Γενική Συνέλευση Φ.Σ. Τρίτη 6/9/2011

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από NickNafplio »

Casus_Belli έγραψε:
ari2ell έγραψε:Ε βεβαια ο συναδελφος με τα 5 μαθηματα η ο συναδελφος με τα 8 βιαζεται να βγει στην αγορα ανεργιας. Που σκεψη για το κοινωνικο συνολο, που σκεψη για τα εκατονταδες προβληματα που μας κατακλυζουν εμας και τις οικογενειες νασμας. Ξεχασα τα καταλαβαινετε και συμπασχετε δια του λογου σας.
Δηλαδή κάποιος απο την επαρχία που πληρώνει παραπάνω ενοίκια για την αγωνιστική γυμναστική και το βόλεμα ορισμένων, πρέπει να μην αντιδράσει;!.

Καταλήψεις γίνονται ΚΑΘΕ χρόνο και πάντα υπάρχει κάποια (δήθεν) αιτιολόγηση.

Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
neli
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 1:57 am
Real Name: Fanny
Gender: Female
Facebook ID: 750420449
Τοποθεσία: Athens

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από neli »

ari2ell έγραψε:Ε βεβαια ο συναδελφος με τα 5 μαθηματα η ο συναδελφος με τα 8 βιαζεται να βγει στην αγορα ανεργιας. Που σκεψη για το κοινωνικο συνολο, που σκεψη για τα εκατονταδες προβληματα που μας κατακλυζουν εμας και τις οικογενειες μας. Ξεχασα τα καταλαβαινετε και συμπασχετε δια του λογου σας.
Αν ο παρταλισμος ηταν μαθημα σιγουρα θα αριστευατε και οι 30 σας γιατι οπως λεει και ο Ιασωνας διεκδικει αυτο που του αξιζει. Γιατι ποτε κανεις δεν εμαθε τι παει να πει λαικη ανανκη μονο τις ατομικες σας γνωριζετε....
πωωωωωωωωωωωωωωωωω ρε φιλε, τερμα ψυχολογικα,ε?
για συνερθε γιατι δε σε βλεπω καλα! κ ναι, αγωνιουμε να βγουμε στην αγορα εργασιας και δε σου πεφτει και λογος. και οχι, δε με νοιαζουν τα προβληματα της οικογενειας σου. με νοιαζουν τα προβληματα της δικης μου που εχει αναγκη τον μισθό μου, ακομη κ αν ειναι της πεινας! καταλαβες? αντε βραδυατικο...
Zwei Dinge sind unendlich: das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher - Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από Skliraios »

το ποιος θα αριστευε στον παρταλισμο ειναι στη διακριτικη ικανοτητα καθε φοιτητη να το κρινει
και το πως παλευει ο καθενας καθημερινα για ενα καλυτερο κοινωνικο συνολο πιστεψε με φιλε μου δε κρινεται απο το αν θα κανει καταληψη οπουδηποτε,παλιο το φρουτο μας το αφησανε γιατι τους συμφερει .
Αν διαβασες σημερα η "κυρια" Υπουργος ειπε οτι ο νομος προχωραει κανονικα στην εφαρμογη του ,δε ξερω αν σου λεει κατι,εμενα μου λεει οτι αυτος ο τροπος μονο πισω τους φοιτητες παει.Φωναζουμε και εχουμε ολοι δικιο οταν λεμε οτι μας κατεστρεφουν το πανεπιστημιο αλλα εμεις πρωτοι κλεινουμε τα εκπαιδευτικα ιδρυματα,ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι...
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από antony07 »

Skliraios έγραψε:το ποιος θα αριστευε στον παρταλισμο ειναι στη διακριτικη ικανοτητα καθε φοιτητη να το κρινει
Άρα είναι στην κρίση και του εκάστοτε καταληψία. Εξ 'αλλου, η αριστεία είναι κάτι χειροπιαστό, και δεν χρειάζεται "κρίσεις", ενώ το ψώνιο και η χίμαιρά της...
Skliraios έγραψε: και το πως παλευει ο καθενας καθημερινα για ενα καλυτερο κοινωνικο συνολο πιστεψε με φιλε μου δε κρινεται απο το αν θα κανει καταληψη οπουδηποτε,παλιο το φρουτο μας το αφησανε γιατι τους συμφερει .
Βέβαια, κρίνεται και από το πόσο πειθήνιο ανθρωπάκι θα καταστήσει τον εαυτό του, ή από το πόσο "γαμάτος" νομίζει ότι είναι. Βέβαια, αφού o σολιψισμός τείνει στο άπειρο, και εγώ απλά αρνούμαι την ύπαρξή σου (σας).
Ποιοί ακριβώς σας το "αφήσανε γιατί τους συμφέρει"? Οι καταληψίες δεν χάνουν εξεταστικές? Τα παιδιά που συλλαμβάνονται στις πορείες και αποκτούν ποινικά μητρώα δεν μπορούσαν να κάτσουν σπίτι να βλέπουν βιντεάκια στο YouTube? Αυτοί τι συμφέρον ακριβώς έχουν?

