Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
BILLYDELUXE
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2007 9:49 pm

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από BILLYDELUXE »

NickNafplio έγραψε:Ναι, άλλη όρεξη δεν είχαμε να τρέχουμε όλη την ώρα για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο: το να μην αποφασιστεί από μια μικρή ομάδα φοιτητών, μια αντιδημοκρατική πράξη που είναι ενάντια σε εμάς και που σε όλα τα σοβαρά κράτη διώκεται ποινικά. Παρ' όλα αυτά να είστε σίγουροι ότι θα είμαστε όλοι εκεί και πάλι, δεν ανοίξαμε τη σχολή ίσα ίσα για να βγει πρόγραμμα εξετάσεων.

Τι επιμονή και αυτή όμως ρε παιδάκι μου... 50-50 ανοίγουν οι σχολές κάθε εβδομάδα, μόλις 63 σχολές είναι κλειστές ακόμα, η Ποσδεπ θέλει ανοιχτές σχολές, οι καθηγητές βγάζουν προγράμματα εξετάσεων, ακόμα και το ΚΚΕ θεωρεί ότι δεν έχουν νόημα πια οι καταλήψεις... τα εαακ εκεί όμως, να κλεισουμε ξανά όλες τις σχολές, ρε είστε σοβαροί;

To oti den diekdikoume ta autonoita einai o logos pou ftanoume sto seimio na kleinoume tis sxoles...

Tin antidimokratiki praksi pou tin eides? ksereis kati pio dimokratiko apo tin psifo? an nai na to protineis...ektos an dimokratiko gia sena einai mono auto pou pisteueis esu....etsi to kobo....
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από NickNafplio »

BILLYDELUXE έγραψε: Tin antidimokratiki praksi pou tin eides? ksereis kati pio dimokratiko apo tin psifo? an nai na to protineis...ektos an dimokratiko gia sena einai mono auto pou pisteueis esu....etsi to kobo....
Έλα ντε, τι πιο δημοκρατικό από την ψήφο, δεν πα να προσβάλει τελείος τα δικαιώματα κάποιων, αν το αποφασίσει η πλειοψηφία τότε είναι δημοκρατικό. 'Οτι να 'ναι
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
trapezi1
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 11:32 pm
Real Name: sakis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από trapezi1 »

Απο ατομα που δεν δεχονται τις αποφασεις της συνελευσης,τι ψαχνετε να βρειτε?Και να κλεισει την Τριτη να μαζεψουμε υπογραφες να την ανοιξουμε Τεταρτη,ωραια λογικη.Οταν οι καθηγητες και οι Προεδροι των σχολων αφηνουν να καπιλευονται τα ιδρυματα ομαδουλες αυτα θα γινονται.
papagalakos

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από papagalakos »

NickNafplio έγραψε:Έλα ντε, τι πιο δημοκρατικό από την ψήφο, δεν πα να προσβάλει τελείος τα δικαιώματα κάποιων, αν το αποφασίσει η πλειοψηφία τότε είναι δημοκρατικό. 'Οτι να 'ναι
Για την ακρίβεια αυτό που σημείωσα με έντονα είναι ο ορισμός της δημοκρατίας (της δημοκρατικής λήψης απόφασης). Μάλλον σε κάποιον δεν του αρέσει...

Το δημοκρατικό δεν είναι απαραίτητα σωστό, αλλά αν θέλεις να διαλέγεις το σωστό αντί του δημοκρατικού θα πρέπει να γνωρίζεις την αντικειμενική αλήθεια, πράγμα που κάποιοι πιστεύουν ότι κάνει ο παντοδύναμος.
Σίγουρα όχι εσύ...

Από 'κεί και πέρα δεν ξέρω αν η δημοκρατία και η ψήφος καταπατά τα δικαιώματα των λίγων, αλλά ξέρω ότι αν γίνει το ανάποδο τότε οι λίγοι καταπατούν τα δικαιώματα των πολλών.
Πώς το κόβεις;...

Νομίζω είναι αυτό που είπε ο BILLYDELUXE, και όσων αφορά τη δημοκρατία και γενικά τη συνολικότερη αντίληψή σου/σας.
Δηλαδή "δεν έχει σημασία τί θα γίνει, αρκεί να γίνει αυτό που θέλω εγώ".
"Αν η δημοκρατία με βολεύει τότε οκ. Αν όχι μου καταπατά τα δικαιώματα".
Λαμπρή λογική από λαμπρά μυαλά...


Απ' όσο γνωρίζω πουθενά δεν καταπατήθηκε απόφαση συνέλευσης.

Αν βέβαια εσύ σαν απόφαση συνέλευσης θεωρείς το να μην ξαναγίνει συνέλευση, και ότι σημασία είχε μέχρι να κερδίσεις, και τώρα πια δε χρειάζεται, μάλλον πέφτεις κάπου έξω.

