Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
krhtikos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 5:48 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από krhtikos »

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ...ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΕΑΑΚ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΕΛΑΤΕ ΕΚ ΝΕΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ Φ.Σ ΜΕΣΩ ΝΕΑΣ Γ.Σ ΑΥΡΙΟ..Κ ΕΔΩ ΡΩΤΑΩ..ΓΙΑΤΙ; ΕΠΙΣΗΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΧΟΛΗ..ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ(ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΥΡΙΝΑΝΟ ΣΑΣ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΝΕΙ) ΟΥΤΕ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΟΥΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ..ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ 1.ΓΙΑΤΙ Η ΝΕΑ Γ.Σ ΑΥΡΙΟ..2.ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΑΥΡΙΑΝΟ ΣΑΣ ΠΛΑΙΣΙΟ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Δευ Οκτ 10, 2011 9:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Παρακαλώ δεν γράφουμε με κεφαλαία
Όταν ο ηλίθιος κάνει λάθος επιμένει, ο πονηρός δικαιολογείται, αλλά ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του!!
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από chArAls »

Μετα απο λυσσασμενες προσπαθειες για τραμπουκισμο και εκφοβισμο φοιτητων,ωστε να μην χασετε την τελευταια συνελευση,ερχεστε και μας διαφημιζετε τις δημοκρατικες σας πεποιθησεις.Μηπως φταιμε εμεις?Μηπως για να μην αμφισβητουνται οι δημοκρατικες σας προθεσεις,να μην σας εκνευριζουμε και να μην σας πηγαινουμε και πολυ κοντρα?

Λετε πως,οπως εσεις κανατε συνελευσεις καθε εβδομαδα ετσι πρεπει και εμεις να τις δεχτουμε τωρα.Συνελευσεις πρεπει να γινονται μονο οταν υπαρχει αλλαγη σκηνικου,οποτε η συνελευση θα αποτυπωσει αυτες τις αλλαγες.Λεει ο παραπανω απο μενα πως αμα θελαν θα κατεβαζαν πλαισιο για καταληψη 7 μηνων και το λεει σοβαρα σαν επιχειρημα...Οχι ετσι για πλακα θελω να το κανετε να γελασουμε.Καταφερνατε να κλεισετε τη σχολη,επωφελουμενοι απο την αδιαφορια του κοσμου.Οταν καταφεραμε να ξεκουβαλησουμε αρκετο κοσμο να ερθει για να την ανοιξει,συνεχιζετε να θελετε καταληψη.Αποδειχτηκε πως ο κοσμος ειναι εναντια στις καταληψεις και εσεις συνεχιζετε.Δλδ τι θελετε να μας πειτε,πως απο την προηγουμενη πεμπτη πεισατε κοσμο να ερθει να ψηφισει καταληψη?

Αν δεν θα προτεινετε καταληψη πειτε το!Εκτως και αν θελετε να πιστεψει ο κοσμος,πως δεν θα εχει καταληψη το πλαισιο σας και να μην ερθει...Αμα κανω λαθος και οσα λεω ειναι βλακειες ενημερωστε μας, να τελειωνουμε με αυτο το θεατρο του παραλογου.Οσο για το να ερθουμε στη συνελευση για να δουμε τι θα κανουμε απο εδω και μπρος,ο συλλογος αποφασισε τι θα γινει με την τελευταια συνελευση,στην οποια δεν επιτραψατε ουτε μια εβδομαδα να σταθει.

Τωρα αν οντως δεν κατεβαζετε καταληψη και ασχολειστε με τις εξεταστικες ενα εχω να σας ρωτησω.Μας κατηγορουσατε πως μετα το ανοιγμα της σχολης θα χαθουμε.Εσεις δλδ με το ανοιγμα της σχολης που ειστε?Αρχισατε και εσεις να ασχολειστε με τις εξεταστικες και αφησατε τον αγωνα?Και γιατι σταματησατε το κατεβασμα πλαισιου που προτεινει καταληψη?Ξαφνικα δεν ειναι μονοδρομος?Ξαφνικα βρηκατε αλλο δρομο αγωνα που ειναι καλυτερος?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από fakiris »

msl έγραψε:Ωχου .. Κανείς δε θα φάει ban! Μπορείτε να συμπεριφερθείτε λίγο πιο ώριμα και να κόψετε τη συνεχή δημόσια έκφραση των προσωπικών σας εμπαθειών; Για όνομα! Οι επόμενες εξίσου ανούσιες δημοσιεύσεις θα κοπούν.
Άχ αυτή η αμεροληψία στο semfe.gr βγάζει μάτι...

Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε... Τα ΕΑΑΚ κάνουν αυτό που ξέρουν πολύ καλά να κάνουν. Κατάχρηση της χουντο-κομματοκρατίας που δυναστεύει το δημόσιο πανεπιστήμιο. Κάθε ενέργεια, είτε αυτοαναιρεί τη λειτουργία των θεσμών (θεσμών..λέμε και κανα ανέκδοτο) είτε όχι, νομιμοποιείται αρκεί να παρουσιάζεται σαν αγωνιστική-κοινωνική κίνηση. Πρώτα πέφτει η γραμμή, μετά φτιάχνεται κλίμα. Πολλές φορές, όταν δε βγαίνουν τα κουκιά καλλιεργείται κλίμα τρόμου, ώστε ο απλός φοιτητής να μην κατέβει καν να ρίξει την ψήφο του στη συνέλευση. Όταν πάλι κατέβουν αρκετοί φοιτητές, τα ΕΑΑΚ δε διστάζουν να τραβάνε τις διαδικασίες μέχρι το βράδυ όπου μένουν οι χαλέδες-αιώνιοι μπαμπακοθρεμμένοι μουσάτοι που το παίζουν ιστορία και μετά τσουπ ώς δια μαγείας ψηφίστηκε κατάληψη. Άν και πάλι δεν κλείσει η σχολή, υπάρχει και το μάζεμα υπογραφών την επόμενη μέρα. Κάτι σαν το Γαύρος-Απόλλων Καλαμαρίας, που άν χάσει, ξαναπαίζει... :P

Κατα τα άλλα μαγκιά και φαμφάρες στον οργασμό των καταλήψεων και τώρα που άνοιξε η σχολή μέχρι εν δυνάμει να ξανακλείσει μούγκα στη στρούγκα. Να σας χαίρονται οι ινστρούκτορές σας...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fakiris την Τρί Οκτ 11, 2011 12:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από kostas213 »

Αμεροληψία υπάρχει. Να θυμίσω ότι όλες οι γνώμες ακούγονται. Αλλά κόβονται οι προστριβές που φτάνουν σε ακραία σημεία. Δε νομίζω ότι θα ήθελε κανείς να γίνει εδώ ρωμαϊκή αρένα.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από fakiris »

Off Topic
[quote="kostas213"]Αμεροληψία υπάρχει. Να θυμίσω ότι όλες οι γνώμες ακούγονται. Αλλά κόβονται οι προστριβές που φτάνουν σε ακραία σημεία. Δε νομίζω ότι θα ήθελε κανείς να γίνει εδώ ρωμαϊκή αρένα.[/quote]
Εντάξει το μάθαμε το ποίημα. Βέβαια, κάποιοι λίγοι φουκαράδες, "μη προλετάριοι" είναι αυτοί που συνήθως banάρονται και ο νοών νοείτω...
Hyperego
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2011 2:18 pm
Real Name: Γιωργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από Hyperego »

Ρε παιδια.Εγω να σας πω την αληθεια πρωτοετης ειμαι.Οσες φορες εχω ερθει στην σχολη,εχω μιλησει με ολα τα ατομα απο κομματα που εχουν βρεθει μπροστα μου...Αυτο που λεω εγω ειναι:Δεν τα παραταμε ολα αυτα,και να ξεστραβωθουμε ολοι στο διαβασμα,και σεις και μεις οι πρωτοετης,μπας και καταφερουμε τιποτα στην τελικη?Πραγματικα απ'οτι βλεπω/διαβαζω,καταλαβαινω πως ειναι η καλυτερη λυση για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από corfu »

Off Topic
[quote="Hyperego"]Ρε παιδια.Εγω να σας πω την αληθεια πρωτοετης ειμαι.Οσες φορες εχω ερθει στην σχολη,εχω μιλησει με ολα τα ατομα απο κομματα που εχουν βρεθει μπροστα μου...Αυτο που λεω εγω ειναι:Δεν τα παραταμε ολα αυτα,και να ξεστραβωθουμε ολοι στο διαβασμα,και σεις και μεις οι πρωτοετης,μπας και καταφερουμε τιποτα στην τελικη?Πραγματικα απ'οτι βλεπω/διαβαζω,καταλαβαινω πως ειναι η καλυτερη λυση για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ![/quote]