Skliraios έγραψε: Αν διαβασες σημερα η "κυρια" Υπουργος ειπε οτι ο νομος προχωραει κανονικα στην εφαρμογη του ,δε ξερω αν σου λεει κατι,εμενα μου λεει οτι αυτος ο τροπος μονο πισω τους φοιτητες παει.
Αν θεωρείς ότι η υπακοή των φοιτητών στην κανονική εφαρμογή του νόμου είναι λύση σε κάτι, ή στρατηγική, σε παρακαλώ να το αναπτύξεις. Αν από την άλλη σε πάει μπροστά ένας νόμος που σε αναγάγει σε μαθητή, ειδικά στην ηλικία που είσαι, τότε προφανώς έχεις αποδεχτεί την λύση του σκυμμένου κεφαλιού για την υπόλοιπη ζωή σου. Συγχαρητήρια! Έγινες παράδειγμα προς μίμηση στην καθωσπρέπει και ηθική κοινωνία μας!
Skliraios έγραψε: Φωναζουμε και εχουμε ολοι δικιο οταν λεμε οτι μας κατεστρεφουν το πανεπιστημιο αλλα εμεις πρωτοι κλεινουμε τα εκπαιδευτικα ιδρυματα
Έχεις κάποια άλλη πρόταση αποτελεσματικής αντίδρασης/αγώνα? Αν ναι, να την συζητήσουμε...
Skliraios έγραψε: ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι...
Μα συ είπας:

Εικόνα
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από fakiris »

antony07 έγραψε:Ποιοί ακριβώς σας το "αφήσανε γιατί τους συμφέρει"? Οι καταληψίες δεν χάνουν εξεταστικές?
Ναι χάνουν. Μια κλειστή σχολή στερεί απο ΟΛΟΥΣ το δικαίωμα να φοιτήσουν. Μια ανοιχτή σχολή δεν στερεί απο ΚΑΝΕΝΑΝ το δικαίωμα να μη συμμετάσχει στην εκπαιδευτική δραστηριότητα, ώστε να στηρίξει την πολιτική του αντίληψη. Ιδού η απολυταρχία-αυθαιρεσία αυτών που υποκινούν τις καταλήψεις.
antony07 έγραψε:Τα παιδιά που συλλαμβάνονται στις πορείες και αποκτούν ποινικά μητρώα δεν μπορούσαν να κάτσουν σπίτι να βλέπουν βιντεάκια στο YouTube?
Μήπως θα έπρεπε "τα παιδια" να πάρουν και το παράσημο του τάγματος του Φοίνικα απο την Πολιτεία, επειδή σπάνε δημόσια περιουσία και όχι το τζιπ του αριστερού μπαμπά? Και για αυτούς που δεν έχουν μπαμπά με τζιπ (για να μην απολυτοποιούμε), η πράξη τους δεν δικαιλογείται, διότι ζουν σε κράτος με νόμους και όχι στη Μπανανία.
antony07 έγραψε:Αν θεωρείς ότι η υπακοή των φοιτητών στην κανονική εφαρμογή του νόμου είναι λύση σε κάτι, ή στρατηγική, σε παρακαλώ να το αναπτύξεις.
Εγώ φίλε βλέπω οτι η δική σου υπακοή στους τραμπούκους και τους χιμπατζήδες των συνελεύσεων μόνο διαιωνίζει το πρόβλημα. Απλά για να δείς οτι υπάρχει και η άλλη ανάγνωση.. :e_ugeek:
antony07 έγραψε:προφανώς έχεις αποδεχτεί την λύση του σκυμμένου κεφαλιού για την υπόλοιπη ζωή σου.
Άλλοι σκύβουν το κεφάλι (π.χ. εσύ) καθημερινά στον άγραφο νόμο και τη πειθαρχία των παρατάξεων... Οι αυριανοί καρπαζοεισπράκτορες του τόπου.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από antony07 »