Και αν η απόφαση είναι αυτή, να μην ξαναγίνει συνέλευση αφού παρθεί η Α απόφαση, τότε ναι, αυτή θα καταπατηθεί.
Άβαταρ μέλους
BILLYDELUXE
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2007 9:49 pm

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από BILLYDELUXE »

NickNafplio έγραψε:
BILLYDELUXE έγραψε: Tin antidimokratiki praksi pou tin eides? ksereis kati pio dimokratiko apo tin psifo? an nai na to protineis...ektos an dimokratiko gia sena einai mono auto pou pisteueis esu....etsi to kobo....
Έλα ντε, τι πιο δημοκρατικό από την ψήφο, δεν πα να προσβάλει τελείος τα δικαιώματα κάποιων, αν το αποφασίσει η πλειοψηφία τότε είναι δημοκρατικό. 'Οτι να 'ναι

"oti na'nai"...malista...tin protasi sou gia kati pio dimokratiko den mas ekanes..........perimeno me agonia....
Άβαταρ μέλους
par1s
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2011 11:40 am
Real Name: realname it is
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: "Μία χώρα που έχει δει τα πάντα και συνεχίζει να αιφνιδιάζεται"

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από par1s »

Πότε θα μάθουμε αν θα γίνει συνέλευση την Τρίτη? Γιατί πρέπει να κανονίσουμε να μη δουλεύουμε μερικοί...
-Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο που ζει. Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του. Γι' αυτό η πρόοδος εξαρτάται από τους παράλογους.
Άβαταρ μέλους
sakura
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2007 12:30 pm

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από sakura »

papagalakos έγραψε:
Νομίζω είναι αυτό που είπε ο BILLYDELUXE, και όσων αφορά τη δημοκρατία και γενικά τη συνολικότερη αντίληψή σου/σας.
Δηλαδή "δεν έχει σημασία τί θα γίνει, αρκεί να γίνει αυτό που θέλω εγώ".
"Αν η δημοκρατία με βολεύει τότε οκ. Αν όχι μου καταπατά τα δικαιώματα".
Λαμπρή λογική από λαμπρά μυαλά...


Απ' όσο γνωρίζω πουθενά δεν καταπατήθηκε απόφαση συνέλευσης.

Αν βέβαια εσύ σαν απόφαση συνέλευσης θεωρείς το να μην ξαναγίνει συνέλευση, και ότι σημασία είχε μέχρι να κερδίσεις, και τώρα πια δε χρειάζεται, μάλλον πέφτεις κάπου έξω.
Όλα τα παραπάνω μου θυμίζουν εξαιρετικά έντονα την μέχρι τώρα στάση των ΕΑΑΚ. Τυπικά μπορεί να φαίνεται σωστό και σίγουρα δεν έχει καταπατηθεί απόφαση συνέλευσης αλλά πρακτικά, η επανάληψη συνέλευσης τόσο σύντομα σε σχέση με την προηγούμενη και μάλιστα σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η παρούσα απόφαση δεν είναι σύμφωνη με τα πιστεύω των ΕΑΑΚ, εμένα προσωπικά μου θυμίζει αυτό που τόσο ωραία έθεσε ο παπαγαλάκος : "Δεν έχει σημασία τι θα γίνει, αρκεί να γίνει αυτό που θέλω εγώ."
Ειρωνικό ε; :wink:
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από lunatic »

Έλα ρε παιδιά (ξέρετε σε ποιους αναφέρομαι) που πάτε να καλύψετε τα ΕΑΑΚ... Δεν πέρασε το δικό τους κ πόνεσε.... Κ ως άκρως δημοκρατικοί που είναι όπως πάντα θέλουν επανάληψη της ΓΣ... Μπράβο στους φωστήρες μας....
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
Dante
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Απρ 15, 2008 12:25 pm
Real Name: Dante
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από Dante »

papagalakos έγραψε:Απ' όσο γνωρίζω πουθενά δεν καταπατήθηκε απόφαση συνέλευσης.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά μιας και εσύ παρακολουθείς, απ' ό,τι φαίνεται, τις εξελίξεις της σχολής μας με περισσότερο σθένος από εμάς, θα ήθελα να επιβεβαιώσεις το εξής. Είχε ή δεν είχε παρθεί απόφαση, με πλαίσιο που είχε κατεβάσει ο lunatic αν δεν απατώμαι, που αφορούσε στην απαγόρευση του καπνίσματος στις γενικές συνελεύσεις? Έχει εφαρμοστεί αυτό το μέτρο σε καμία μετέπειτα γενική συνέλευση? Η μη εφαρμογή του δεν είναι αντιδημοκρατική?
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από sos »

Μπορεί να απαντήσει κάποιος υπεύθυνα αν έχουμε Γ.Σ. την Τρίτη κι αν ναι, τι ώρα; Γιατί υπάρχουν και κάποιοι που δίνουν μαθήματα 12:00 με 15:00.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
papagalakos

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από papagalakos »

Δίνετε και Ανάλυση ΙΙ στις 8:00 αν δεν κάνω λάθος. Φήμες λένε ότι θα παρεμποδιστούν όλες οι εξεταστικές πριν ή κατά τη διάρκεια της συνέλευσης.

