Βάσεις 2011

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Tsakalos »

palasso έγραψε:Η ΣΕΜΦΕ πέφτει ακόμα περισσότερο σχετικά...

Η ΣΕΜΦΕ μονο κατω πηγαινει. Χρονια τωρα.
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από otinanai »

palasso έγραψε:Απλώς να κάνω την παρατήρηση ότι η σχετική πτώση της ΣΕΜΦΕ γίνεται λίγο λίγο κάθε χρόνο από την πρώτη χρονιά... Την πρώτη χρονιά ήταν στα επίπεδα της βάσης των Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ... Τις επόμενες λίγο λίγο έπεφτε... Τις περισσότερες χρονιές ήταν παραπάνω από το Μαθηματικό το Φυσικό και το Χημικό (Αθήνα και επαρχεία) και μάλιστα με διαφορά ενώ τώρα κάποια από αυτά τα τμήματα έχουν υψηλότερη βάση. Επίσης αν θυμάμαι καλά έχει γίνει και μείωση των θέσεων στην ΣΕΜΦΕ (βέβαια δεν έχω δει τι γίνεται στις θέσεις των σχολών με τις οποίες την συγκρίνω)

Η βάση δείχνει την αναγνωρισιμότητα και τις επαγγελματικές προσδοκίες της σχολής μας από τα παιδιά του Λυκείου όμως δεν αντιπροσωπεύει απαραίτητα το επίπεδο... Είναι πιο σύνθετα τα πράγματα εκεί. Κατ' αρχήν έχω δει τόσα παιδιά που έπαιρναν λίγα μόρια να τα πάνε καλά αργότερα (και το αντίστροφο). Εκτός αυτού η προσωπική εμπειρία μου έδειξε ότι όσοι έρχονται στη ΣΕΜΦΕ αριστεύουν στα φυσικομαθηματικά και πατώνουν στα υπόλοιπα. Δλδ η διαφορά μας με τους ΣΗΜΜΥ π.χ. είναι ότι δεν πατώνουν στα υπόλοιπα... Δλδ σε γνωσιακά εφόδια και εξάσκηση με το αντικείμενο δεν θεωρώ ότι έχουν ελλείψεις (υπάρχουν ωστόσο ελλείψεις στον παράγοντα "φυτό"/"να βγω πρώτος στην τάξη"/"να πάρω 10"/"να μάθω το μάθημα κι ας μου είναι αδιάφορο"). Εξ' άλλου όσο χαμηλότερη είναι η βάση τόσο πιο εύκολα θα μπαίνουν τα παιδιά θαύματα που πατώνουν στις πανελλήνιες και πετάνε μετά... Τέλος για το επίπεδο σπουδών δεν με προβληματίζει τόσο το επίπεδο των φοιτητών όσο το επίπεδο διδασκαλίας (το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το επίπεδο δυσκολίας των εξετάσεων).

Με λίγα λόγια, δεν με νοιάζει αν ο φοιτητής που έρχεται πήρε 2000 μόρια... Με νοιάζει όταν βγει από εδώ να παίρνει 50 εκατομμύρια μόρια... Αυτό σημαίνει καλή σχολή.
+100000000000000000000000000000000000000000000056
και να πω και κατι αλλο... Λιγο μετρο στα σχολια σας και το παιδι με τα 2500. Αν μπει εδω μεσα και τα δει (κατι σχεδον σιγουρο) θα τρομοκρατηθει και δεν πρεπει. Οντως αυτα που λετε εχουν καποια βαση αλλα η πραγματικοτητα θα φανει στην πορεια... στο κατω κατω αν τα βρει σκουρα θα κανει κατι αλλο στην ζωη του. Δεν πρεπει ομως να προδικαζουμε. Υπαρχουν πιθανοτητες να αγαπησει το αντικειμενο και να τα παει καλα (προφανως καλυπτοντας λαι τις ελλειψεις)
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
Casus_Belli
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 10:46 am
Real Name: Paul
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Casus_Belli »