fakiris έγραψε: Ναι χάνουν. Μια κλειστή σχολή στερεί απο ΟΛΟΥΣ το δικαίωμα να φοιτήσουν. Μια ανοιχτή σχολή δεν στερεί απο ΚΑΝΕΝΑΝ το δικαίωμα να μη συμμετάσχει στην εκπαιδευτική δραστηριότητα, ώστε να στηρίξει την πολιτική του αντίληψη. Ιδού η απολυταρχία-αυθαιρεσία αυτών που υποκινούν τις καταλήψεις.
Δεν ξέρω πως βλέπεις απ' έξω τα πράγματα, αλλά η σχολή δεν ανοιγοκλείνει μόνη της. Ο Σύλλογος αποφασίζει την δράση του με άμεση ψηφοφορία, και η πλειοψηφία αποφάσισε να ανασταλλούν οι εκπαιδευτικές διαδικασίες ώστε και η χρονική περίοδος, και ο χώρος να χρησιμοποιηθούν για τους σκοπούς της αντίδρασης και της διαμαρτυρίας. Αν εκφράζεις και άλλους πέρα από την αφεντιά σου, που ήταν αυτοί σήμερα? Εγώ είδα 30κάτι ψήφους στο πλαίσιο της ανοιχτής σχολής. Άμα κόπτονται όλο τόσο πολύ για την συμμετοχή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία, γιατί δεν κατέβηκαν πχ 500 άτομα να ανοίξουν την σχολή? Γίναμε όλοι Καρατζαφέρηδες, και συνωμοσιολογούμε για "υποκινήσεις".... Στο χωριό μου, απολυταρχία-αυθαιρεσία θα ήταν να μπουν με τσαμπουκά τα ΕΑΑΚ, να πάρουν με το έτσι θέλω τα κλειδιά και να κλείσουν την Σχολή για όσο γουστάρουν. Εσύ βλέπεις την ΓΣ απολυταρχική? Ποιόν δουλεύεις ακριβώς?

fakiris έγραψε: Μήπως θα έπρεπε "τα παιδια" να πάρουν απο την Πολιτεία και το παράσημο του τάγματος του Φοίνικα, επειδή σπάνε δημόσια περιουσία και όχι το τζιπ του αριστερού μπαμπά?
Ξέρω 'γω? Εσύ, που -προφανώς- υποστηρίζεις τα "παιδιά" που θα συνέχιζαν την πανεπιστημιακή ζωή τους σαν να μην συνέβη τίποτα, πως θα τα χαρακτήριζες? Και τι θα θεωρούσες ότι πρέπει να πάρουν? (Και θα πάρουν στο μέλον....)
fakiris έγραψε: Και για αυτούς που δεν έχουν μπαμπά με τζιπ (για να μην απολυτοποιούμε), η πράξη τους δεν δικαιλογείται, διότι ζουν σε κράτος με νόμους και όχι στη Μπανανία.
Μπράβο, τώρα το 'σωσες, δεν λαϊκίζεις τελικά! (παραίσθηση ήταν). Ήρθες στην Ελλάδα, να μιλήσεις για νόμους, λες και ο λαός δεν έχει δει πως ψηφίζονται, γιατί ψηφίζονται, από ποιούς ψηφίζονται, από ποιούς εφαρμόζονται, και απο ποιούς δεν εφαρμόζονται. Ευχαριστούμε που μας θύμησες ότι ζούμε σε μία έννομη πολιτεία....

fakiris έγραψε: Εγώ φίλε βλέπω οτι η δική σου υπακοή στους τραμπούκους και τους χιμπατζήδες των συνελεύσεων μόνο διαιωνίζει το πρόβλημα. Απλά για να δείς οτι υπάρχει και η άλλη ανάγνωση.. :e_ugeek:
Ωχ, πρέπει να είσαι πολύ διορατικός αναγνώστης! Εγώ πάλι βλέπω άλλου είδους τραμπούκους και χιμπατζήδες: ευμαρείς, υπάκουους, βολεψάκηδες και μικρόνοες φοιτητίσκους, όπως βλέπω και παιδιά που κάνουν θυσίες και αγωνίζονται για το μέλλον τους, με μόνο κέρδος και συμφέρον τα -υπο συνθήκη- κεκτημένα από το αγώνα τους . Έτσι για να δεις ότι υπάρχει και άλλη ανάγνωση.
fakiris έγραψε: Άλλοι σκύβουν το κεφάλι καθημερινά στον άγραφο νόμο και τη πειθαρχία των παρατάξεων... Οι αυριανοί καρπαζοεισπράκτορες του τόπου.
Ποιές παρατάξεις είναι αυτές; Που ακριβώς τις βλέπεις στα γραφόμενά μου; Μήπως οποιαδήποτε σκέψη/άποψη/θέση δεν μπορείς να αντιληφθείς, την ονομάζεις "πειθαρχημένη σε παράταξη", επειδή μοιάζει (και ούτε καν προσεγγιστικά) στην αόριστη αριστερή παραταξιακή ιδεολογία?
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
mplamplampla
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 2:46 pm
Real Name: Kiriakos Tsimplidis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. Τρίτη 6/9/2011

Δημοσίευση από mplamplampla »

Έχουμε όλοι δει το εξής να συμβαίνει στις φοιτητικές συνελεύσεις (εκτός από βρισιές και ξύλο).
Να θέλουν κάποια άτομα που μπορεί να ανήκουν σε μία παράταξη Χ να ψηφίσουν την Υ και οι δημοκρατικοί συνάδελφοι τους της παράταξης Ζ να μη του λαμβάνουν υπόψιν τους.

