλύτεροι από του ΕΚΠΑ επειδή κάνουν κβάντο?

Επειδή ξέρω από πρώτο χέρι και τους μαθηματικούς του ΕΚΠΑ, οι δικοί μας είναι πολύ καλύτεροι και οι λόγοι δεν είναι οι φυσικές ούτε οι μηχανικές που κάνουμε... Είναι τα μαθήματα, το επίπεδο σπουδών και ο τρόπος διδασκαλίας. Αριθμητική ανάλυση κάνουμε και εδώ και στο ΕΚΠΑ. Ε καμία σχέση το ένα μάθημα με το άλλο...


fakiris γιατί διαφωνείς κάθετα? Εφόσον δεν υπάρχει καμία άλλη σχολή σαν εμάς παγκοσμίως, δε νομίζω ότι θα πρεπε να το συζητάμε άλλο... Όλοι οι υπόλοιποι είναι μλκες κ εμείς είμαστε τα γατόνια που τρέχουμε 2 σχολές σε μία...
Εγώ ένα ξέρω παιδιά... όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει
Και στη ΣΕΜΦΕ λαλούν πάρα πολλοί...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”