Το ότι η απαγόρευση του καπνίσματος ήταν στο πλαίσιο είναι μύθος που έχει καλιεργηθεί στο φόρουμ και έχει ασπαστεί από όσους προφανώς δεν ήταν στη συνέλευση.
Η πρόταση είχε κατέβει ως ψήφισμα και παρά την ύπαρξη και υπέρ και κατά ψήφων δεν έγινε καταμέτρηση, άλλοι γελούσαν, και ο lunatic θεώρησε ότι πέρασε.

Αν πάντως κάποιος έχει τόσο μεγάλο θέμα τώρα που το άσυλο καταργήθηκε μπορεί να καλέσει τη δημοτική αστυνομία Ζωγράφου να κόψει κλήση.

Απελπίζομαι με τον εαυτό μου που κάθομαι και απαντάω σοβαρά σε τέτοια θέματα την ώρα που ο κόσμος καίγεται...

Παρεπιπτόντως μιας και είπα για τον κόσμο που καίγεται μάλλον θα έχουμε πτωχεύσει μέχρι το Δεκέμβρη. Αναρωτιέμαι αν όσοι έχουν πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα αν θα πάρουν χαμπάρι...

Και επί του θέματος πάλι, δεν καταλαβαίνω ειλικρινά... Όντως δεν καταλαβαίνετε τι ζητάτε;
Ό,τι πείτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον σας.
Με την δικιά σας λογική την επόμενη φορά που η συνέλευση θα αποφασίσει κατάληψη η ΕΑΑΚ μπορεί να μην ξανακαλέσει συνέλευση, και σίγουρα στο πολυτεχνείο έχει τη δυνατότητα να μην το κάνει.

Και για να λυθεί η απορία μερικών που μ' αγαπάνε πολύ, παρακολουθώ αρκετές συνελεύσεις/σχολές εκτός της δικιάς μου και της ΣΕΜΦΕ.
Αν και δεν νομίζω ότι γενικά απασχολεί το φόρουμ...
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από constant »

Στις 12 η ανάλυση. :wink:
trapezi1
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 11:32 pm
Real Name: sakis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από trapezi1 »

Οτι και να γινει,ενα ειναι σιγουρο.Οτι θα πανε μονο αυτοι που θελουν να την κλεισουν.Ειναι απιστευτο να γινεται συνελευση τοσο συντομα που αν δεν γινοταν απεργια την Δευτερα θα την κανανε Δευτερα κι ολας.Μου θυμιζει την ιστορια με το πεναλτυ.Θα σουταρεις μεχρι να μπει.Την αλλη βδομαδα λεω να γινουν 4 συνελευσεις κι οποιος παρει τις περισσοτερες κερδιζει.Αν βγει 2-2 παμε παραταση με ξαφνικο γκολ την αλλη Δευτερα.Τι λεμε?Παμε καλα?Δεν το γυρναμε στην μπαλα λεω εγω?σΥμφωνω να παρεμποδιστουν ολες οι εξετασεις.Το σωστο αυτο ειναι.Εσεις εχετε καταστρεψει το ασυλο.Το κανατε μπαχαλο.Δημοκρατικα παντα :lol:
Άβαταρ μέλους
moutsos
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 4:22 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Starship Enterprise III...

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από moutsos »