Μετά από αυτό, πως μπορείς να μιλάει κανείς για δημοκρατικές διεργασίες στους χώρους της σχολής;

Το πανεπιστήμιο είναι χώρος μόρφωσης και έρευνας.
Ο δρόμος είναι χώρος για αγώνες και διαμαρτυρίες.

Δεν είναι ανάγκη να αναγκάζεις τον άλλον να κάνει αυτό που θέλεις..

Ο Βίσμαρκ είχε πει:
«η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί όπου αρχίζει η ελευθερία του άλλου»

Ο Φραγκλίνος είπε:
«Όποιος ανταλλάσει την ελευθερία του για λίγη ασφάλεια,σύντομα χάνει και τα δύο»..

Εκτός του ότι πρέπει κανείς να αναλογιστεί τις συνθήκες κάτω από τις οποίες είπε ο καθένας τα παραπάνω πρέπει να αφήσεις στον καθένα αυτό που ονομάζεται ελεύθερη βούληση..
Μαγείρευε μαγείρευε μπας και βγει το αποτέλεσμα...

Και το μπικίνι ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Μη ξεχάσετε να δώσετε συγχαρητήρια!
http://www.fthis.gr/article/272800/o-gi ... aristeyei-
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από Skliraios »

antony07 έγραψε:
Skliraios έγραψε:το ποιος θα αριστευε στον παρταλισμο ειναι στη διακριτικη ικανοτητα καθε φοιτητη να το κρινει
Άρα είναι στην κρίση και του εκάστοτε καταληψία. Εξ 'αλλου, η αριστεία είναι κάτι χειροπιαστό, και δεν χρειάζεται "κρίσεις", ενώ το ψώνιο και η χίμαιρά της...
Skliraios έγραψε: και το πως παλευει ο καθενας καθημερινα για ενα καλυτερο κοινωνικο συνολο πιστεψε με φιλε μου δε κρινεται απο το αν θα κανει καταληψη οπουδηποτε,παλιο το φρουτο μας το αφησανε γιατι τους συμφερει .
Βέβαια, κρίνεται και από το πόσο πειθήνιο ανθρωπάκι θα καταστήσει τον εαυτό του, ή από το πόσο "γαμάτος" νομίζει ότι είναι. Βέβαια, αφού o σολιψισμός τείνει στο άπειρο, και εγώ απλά αρνούμαι την ύπαρξή σου (σας).
Ποιοί ακριβώς σας το "αφήσανε γιατί τους συμφέρει"? Οι καταληψίες δεν χάνουν εξεταστικές? Τα παιδιά που συλλαμβάνονται στις πορείες και αποκτούν ποινικά μητρώα δεν μπορούσαν να κάτσουν σπίτι να βλέπουν βιντεάκια στο YouTube? Αυτοί τι συμφέρον ακριβώς έχουν?

Skliraios έγραψε: Αν διαβασες σημερα η "κυρια" Υπουργος ειπε οτι ο νομος προχωραει κανονικα στην εφαρμογη του ,δε ξερω αν σου λεει κατι,εμενα μου λεει οτι αυτος ο τροπος μονο πισω τους φοιτητες παει.
Αν θεωρείς ότι η υπακοή των φοιτητών στην κανονική εφαρμογή του νόμου είναι λύση σε κάτι, ή στρατηγική, σε παρακαλώ να το αναπτύξεις. Αν από την άλλη σε πάει μπροστά ένας νόμος που σε αναγάγει σε μαθητή, ειδικά στην ηλικία που είσαι, τότε προφανώς έχεις αποδεχτεί την λύση του σκυμμένου κεφαλιού για την υπόλοιπη ζωή σου. Συγχαρητήρια! Έγινες παράδειγμα προς μίμηση στην καθωσπρέπει και ηθική κοινωνία μας!
Skliraios έγραψε: Φωναζουμε και εχουμε ολοι δικιο οταν λεμε οτι μας κατεστρεφουν το πανεπιστημιο αλλα εμεις πρωτοι κλεινουμε τα εκπαιδευτικα ιδρυματα
Έχεις κάποια άλλη πρόταση αποτελεσματικής αντίδρασης/αγώνα? Αν ναι, να την συζητήσουμε...
Skliraios έγραψε: ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι...
Μα συ είπας:

Εικόνα


λιγα λογια θα σου πω για ολα.... μιας και εγω δεν εχω διαθεση να πιασω λεξουλες που ειπες, σα να μουν δημοσιογραφος, και να τις μεταφρασω οπως γουσταρω

Εγω οπως ειπα και στη συνελευση εχω τη διαθεση να κουβεντιασω με οποιονδηποτε για τροπους παλης,αλλα με την προυποθεση οτι δε θα μου το παιζει εξυπνος και μεγαλοαγωνιστης μηδενιζοντας οτιδηποτε ακουει κατα την προσφιλη τακτικη....οταν δεν θα εχει τη διαθεση να προσβαλει αλλα να συζητησει και θα εχει τη διαθεση να δεχτει και κατι αλλο εκτος απο αυτο που σφηνωθηκε στο κεφαλι του.
Οταν δεν καταλαβαινεις τι εννοω οταν λεω οτι παει πισω τους φοιτητες και το μεταφραζεις σε σκυμμενο κεφαλι δεν ειναι δικο μου το προβλημα.Οταν ομως σε βλεπω να πιανεσαι απο λεξουλες για να αφησεις τις εντυπωσεις που εσυ θελεις μου θυμιζει τις συνελευσεις που καποιος παει την κουβεντα εκει που τον συμφερει μπας και αποπροσανατολισει κανενα.Πραγματικα δε θα ψαξω να βρω το αγιο δισκοποτηρο μαζι σου και με κανενα αν δεν ερθει να κουβεντιασει με τον τροπο που ερχομαι κι εγω,ανοιχτα χωρις αγκυλωσεις δηλαδη


ΥΣ μια υπενθυμηση για ολους
η γενικη συνελευση ειναι το ανωτατο φοιτητικο οργανο και η αποφαση της ειναι προιον ψηφοφοριας
γεγονος που τονιζει το χαρακτηρα της
οφειλουμε ολοι να σεβομαστε την αποφαση της συνελευσης οταν αυτη παιρνεται δημοκρατικα
η σχολη δεν εχει κλεισει με το ετσι θελω,εχει κλεισει με αποφαση της συνελευσης
αρα με τη συμφωνη γνωμη του φοιτητικου συλλογου,ή αν το θελετε με τη συμφωνη γνωμη της πλειοψηφιας των παρωντων.
Εαν πιστευετε οτι ειναι μειοψηφια ας βοηθησετε ολοι να αποδειχτει στην επομενη συνελευση ,με την παρουσια και την ψηφο σας,οπου με τις ιδιες διαδικασιες ισως ανοιξει η σχολη
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
nancy
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 8:38 pm

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. Τρίτη 6/9/2011

Δημοσίευση από nancy »

@mplamplampla (posa mpla?)
επειδη στο κανονα που ανεφερες υπαρχει τουλαχιστον μια εξαιρεση που δεν τον επιβεβαιωνει δεν ειναι κανονας!
(ιανουαριος 2009 αν θυμαμαι καλα)
επισης το πανεπιστήμιο είναι και χώρος ελεύθερης εκφρασης

καθε φορα παντως μετα απο μία ΓΣ υπάρχει η ίδια κουβεντα ... περι πλειοψηφίας περι ορθότητας του τροπου αγωνα κοκ.
η πλειοψηφια είναι κατι πολυ σχετικο εφοσον καθε χρονο ρυθμίζεται απο το πλήθος των φοιτητών που ψήφισαν στις φοιτητικες εκλογες....
το να μη σου αρεσει αυτο που αποφασίζεται και να προσπαθείς να πεισεις τους αλλους οτι ειναι λαθος η αποφαση τους ειναι απλα αστειο....γιατι ολοι εχουμε ενα παραδειγμα και ενα αντιπαραδειγμα.....
εξαλλου αν οι καταληψεις ηταν κατι τοσο ανουσιο και δεν ασκουσαν πιεση δεν θα ηταν μορφη αγωνα για τοσα πολλα χρονια και πλεον δεν θα τις προτεινε κανεις ως δραση απεναντι στο συστημα


και πραγματικα οποιος θελει να ειναι κομματι των αποφάσεων και να μη νιωθει αδικημενος κτλ μπορει να παει στη συνελευση και να ψηφισει οτι θελει!!!!!!!
δεν θα του πει κανεις μα κανεις γιατι το ψηφιζει!!!το θεμα ειναι να παει!!!!
papagalakos

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. Τρίτη 6/9/2011

Δημοσίευση από papagalakos »

Καταρχάς για όσους θέλουν δημοκρατία ας σταματήσουν να ορίονται. Δημοκρατία σημαίνει να γίνεται αυτό που αποφασίζουν οι πολλοί.