antony07 έγραψε:
chArAls έγραψε:Παντως πρεπει να μας βαλει σε πολλες σκεψεις η καταντια αυτης της σχολης.Ειναι συνεχως σε ελευθερη πτωση.Πρεπει καποια στιγμη να σκεφτουμε σοβαρα τον σκοπο της,τι μελλον εχει και τι πρεπει να αλλαξει,γιατι στο επιπεδο που ειναι τωρα(και ας μην με συμφερει αφου ειμαι φοιτητης της) πρεπει να κλεισει,για να τελειωνει αυτο το παραμυθι...Ολοι ξερουμε ή φανταζομαστε αλλωστε τον λογο που δημιουργηθηκε και δεν ηταν καθολου ακαδημαικος...
Η Σχολή αυτή καθεαυτή δεν έχει καμία κατάντια. Οι βάσεις το μόνο που αντικατοπτρίζουν είναι η "δημοφιλία" της στους εισακτέους, που είναι θέμα δημοσίων σχέσεων, και της Σχολής και των φροντιστηρίων. Λόγω του επιπέδου της και της επιτυχίας των αποφοίτων της σε μεταπτυχιακές σπουδές, η ΣΕΜΦΕ δεν πρόκειται να κλείσει.

Θεωρώντας δεδομένο ότι εσύ είσαι φοιτητής ΣΕΜΦΕ, και παρ'όλα αυτά θες να κλείσει, σημαίνει απλά ότι είσαι απογοητευμένος από αυτή. Δεν είναι καλύτερη λύση να αλλάξεις απλά σχολή, ή να κάνεις κάτι άλλο στην ζωή σου, από το θες να κλείσει ολόκληρη η ΣΕΜΦΕ?
Η ελεύθερη πτώση της βάσης δείχνει ότι η σχολή μας, ενώ έχει πιο πολλά μαθήματα απο το Μαθηματικό και το Φυσικό του ΕΚΠΑ, εν τούτοις, δεν προσφέρει καμία επιπλέον προοπτική.

Αυτό μάλιστα φαίνεται δεν απασχολεί κανέναν, μιάς και όλοι, κομματόσκυλα και μη, καθηγητές και λοιποί μαιντανοί τα βρίσκουν όλα "μια χαρά"...
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από lunatic »

Προσφέρει πολλές επιπλέον προοπτικές στο εξωτερικό τις οποίες όμως δεν μπορεί να αντιληφθεί και να κατανοήσει ένα παιδί 3ης λυκείου...
Επίσης υπάρχει κ ο πόλεμος από τους καθηγητές των παιδιών οι οποίοι είναι απλοί Φυσικοί ή απλοί Μαθηματικοί.
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Georgrinder »

Casus_Belli έγραψε:Η ελεύθερη πτώση της βάσης δείχνει ότι η σχολή μας, ενώ έχει πιο πολλά μαθήματα απο το Μαθηματικό και το Φυσικό του ΕΚΠΑ, εν τούτοις, δεν προσφέρει καμία επιπλέον προοπτική.

Αυτό μάλιστα φαίνεται δεν απασχολεί κανέναν, μιάς και όλοι, κομματόσκυλα και μη, καθηγητές και λοιποί μαιντανοί τα βρίσκουν όλα "μια χαρά"...
η προοπτικη που προσφερει η οποιαδηποτε σχολη ειναι συναρτηση και του εαυτου σου.

@otinanai

οντως εχεις απολυτο δικιο.
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από chArAls »

Μαλλον δεν ημουν σαφης σε αυτο που ειπα.

Georgrinder έγραψε:προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν νοείται κάποιος που σπουδάζει σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο να μην μπορεί να γράψει στο σχολείο μια έκθεση του 10/20(και λίγο λέω)..τι να την κάνεις την επιστήμη άμα δεν μπορείς να εκφράσεις την θέση σου σε ένα απλό θέμα με επιχειρήματα..οπότε η έκθεση δεν έχει σχέση με τις
50 σελ αοδε.τσπ..
chArAls έγραψε:τι μελλον εχει και τι πρεπει να αλλαξει,γιατι στο επιπεδο που ειναι τωρα(και ας μην με συμφερει αφου ειμαι φοιτητης της) πρεπει να κλεισει,για να τελειωνει αυτο το παραμυθι.
μήπως υπερβάλεις λίγο..?