Αχ τι μου θύμισες τώρα... και γω το 2006-07 πρώτο έτος ήμουνα και έλεγα τα ίδια... Απλά μικρός είσαι ακόμα θα καταλάβεις αργότερα ότι δεν είσαι σε οποιαδήποτε σχολή... είσαι στην σεμφε και τι ακριβώς παίζει ... Θα μάθεις σιγά σιγά... :e_biggrin: Εγώ ακόμα βασικά δεν έχω καταλάβει ... :roll:
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
do urden
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 2:45 am
Real Name: alex
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από do urden »

krhtikos έγραψε:Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ...ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΕΑΑΚ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΕΛΑΤΕ ΕΚ ΝΕΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ Φ.Σ ΜΕΣΩ ΝΕΑΣ Γ.Σ ΑΥΡΙΟ..Κ ΕΔΩ ΡΩΤΑΩ..ΓΙΑΤΙ; ΕΠΙΣΗΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΧΟΛΗ..ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ(ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΥΡΙΝΑΝΟ ΣΑΣ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΝΕΙ) ΟΥΤΕ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΟΥΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ..ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ 1.ΓΙΑΤΙ Η ΝΕΑ Γ.Σ ΑΥΡΙΟ..2.ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΑΥΡΙΑΝΟ ΣΑΣ ΠΛΑΙΣΙΟ..
ελα αυριο στη συνελευση να δεις το πλαισιο και τι προτεινει η εαακ..απο κει και περα ξαναλεω οτι ο μονος τροπος να διασφαλιστει η εξεταστικη ειναι να υπαρχει αποφαση συλλογου..στη συνελευση καθηγητων που εγινε δεν υπηρχε κανεις απο αυτους που ελεγαν ανοιχτη σχολη να αντιπαρατεθει με την αποφαση να κοπει η μιση εξεταστικη αλλα υπηρχαν αυτοι οι τραμπουκοι εαακιτες που κατεληξαν να βριζονται με τους καθηγητες επειδη υποστηριζαμε την προταση της ΠΚΣ που ψηφιστηκε για να μη χαθει καμια εξεταστικη..ουτε καν η ΠΚΣ δεν ηταν..τελος επειδη γενικα βαριεμαι να γραφω στο forum αν θες ελα κατα τις 12 στις γενικες εδρες να τα πουμε απο κοντα..ειναι πιο ευκολο.. :e_wink:
i was told that i could fly when least expected..cloud connected
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από chArAls »

Αρα φιλτατε δεν θα κατεβασετε καταληψη?Ναι ή οχι ειναι.

Σσσσσσσσσσσς κοιμουνται...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chArAls την Τρί Οκτ 11, 2011 1:42 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από constant »

Hyperego έγραψε:Ρε παιδια.Εγω να σας πω την αληθεια πρωτοετης ειμαι.Οσες φορες εχω ερθει στην σχολη,εχω μιλησει με ολα τα ατομα απο κομματα που εχουν βρεθει μπροστα μου...Αυτο που λεω εγω ειναι:Δεν τα παραταμε ολα αυτα,και να ξεστραβωθουμε ολοι στο διαβασμα,και σεις και μεις οι πρωτοετης,μπας και καταφερουμε τιποτα στην τελικη?Πραγματικα απ'οτι βλεπω/διαβαζω,καταλαβαινω πως ειναι η καλυτερη λυση για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!
Η καλύτερη πρόταση εδώ και καιρό.
Απλά αρκετοί έχουν ξεχάσει/συγχύσει το λόγω για τον οποίο βρέθηκαν σε αυτή τη σχολή και κάποιοι άλλοι βρέθηκαν χωρίς να το θέλουν με αποτέλεσμα να μην τους ενδιαφέρει πότε θα φύγουν.
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από O kanenas »