Και αυτό που θέλουν οι λίγοι; Το ίδιο επιχείρημα μου λέγαν και στις μαθητικές καταλήψεις. Τελικά παντού οι εκφραστές αυτής της λογικής λένε τα ίδια. Καθόλου φαντασία.

Είστε δημοκράτες τόπους-τόπους αφού όταν είστε πλειοψηφία ζητάτε υποταγή από τη μειοψηφία και εφαρμογή των νόμων, όταν είστε μειοψηφία θυμάστε ότι υπάρχει και το δικαίωμα των λίγων.

Ειδικά όταν υπάρχει ακραία και μονομερής προπαγάνδα και χειραγώγηση, και ένας ολόκληρος μηχανισμός συναίνεσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι αν οι πολλοί τάσσονται υπέρ αυτού ότι αυτό είναι και δημοκρατία. Και αυτό γιατί δεν είναι ανεπηρέαστοι.

Όσων αφορά εμένα δεν είμαι δημοκράτης γενικά κι αόριστα. Πιστεύω στη δημοκρατία, αλλά αυτή σήμερα δεν υπάρχει σε κανένα επίπεδο, οπότε δεν μπορείς να κινείσαι πάντα έτσι.

Επίσης πιστεύω στο δίκαιο. Και όσο μεγαλύτερη η αδικία τόσο μεγαλύτερη νομιμοποίηση έχεις να αντισταθείς χωρίς να πάρεις την άδεια από κανέναν.

Τέλος θέλω να πω ότι ποτέ πουθενά για να γίνει μια κίνηση προς τα μπρος δεν περίμενε κανένας να πειστούν όλοι. Υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν τα αντιδραστικά στοιχεία, αυτοί που επιμένουν στο παρελθόν.
Είτε από κουταμάρα, είτε από συμφέρον και βόλεμα, είτε από μοιρολατρία, είτε είτε είτε...
Ε δεν θα ακούσουμε αυτούς ρε παιδιά. Δεν προχωράει έτσι η υπόθεση.

Τη γνώμη μου και το πιστεύω μου τα έχω πει. Πρέπει να αντιστεκόμαστε διαρκώς στην καθημερινή και τη συνολική αδικία, και σήμερα επιβάλλεται να αντισταθούμε σε αυτή την ταφόπλακα, το ν. πλαίσιο και το συνολικό μαρασμό.

Τώρα φωνές οπισθοδρόμησης που κατά τη γνώμη μου έρχονται και δένουν γάντι με τις επιδιώξεις της κυβέρνησης θα έχουμε πάντα, είτε εδώ, είτε στο δρόμο, είτε αλλού.

Κάπου εκεί είναι που σταματούν και τα επιχειρήματα και ο καθένας τα ζυγίζει και αποφασίζει που βλέπει το δίκιο.
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από rontrigez »

Εμ βεβαια μια ζωη παρτακιας, δυσκολα αλλάζεις. Δεν υπάρχει πλειοψηφία για ανοιχτή σχολή. Αυτά είναι αποκυήματα φαντασίας μερικών. Ο νόμος δεν εφαρμόζεται ούτε και θα εφαρμοστεί. Δείτε κι αυτό

http://www.ntua.gr/announcements/rector ... istolh.pdf

Αν και διαφωνώ με το πως βάζει το θέμα, σημασία έχει η απειθαρχία που θέτει. Να δούμε τι θα κάνουν και οι άλλοι.

Για τους ανοιχτοσκολακηδες-Διαμαντοπουλαίους. Φαντάζεστε να ανοίξει η σχολή και να κάνουν απεργία τα ΔΕΠ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Τετ Σεπ 07, 2011 9:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μεταφέρθηκε στο κατάλληλο topic.
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. Τρίτη 6/9/2011

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

:)
Το κίνημα «οργανώθηκε» μέσω του Facebook από παιδιά που θέλουν να παραμείνει ανοικτό το Πανεπιστήμιο. Όρθωσαν το ανάστημά τους απέναντι στην τρομοκρατία των κομματικών νεολαιών και των ακραίων ομάδων. Και... παραλίγο να κερδίσουν!

Έχασαν χτες για λίγες ψήφους. Στην αρχή δεν πίστευαν ότι θα κατόρθωναν να περάσουν καν τις πύλες της σχολής για να ασκήσουν το δημοκρατικό τους δικαίωμα. Όχι γιατί η άποψή τους δεν είχε ανταπόκριση, αλλά διότι στα σύγχρονα ελληνικά πανεπιστήμια η δημοκρατία μετριέται πολλές φορές με την δύναμη των μπράτσων.