Δεν έχει βγεί καμία ανακοίνωση από την γραμματεία πράγμα που σημαίνει ότι περιμένουμε ανακοίνωση την ερχόμενη Δευτέρα.
Ωστόσο ακολουθούν τα εξής:
Γενική Συνέλευση ΦΣ την Τρίτη.(ή τις επόμενες μέρες αν έχουν απεργία τα ΜΜΜ)
Οι εργαζόμενοι στα ΜΜΜ αποφασίζουν για συνέχιση των κινητοποιήσεων Τρίτη και Τετάρτη, όπως και τις προηγούμενες εβδομάδες.
Κυριακή βράδυ αποφασίζεται η μεταφορά της πανελλαδικής απεργίας από τις 19-10 στις 12-10 μετά από αίτημα της ΠΟΕ-ΟΤΑ που ξεκινά απεργείες και καταλήψεις διαρκείας.
Αναμένουμε την αντίδραση των μελών ΔΕΠ & διοικητικών ΑΕΙ-ΤΕΙ μέσα στο σ/κ μετά τις διευκρινήσεις που έστειλε η Διαμαντοπούλου πάνω στο νέο νόμο, όπου ουσιαστικά καθιερώνει την άμεση παρέμβαση του Υπουργείου σε εσωτερικές διαδικασίες του Πανεπιστημίου όπου δεν εφαρμόζεται ο νέος νόμος, π.χ. εκλογή Πρύτανη
Τέλος, μετά την συνάντηση Βενιζέλου με τον Τόμσεν σήμερα και αύριο, καθώς και την υποβάθμιση Ιταλίας και Ισπανίας, είναι σίγουρο ότι θα ανακοινωθούν νέα μέτρα μέχρι την Δευτέρα, πράγμα που θα εντείνει την κοινωνική ένταση και τις απεργίες & καταλήψεις μέσα στη βδομάδα που ακολουθεί.
Πέρα απόλα αυτά όμως η γραμματεία δεν εκτιμώ ότι θα ανακοίνωνε την Δευτέρα, έναρξη εξεταστικής την Τρίτη ενώ τα περί εαρινών-χειμερινών μαθημάτων φαντάζουν γελοία.

Άσχετα με τα όσα δείχνουν τα καθεστωτικά ΜΜΜ, θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι υπο κατάληψη τελούν 813 σχολεία δευτεροβάθμιας(το 33% του συνόλου) και συνολικά 2.500 δημόσια κτίρια. Στην τριτοβάθμια η αστική τρομοκρατία επικράτησε με την βοήθεια του ΚΚΕ προς το παρών.

Ο αγώνας δεν τελείωσε. Θα μας βρούν μπροστά τους!
Civil disobedience 101...
Άβαταρ μέλους
Dante
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί Απρ 15, 2008 12:25 pm
Real Name: Dante
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. 6/10/2011

Δημοσίευση από Dante »

papagalakos έγραψε:Το ότι η απαγόρευση του καπνίσματος ήταν στο πλαίσιο είναι μύθος που έχει καλιεργηθεί στο φόρουμ και έχει ασπαστεί από όσους προφανώς δεν ήταν στη συνέλευση.
Όντως δεν ήμουν στην συγκεκριμένη συνέλευση, οπότε θα δεχτώ αυτό που λες (κρατώντας φυσικά επιφυλάξεις).
papagalakos έγραψε:Απελπίζομαι με τον εαυτό μου που κάθομαι και απαντάω σοβαρά σε τέτοια θέματα την ώρα που ο κόσμος καίγεται...
Λυπάμαι αν κάνω κατάχρηση του πολύτιμου χρόνου σου. Δεν ισχυρίστηκα ότι το θέμα του καπνίσματος είναι εκείνο που θα πρέπει να μας απασχολεί την παρούσα περίοδο, απλώς το ανέφερα σαν παράδειγμα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι γενικές συνελεύσεις μόνο δημοκρατικές διαδικασίες δεν αποτελούν. Η δημοκρατία δεν περιλαμβάνει μόνο το στάδιο της ψηφοφορίας (στην οποία, παρεπιπτόντως, μπορεί να πάρει μέρος ο οποιοσδήποτε, από τη στιγμή που δεν υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος της φοιτητικής ταυτότητας). Έχει να κάνει και με τον ίδιο τον διάλογο (εδώ γελάμε) και την παράθεση πλαισίων.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει σεβασμός απέναντι στον ομιλητή (αναφέρομαι στις γκαρίδες, τα βρισίματα και τα γιουχαρίσματα, και γενικότερα στο γεγονός ότι κανένας δεν μπορεί να εκφράσει αξιοπρεπώς την άποψή του αν δεν είναι διατεθημένος να ουρλιάζει και να έχει από πίσω τουλάχιστον 60 άτομα που τον υποστηρίζουν) καθώς και απέναντι στους υπόλοιπους παρευρισκόμενους (ναι, αναφέρομαι στο τσιγάρο, το οποίο δεν είναι καθόλου μικρή υπόθεση για πολλούς που δεν το αντέχουν, ιδιαίτερα σε κλειστούς και γεμάτους από κόσμο χώρους), η γενική συνέλευση δεν αποτελεί δημοκρατική διαδικασία.
papagalakos έγραψε:Αν πάντως κάποιος έχει τόσο μεγάλο θέμα τώρα που το άσυλο καταργήθηκε μπορεί να καλέσει τη δημοτική αστυνομία Ζωγράφου να κόψει κλήση.
Το ξέρω ότι το λες ειρωνικά, αλλά ακόμα και σοβαρά αν το δω, το ξέρεις πολύ καλά ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dante την Σάβ Οκτ 08, 2011 3:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”