Hyperego έγραψε:Ρε παιδια.Εγω να σας πω την αληθεια πρωτοετης ειμαι.Οσες φορες εχω ερθει στην σχολη,εχω μιλησει με ολα τα ατομα απο κομματα που εχουν βρεθει μπροστα μου...Αυτο που λεω εγω ειναι:Δεν τα παραταμε ολα αυτα,και να ξεστραβωθουμε ολοι στο διαβασμα,και σεις και μεις οι πρωτοετης,μπας και καταφερουμε τιποτα στην τελικη?Πραγματικα απ'οτι βλεπω/διαβαζω,καταλαβαινω πως ειναι η καλυτερη λυση για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!
Κοίτα, η Διαμαντοπούλου περνάει νόμους που αφορούν πρυτάνεις, καθηγητές και φοιτητές, χωρίς να έχει κάνει διάλογο με κανέναν απ'αυτούς. Επιβαρύνει με πολλούς τρόπους την εκπαιδευτική διαδικασία (αχρηστεύοντάς την εντελώς όταν αυτή δε θα παράγει χρήματα στις εταιρίες) και η πρότασή σου είναι να ξεστραβωθούμε και να διαβάσουμε, για να καταφέρουμε τι ακριβώς? Δηλαδή, τι θα καταφέρουμε αν σκύψουμε το κεφάλι κι αρχίσουμε το διάβασμα?
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
aposporis
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 1:29 am

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από aposporis »

Ούτε με τις καταλήψεις καταφέρνουμε τίποτα.
Αν θέλουμε να γίνει κάτι πρέπει να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο!!!
Και μην ξεχνάμε ότι το οικονομικό τους πονάει και όχι αν θα χάσουμε το εξάμηνο.
Άβαταρ μέλους
moutsos
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 4:22 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Starship Enterprise III...

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από moutsos »

* Στάση εργασίας για Τρίτη από τις 11:30 έως τη λήξη του ωραρίου, έχει εξαγγείλει η ΠΟΕ-ΟΤΑ, με συγκέντρωση στην Πλατεία Καραΐσκάκη και πορεία προς τη Βουλή. Οι εργαζόμενοι στους δήμους πραγματοποίησαν τη Δευτέρα καταλήψεις δημοτικών κτιρίων, γκαράζ, δημαρχείων και ΧΥΤΑ σε όλη τη χώρα

* Η ΠΟΕ-ΥΕΘΑ έχει εξαγγείλει επιπλέον τρίωση στάση εργασίας για την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου από τις 07:00

* Σε στάση εργασίας προχωρά την Πέμπτη από τις 11:00 έως τις 15:00 η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ)
* Επίσης την Πέμπτη, η ΟΛΜΕ προγραμματίζει συλλαλητήριο στα Προπύλαια και πορεία στη Βουλή στις 13:00, ενώ οι δάσκαλοι και οι καθηγητές έχουν εξαγγείλει στάσεις εργασίας κατά τη διάρκεια της εβδομάδας

* Απεργούν σήμερα, Δευτέρα, και την Τετάρτη οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι, ενώ για την Τρίτη, την Πέμπτη και την Παρασκευή έχουν προγραμματίσει στάσεις εργασίας

* Οι εργαζόμενοι στις τράπεζες έχουν εξαγγείλει 48ωρη απεργία στις 18 Οκτωβρίου

* Σε δεκαήμερη απεργία προσανατολίζονται οι εργαζόμενοι στα Ελληνικά Πετρέλαια, ενώ απεργία διαρκείας ξεκίνησαν από σήμερα, οι εργαζόμενοι στην Διεύθυνση πληροφορικής της κοινωνικής ασφάλισης (ΗΔΙΚΑ)

* Από τις 17 έως τις 20 Οκτωβρίου απεργούν οι εφοριακοί, και σε 10ήμερη απεργία προσανατολίζονται οι τελωνειακοί

* Σε κινητοποιήσεις προχωρούν και οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ, η μορφή και η διάρκεια των οποίων θα συγκεκριμενοποιηθεί κατά την αποψινή συνεδρίαση του προεδρείου της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ

* «Σειρά κλιμακούμενων κινητοποιήσεων» στην υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας προαναγγέλλει επίσης η ΟΣΥΠΑ, χωρίς να προσδιορίζει ακόμη ημερομηνίες ή τη μορφή που θα έχουν οι κινητοποιήσεις.

Γίνεται πλέον φανερό ότι για το επόμενο διάστημα δεν θα διατίθεται καύσιμο κίνησης και θέρμανσης.

Οι καταλήψεις σχολείων ανέρχονται σε 813 και συνολικά 2.500 δημόσια κτίρια τελούν υπο κατάληψη!

Το ΕΜΠ θα έχει κλείσει μέχρι το τέλος του χρόνου, είτε λόγω κοινωνικής αντίδρασης είτε λόγω κοινωνικής ανεπάρκειας!
Επιλέγουμε την κοινωνική αντίδραση και βαδίζουμε αναλόγως.
Για τους υπόλοιπους, αλλά και για κάτι εθνικιστές που γράφουν εδώ μέσα, δεν χωράει διάλογος.