Τώρα ετοιμάζονται για την επόμενη γενική συνέλευση. Είναι αποφασισμένοι να κερδίσουν. Είναι αποφασισμένοι να ανοίξουν το σχολείο τους και να στείλουν στο ταμείο ανεργίας όλα εκείνα τα κομματόσκυλα που έχουν κάνει επάγγελμα τον συνδικαλισμό.

Ποιος φαντάζεστε ότι ήταν απέναντί τους; Ποιον είχαν να αντιμετωπίσουν; Την κομματική νεολαία του ΠΑΣΟΚ! Ο κ. Σαμαράς τόλμησε και διέγραψε τους υβριστές στην δική του νεολαία. Ίσως είναι καιρός και για το ΠΑΣΟΚ να πάρει τις δικές του αποφάσεις.

Η απόπειρα στην ΑΣΟΕΕ έχει ιδιαίτερη σημασία. Αν τα παιδιά πετύχουν, τότε θα βρουν μιμητές και στα άλλα σχολειά. Και θα τελειώνουμε, επιτέλους, με το απαράδεκτο θέαμα των κλειστών Πανεπιστημίων, των κλειστών λυκείων και γυμνασίων.

Μπορεί κάποιος να διαφωνεί. Μπορεί να έχει μία διαφορετική άποψη. Δεν θα πετύχει κάτι με το να κλείσει το σχολείο του. Τα αποτελέσματα της δήθεν προοδευτικής αντίληψης διαφόρων «επαναστατικών ομάδων» τα βιώνουμε ήδη. Δεν θέλουμε άλλη τέτοια «αγωνιστικότητα». Δεν θέλουμε την γνώση όμηρο στα χέρια τραμπούκων.

Τα παιδιά που αποφάσισαν να κινητοποιηθούν μέσω του διαδικτύου δεν είναι κομματικοποιημένα, ανεξάρτητα από το αν κάποιοι σπεύσουν να τους κολλήσουν ταμπέλες. Είναι παιδιά. Κι αυτό είναι το όμορφο. Δεν έχουν ακόμη προλάβει να «κάψουν» τα όνειρά τους μέσα στη γρήγορη και εύκολη διαδρομή που τους υπόσχεται το κομματικό κατεστημένο.

Κύριε Παπανδρέου, κύριε Σαμαρά, μην απορείτε. Τα παιδιά που υπερασπίζονται σήμερα το Πανεπιστήμιο του χτες είναι τα δικά σας παιδιά. Εσείς δημιουργήσατε αυτό το τέρας. Τα άλλα παιδιά, εκείνα που δεν έχουν μεγαλώσει στους κομματικούς σας σωλήνες, θέλουν έναν διαφορετικό κόσμο, μακριά και πέρα από τα δικά σας στερεότυπα. Το ήθελαν και χτες, αλλά δεν τολμούσαν να το διεκδικήσουν. Τώρα μαθαίνουν ότι η οργάνωση μέσω του facebook είναι αρκετή για να διαλύσει τις δικές σας σκληρές, πολυδύναμες και πολυδαίδαλες κομματικές οργανώσεις. Σας πρόλαβαν κι εδώ...

Θανάσης Μαυρίδης


Πηγή:www.capital.gr
Αυτοί σχεδόν τα κατάφεραν. :D

Εμείς γιατί όχι? :?:



...φαντάζομαι θα συμφωνείτε & με αυτήν την απειθαρχία, που τίθεται εδώ: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=371533&cid=9 :)

...ή όχι? :e_smile:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Πέμ Σεπ 08, 2011 2:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ένωση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από antony07 »

Skliraios έγραψε: Εγω οπως ειπα και στη συνελευση εχω τη διαθεση να κουβεντιασω με οποιονδηποτε για τροπους παλης,αλλα με την προυποθεση οτι δε θα μου το παιζει εξυπνος και μεγαλοαγωνιστης μηδενιζοντας οτιδηποτε ακουει κατα την προσφιλη τακτικη....
Δεν συζητάμε πάντα με τους δικούς μας όρους, ούτε με όποιον και όποτε γουστάρουμε εμείς. Δεν είναι δημοκρατία αυτό, δεν είναι καν διάλογος. Αν νιώθεις ότι "εκμηδενίζεσαι" σε κάθε τέτοια προσπάθεια, μάλλον τα επιχειρήματά σου είναι ολίγον σαθρά. (Ήμουν παρών στην συνέλευση)
Skliraios έγραψε: οταν δεν θα εχει τη διαθεση να προσβαλει αλλα να συζητησει και θα εχει τη διαθεση να δεχτει και κατι αλλο εκτος απο αυτο που σφηνωθηκε στο κεφαλι του.
Εσύ την έχεις;