Με την ιδια λογικη δεν νοειται και να θελει καποιος να μπει σε ενα πενταετες προγραμμα σπουδων και να μην μπορει να στρωθει να διαβασει 50 σελιδες ενος κακογραμμενου βιβλιου μεν,που ασχολειται με ενα πολυ σημαντικο θεμα ομως.Στο λεει αυτο καποιος που εχασε εναν χρονο απο τη ζωη του απο αυτο το μαθημα.(και πως θα υπερασπιζομουν το αοδε δεν θα το περιμενα ποτε :lol: )

Δεν υπερβαλω γιατι δεν λεω να κλεισει απλα.Λεω πρεπει να βελτιωθει και ετσι που ειναι δεν παει πουθενα.Αυτο απλα.
antony07 έγραψε:Θεωρώντας δεδομένο ότι εσύ είσαι φοιτητής ΣΕΜΦΕ, και παρ'όλα αυτά θες να κλείσει, σημαίνει απλά ότι είσαι απογοητευμένος από αυτή. Δεν είναι καλύτερη λύση να αλλάξεις απλά σχολή, ή να κάνεις κάτι άλλο στην ζωή σου, από το θες να κλείσει ολόκληρη η ΣΕΜΦΕ?
Δεν διαβασες καλα οσα ειπα.Λεω ξανα η σχολη αυτη δεν λειτουργει σωστα,κυριως επειδη δημιουργηθηκε για λαθος λογους και επειδη οι ιδιοι οι φοιτητες αναλωνομαστε σε οτι τρελο θεμα θες περα απο την προοδο της σχολης μας.(οσοι ασχολουνται εστω και λιγο)

Τη σχολη αυτη μου την συνεστησε ο μαθηματικος μου δευτερα λυκειου επειδη μου αρεσαν τα μαθηματικα και μου ειπε τωρα αποφοιτα η πρωτη φουρνια,κατσε πρωτα να δουμε τι θα κανουν αυτοι απο αποψη συνεχειας.Τοσα χρονια μετα βλεπετε καποια καλη προοπτικη?Εγω ξερω πως σε οποιον λεω σε πια σχολη ειμαι,πρεπει να τους εξηγω τι ειναι αυτο που κανουμε.Δεν εχει καν ταυτοτητα η σχολη.Δεν εχουν σχεση οι δημοσιες σχεσεις.Εχει περασει αρκετος καιρος για να βρει τη θεση της η σχολη,οποια ειναι αυτη,και βλεπουμε πως αυτο δεν εχει γινει.

Να ασχοληθουμε επιτελους ως φοιτητες για την προοδο της σχολης μας μιλαω.Και ναι αμα δεν το κανουμε εμεις και συνεχισει να ειναι αυτο το αμορφο πραγμα πρεπει να κλεισει.Να πανε σε καποια καλυτερη σχολη οι ποροι.Δεν με συμφερει αλλα ετσι ειναι.
Casus_Belli έγραψε:Η ελεύθερη πτώση της βάσης δείχνει ότι η σχολή μας, ενώ έχει πιο πολλά μαθήματα απο το Μαθηματικό και το Φυσικό του ΕΚΠΑ, εν τούτοις, δεν προσφέρει καμία επιπλέον προοπτική.

Αυτό μάλιστα φαίνεται δεν απασχολεί κανέναν, μιάς και όλοι, κομματόσκυλα και μη, καθηγητές και λοιποί μαιντανοί τα βρίσκουν όλα "μια χαρά"...
+1
Kανουν φιλε μου το κομματι τους ολοι οι αλλοι περα των φοιτητων?Ναι.Οποτε τι να τους νοιαξει?Εμεις παλι...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από NickNafplio »

chArAls έγραψε:Μαλλον δεν ημουν σαφης σε αυτο που ειπα.