Το φοιτητικό κίνημα δεν έχει συνέλθει ακόμα από την ήττα του το 2007-8 αλλά θα είναι αυτό που θα βάλει πλάτη στην ταξική πάλη!
Για τους συναδέλφους μας στην Χιλή http://news.in.gr/world/article/?aid=1231132591
Όλα τα τμήματα και οι σχολές ανωτάτης εκπαίδευσης στην Χιλή τελούν υπο κατάληψη και στεγάζουν το κίνημα που μάχεται.
Civil disobedience 101...
N.F.L.
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 10:32 pm
Real Name: κοντός
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από N.F.L. »

Hyperego έγραψε:Ρε παιδια.Εγω να σας πω την αληθεια πρωτοετης ειμαι.Οσες φορες εχω ερθει στην σχολη,εχω μιλησει με ολα τα ατομα απο κομματα που εχουν βρεθει μπροστα μου...Αυτο που λεω εγω ειναι:Δεν τα παραταμε ολα αυτα,και να ξεστραβωθουμε ολοι στο διαβασμα,και σεις και μεις οι πρωτοετης,μπας και καταφερουμε τιποτα στην τελικη?Πραγματικα απ'οτι βλεπω/διαβαζω,καταλαβαινω πως ειναι η καλυτερη λυση για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!
Μάλλον θα γινόταν ευρέως αντιληπτό το γεγονός ότι είσαι πρωτοετής ακόμη κι αν δεν το ανέφερες διότι ξέχασες το καλοκαίρι που πέρασε να αφήσεις πίσω σου τη νοοτροπία του λυκείου που κουβαλούσες ή μάλλον που σε ανάγκασαν να κουβαλήσεις τα τελευταία 3 χρόνια.Προφανώς με τα λεγόμενά σου δεν έχεις συνειδητοποιήσει τη σοβαρότητα της κατάστασης και προφανώς δεν φταις εσύ γι αυτό.Μάθε λοιπόν ότι οι καταλήψεις στα πανεπιστημιακά ιδρύματα δε γίνονται με στόχο την αλλαγή του σχήματος της τυρόπιτας(πλέον με 23% Φ.Π.Α.) γιατί την στρόγγυλη δε ξέρεις από ποιο σημείο να αρχίσεις να την τρως.Τώρα αν εσύ τη στιγμή που μετατρέπουν το πανεπιστήμιό σου σε ερευνητικό κέντρο επί πληρωμή το μόνο που σου απομένει να κάνεις είναι να ξεστραβωθείς στο διάβασμα τότε καντο.Απλά η άγνοιά σου γύρω από μερικά θέματα καθιστούν τις προτάσεις σου προκλητικές
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 11/10/2011

Δημοσίευση από O kanenas »

aposporis έγραψε:Αν θέλουμε να γίνει κάτι πρέπει να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο!!!
Και μην ξεχνάμε ότι το οικονομικό τους πονάει και όχι αν θα χάσουμε το εξάμηνο.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο (εκτός κι αν λες να πάμε να επιθετούμε στη Διαμαντοπούλου :P ), αλλά όπως και να'χει είμαι με το τσιτάτο που λέει ότι τα συλλογικά προβλήματα, συλλογικά λύνονται. Είναι πολύ πιο δύσκολο, όταν εφαρμόζονται μέτρα μαζικά, να προσπαθεί ο καθένας μόνος του να αμυνθεί. Η ισχύς εν τη ενώσει, το λέγαν κι οι αρχαίοι.

Δεύτερον, προφανώς δεν είναι το χάσιμο του εξαμήνου που τους πονάει, αλλά η μη εφαρμογή του νόμου, όπως φαίνεται κι από τις αντιδράσεις της Διαμαντοπούλου. Ας σκεφτούμε, λοιπόν, τρόπους να εμποδίσουμε την εφαρμογή του νόμου (πχ, να είμαστε παρόντες σε κάθε σύγκλητο κι αν δούμε ότι πάνε να ξεκινήσουν διαδικασία εκλογής Διοικητικού Συμβουλίου, να το εμποδίζουμε). Το διάβασμα όμως, ως αντιπρόταση απέναντι στις καταλήψεις, δεν βγάζει πουθενά. Μην αναλύουμε τώρα τα αυτονόητα.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”