Skliraios έγραψε: Οταν δεν καταλαβαινεις τι εννοω οταν λεω οτι παει πισω τους φοιτητες και το μεταφραζεις σε σκυμμενο κεφαλι δεν ειναι δικο μου το προβλημα.
Το ότι καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, και πως το εννοείς, είναι το θέμα. Αν το αποφασίσει η πλειοψηφία, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να γίνει η εξεταστική. Αλλοί εσύ, και οι "ομοιδεάτες" σου θα είστε οι ίδιοι που μετά θα διαμαρτύρεστε για το χάσιμο των μαθημάτων, για τις απεργίες των μελών ΔΕΠ κλπ κλπ, εκμηδενίζοντας κάθε μορφή κινητοποίησης που αντιτίθεται στους επιφανειακούς και μυωπικούς στόχους σας.



Skliraios έγραψε: Πραγματικα δε θα ψαξω να βρω το αγιο δισκοποτηρο μαζι σου και με κανενα αν δεν ερθει να κουβεντιασει με τον τροπο που ερχομαι κι εγω,ανοιχτα χωρις αγκυλωσεις δηλαδη
Ήμουνα εκεί, ξέρεις. Δεν συζήτησες κάτι ούτε ανοιχτά ούτε κλειστά... Εκπροσωπούσες -κατά την γνώμη μου πάντα- μια απολιτίκ θέση που δεν έχει να πει τίποτα πέραν του προφανούς (ανοιχτή σχολή δλδ).
Και σου λέω, οκ μέσα και εγώ, ανοιχτή σχολή (και μένα με συμφέρει). Τι θα γίνει μετά; Θα περάσει ο νέος νόμος; Είσαι υπέρ του; Και αν δεν είσαι, τι εναλλακτική πρόταση διαμαρτυρίας/αντίδρασης έχεις;
Skliraios έγραψε: ΥΣ μια υπενθυμηση για ολους
η γενικη συνελευση ειναι το ανωτατο φοιτητικο οργανο και η αποφαση της ειναι προιον ψηφοφοριας
γεγονος που τονιζει το χαρακτηρα της
οφειλουμε ολοι να σεβομαστε την αποφαση της συνελευσης οταν αυτη παιρνεται δημοκρατικα
η σχολη δεν εχει κλεισει με το ετσι θελω,εχει κλεισει με αποφαση της συνελευσης
αρα με τη συμφωνη γνωμη του φοιτητικου συλλογου,ή αν το θελετε με τη συμφωνη γνωμη της πλειοψηφιας των παρωντων.
Εαν πιστευετε οτι ειναι μειοψηφια ας βοηθησετε ολοι να αποδειχτει στην επομενη συνελευση ,με την παρουσια και την ψηφο σας,οπου με τις ιδιες διαδικασιες ισως ανοιξει η σχολη
Συμφωνώ με όλα, πλην των ορθογραφικών ( :? ).
Την Σχολή την κυβερνάνε οι φοιτητές (ίσως όχι για πολύ ακόμα). Είναι κοινή απόφαση όλων το αν θα διαμαρτρυρηθούμε, το πως θα διαμαρτυτηθούμε, ή ακόμα και αν θα συμφωνήσουμε/υπακούσουμε με τον νέο νόμο και θα αποφασίζουν άλλοι για εμάς (ναι, και η εθελοδουλεία είναι επιλογή :wink: ). Κάθε απόφαση του ΦΣ είναι σεβαστή από όλους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Πέμ Σεπ 08, 2011 1:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αναγκαστική αφαίρεση περιεχομένου που είχε άμεση σχέση με δημοσιεύσεις που διαγράφηκαν
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Γενική Συνέλευση Φ.Σ. Τρίτη 6/9/2011

Δημοσίευση από Hengeo »

Τα γραφεία των καθηγητών στο κτήριο Ε είναι ανοιχτά-προσβάσιμα; Θα βρω κανέναν αν πάω ή άδικος κόπος;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: To Ψήφισμα που πέρασε για χαριστικές και διπλωματικές

Δημοσίευση από O kanenas »

rontrigez έγραψε:Δείτε κι αυτό

http://www.ntua.gr/announcements/rector ... istolh.pdf
Κι ο Μουτζούρης δεν δέχεται να συμμετάσχει στην επιτροπή, αλλά λέει για "προσωπικούς λόγους".
rontrigez έγραψε:Φαντάζεστε να ανοίξει η σχολή και να κάνουν απεργία τα ΔΕΠ?
Σήμερα τα μέλη ΔΕΠ του πολυτεχνείου πάλι συζητούσαν για 48ωρη απεργία. Δεν ξέρω τελικά τι αποφάσισαν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Τετ Σεπ 07, 2011 9:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μεταφέρθηκε στο κατάλληλο topic.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”