Με την ιδια λογικη δεν νοειται και να θελει καποιος να μπει σε ενα πενταετες προγραμμα σπουδων και να μην μπορει να στρωθει να διαβασει 50 σελιδες ενος κακογραμμενου βιβλιου μεν,που ασχολειται με ενα πολυ σημαντικο θεμα ομως.Στο λεει αυτο καποιος που εχασε εναν χρονο απο τη ζωη του απο αυτο το μαθημα.(και πως θα υπερασπιζομουν το αοδε δεν θα το περιμενα ποτε :lol: )

Εδώ διαφωνώ. Η εργατικότητα εξετάζεται έτσι κι αλλιώς σε άλλα μαθήματα, γιατί χωρίς να δουλέψεις αρκετά δεν μπορείς να προετοιμαστείς καλά για 6 μαθήματα (αναφέρομαι σε φυσιολογικούς μαθητές, όχι σε μυαλά που έχουν 1/5000000 ανθρώπους).
Αν είναι να υπάρχει ένα μάθημα το οποίο να εξετάζει μόνο εργατικότητα, τότε τι να πω, ας βάλουμε υποχρεωτικό μάθημα που να έχει να κάνει με σκαψημο...
Το ΑΟΔΕ, όπως διδάσκεται και όπως εξετάζεται τουλάχιστον, δεν εξετάζει τίποτα άλλο εκτός της εργατικότητας, οπότε είναι άχρηστο.
Το μάθημα αυτό θα ήταν χρήσημο, αν εξεταζόταν με ερωτήσεις κατανόησης στη θεωρία του, χωρίς ερωτήσεις ανάπτυξής που απαιτούν χαζή παπαγαλία, αλλά για να μπορούσε να γίνει αυτό θα έπρεπε το βιβλίο να ήταν και πιο καλογραμμένο, αλλά να είχε και άλλες τόσες σελίδες με παραδείγματα από επιχειρήσεις ώστε ο μαθητής να μπορεί να καταλάβει τι είναι στην πράξη αυτά που διαβάζει.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
fakiris
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 12:25 pm
Real Name: Pedro Almodovar
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από fakiris »

Κάπου αναφέρθηκε οτι οι περισσότεροι λένε όλα καλά. Ε, πώς να μην είναι έτσι?

Και εξηγούμαι. Πάμε να δούμε την κατάσταση όπως έχει. Απο την μια οι καθηγητές οι οποίοι καβατζώθηκαν και δεν τους κουνάει κανένας απο τις θεσούλες τους. Και μάλιστα οι ίδιοι υπαγορεύουν και τι ανάγκες έχει η σύγχρονη εφαρμοσμένη έρευνα που υποτίθεται καλείται να "θεραπεύσει" η σχολή μας (χεχε). Απο την άλλη, τα πρόβατα των παρατάξεων που αγωνίζονται για τα δίκαια του κόσμου, όμως φαίνεται οτι δεν τους ενοχλεί που η σχολή τους είναι διαχρονικά η πιο αδικημένη στο κλάσμα απαιτήσεις/προοπτικές, με λίγα λόγια η πιο "μούφα" στο ΕΜΠ (ή μήπως όχι?). Τέλος, ο κόσμος της ΣΕΜΦΕ ο οποίος τρέχει με το μαστίγιο και το καρότο για να πάρει το πολυπόθητο πτυχίο. Και μετά τί? Τα μηνύματα απο γνωστούς που ήδη πήραν πτυχίο δεν είναι και τόσο αισιόδοξα. Και μην ακούσω οτι φταίει η κρίση και η κακιά Μερκελ με τους μεγαλοκαρχαρίες του κεφαλαίου...

Απο τις τρείς παραπάνω ομάδες, η πρώτη είναι cool, η δεύτερη ζεί την επικράτηση των μπολσεβίκων στα ανάκτορα της ΣΕΜΦΕ και η τρίτη παίρνει το κουτί με το ΖΟΝΓΚ... :mrgreen:



Γενικό Συμπέρασμα: Όλα καλα!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WcM2vLrYPWA[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Georgrinder »

chArAls έγραψε:Τη σχολη αυτη μου την συνεστησε ο μαθηματικος μου δευτερα λυκειου επειδη μου αρεσαν τα μαθηματικα και μου ειπε τωρα αποφοιτα η πρωτη φουρνια,κατσε πρωτα να δουμε τι θα κανουν αυτοι απο αποψη συνεχειας.Τοσα χρονια μετα βλεπετε καποια καλη προοπτικη?Εγω ξερω πως σε οποιον λεω σε πια σχολη ειμαι,πρεπει να τους εξηγω τι ειναι αυτο που κανουμε.Δεν εχει καν ταυτοτητα η σχολη.Δεν εχουν σχεση οι δημοσιες σχεσεις.Εχει περασει αρκετος καιρος για να βρει τη θεση της η σχολη,οποια ειναι αυτη,και βλεπουμε πως αυτο δεν εχει γινει.
στα μάτια τα δικά μου (που ίσως να αποτελώ και εξαίρεση σε αυτό το θέμα) οι προοπτικές είναι μεγάλες όπως ακριβώς μεγάλες είναι και οι γνώσεις που προσφέρει η σχολή.καταρχάς θα πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε με την λέξη προοπτικές. επαγγελματική αποκατάσταση απλά? ή και διαμόρφωση του ίδιου του ατόμου σαν μονάδα ώστε να έχει ένα προβάδισμα σαν άνθρωπος και όχι σαν απλά εργαζόμενος...
πείτε με ηλιθιο αλλά εγώ την σχολή την επέλεξα με βάση αυτο που λέει ο chArAls: ότι η σχολή δεν έχει καν ταυτότητα γιάτι σαν πιτσιρικάς δεν με εντυπωσίαζε τίποτα κοινότυπο και δεν μου άρεσαν οι ταυτοτητες γενικά.(αυτός είναι ο χαρακτήρας μου ρε αδερφε :P ).πιστεύω ότι μόνο για τετοια άτομα "κάνει" η σεμφε.
οι υπόλοιποι είναι λογικό να έχουν παράπονο που είναι στον αέρα γιάτι είναι στον αέρα. αυτό σημαίνει ότι έκαναν δυστυχώς λάθος επιλογή..(όχι κανείς δεν θα βγει ούτε μαθηματικός ούτε φυσικός ούτε μηχανικός απο δω) θα πρέπει όμως να λάβουμε σοβαρά υπόψην το γεγονός ότι συνήθως πετυχαινουμε σε αυτό που μας αρέσει. και άμα σε κάποιον δεν αρέσει η σεμφε δεν θα πετύχει κιόλας.

fakiris έγραψε:Απο τις τρείς παραπάνω ομάδες, η πρώτη είναι cool, η δεύτερη ζεί την επικράτηση των μπολσεβίκων στα ανάκτορα της ΣΕΜΦΕ και η τρίτη παίρνει το κουτί με το ΖΟΝΓΚ... :mrgreen:
εγώ που ανήκω στην τρίτη μπορω να επιλέξω την κούρτινα 2 γιατί νομίζω ότι το ζονγκ είναι στην 1? :P
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Άβαταρ μέλους
MaGiSsA
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2008 10:18 pm
Real Name: Ka K.
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από MaGiSsA »

@Georgrinder: +1 ki egw etsi dialeksa tin semfe kai gi'auto m'aresei akoma meta apo 8 xronia...ki as min diabazw na teleiwnw :mrgreen:

kamia katantia n basn tns sxolis!... opoios mpei kai kataferei na bgei [toutestin diabase-ema8e-antegrapse apotelesmatika sta idia me mena ma8imata pou mpika me 18+], einai aksios sunadelfos mou, den me noiazoun oi pswroba8moi twn -diatritwn paidagwgika kai ka8odigoumenwn politika- panelliniwn eksetasewn! Ti kollima einai auto pia?! apopsi mou... :e_smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”