Βάσεις 2011

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από corfu »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

opwsdhpote!!!!!!!!
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Georgrinder »

O kanenas έγραψε:Αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει ένας οποιασδήποτε θρησκείας που έβγαλε 2,5 χιλιάδες μόρια στις πανελλήνιες...
περα απο την πλακα εγω συμφωνω και επαυξανω με αυτην την απλη κουβεντα.δεν νομιζω να σηκωνει παραπανω αναλυση το θεμα.το παιδι περασε και δεν θα καταφερει κατα πασα πιθανοτητα να ανταποκρηθει.
αν τωρα εχει το κουραγιο και την δυνατοτητα να καλυψει τα κενα του και να τελιωσει σεμφε μπραβο του κιολας.αλλα δεν νομιζω τετοιες περιπτωσεις να επηρεαζουν εμας τους υπολοιπους..(ουτε τον κουρκουλη :P )....
τωρα οσον αφορα γενικα στις βασεις νομιζω και γω πως ητανε αναμενομενο να πεσουν τοσο χαμηλα.
το θεμα των κολεγιων ειναι πολυ ευλογο επισης..20% ειναι πολυ. :roll:
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Παιδιά...Ξέρει κανείς αν κάποιος είναι στην πρώτη πεντάδα εισακτέων θα έχει κάποιο είδος υποτροφίας ή κάποιο μπόνους;
Άβαταρ μέλους
neli
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 1:57 am
Real Name: Fanny
Gender: Female
Facebook ID: 750420449
Τοποθεσία: Athens

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από neli »

energeiakos έγραψε: Απορώ τι θα κάνεις όταν μάθεις ότι φέτος θα περιμένετε στη σχολή σας έναν Μουσουλμάνο με 2594 μόρια.
ego, pantos, an to paidi apofoitisei, tha allaksopistiso... me 2594 k na dei ptyxio, kati epouranio paizei, mallon i apantisi sto erotima an yparxei theos...
Zwei Dinge sind unendlich: das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher - Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από constant »

spartiatisgx έγραψε:Παιδιά...Ξέρει κανείς αν κάποιος είναι στην πρώτη πεντάδα εισακτέων θα έχει κάποιο είδος υποτροφίας ή κάποιο μπόνους;
Να σε ενημερώσω ότι δε δόθηκαν υποτροφίες για τους εισακτέους του 2010, πόσο μάλλον να δοθούν για το 2011.... Οικονομική κρίση βλέπεις..
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από palasso »

Απλώς να κάνω την παρατήρηση ότι η σχετική πτώση της ΣΕΜΦΕ γίνεται λίγο λίγο κάθε χρόνο από την πρώτη χρονιά... Την πρώτη χρονιά ήταν στα επίπεδα της βάσης των Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ... Τις επόμενες λίγο λίγο έπεφτε... Τις περισσότερες χρονιές ήταν παραπάνω από το Μαθηματικό το Φυσικό και το Χημικό (Αθήνα και επαρχεία) και μάλιστα με διαφορά ενώ τώρα κάποια από αυτά τα τμήματα έχουν υψηλότερη βάση. Επίσης αν θυμάμαι καλά έχει γίνει και μείωση των θέσεων στην ΣΕΜΦΕ (βέβαια δεν έχω δει τι γίνεται στις θέσεις των σχολών με τις οποίες την συγκρίνω)

Η βάση δείχνει την αναγνωρισιμότητα και τις επαγγελματικές προσδοκίες της σχολής μας από τα παιδιά του Λυκείου όμως δεν αντιπροσωπεύει απαραίτητα το επίπεδο... Είναι πιο σύνθετα τα πράγματα εκεί. Κατ' αρχήν έχω δει τόσα παιδιά που έπαιρναν λίγα μόρια να τα πάνε καλά αργότερα (και το αντίστροφο). Εκτός αυτού η προσωπική εμπειρία μου έδειξε ότι όσοι έρχονται στη ΣΕΜΦΕ αριστεύουν στα φυσικομαθηματικά και πατώνουν στα υπόλοιπα. Δλδ η διαφορά μας με τους ΣΗΜΜΥ π.χ. είναι ότι δεν πατώνουν στα υπόλοιπα... Δλδ σε γνωσιακά εφόδια και εξάσκηση με το αντικείμενο δεν θεωρώ ότι έχουν ελλείψεις (υπάρχουν ωστόσο ελλείψεις στον παράγοντα "φυτό"/"να βγω πρώτος στην τάξη"/"να πάρω 10"/"να μάθω το μάθημα κι ας μου είναι αδιάφορο"). Εξ' άλλου όσο χαμηλότερη είναι η βάση τόσο πιο εύκολα θα μπαίνουν τα παιδιά θαύματα που πατώνουν στις πανελλήνιες και πετάνε μετά... Τέλος για το επίπεδο σπουδών δεν με προβληματίζει τόσο το επίπεδο των φοιτητών όσο το επίπεδο διδασκαλίας (το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το επίπεδο δυσκολίας των εξετάσεων).

Με λίγα λόγια, δεν με νοιάζει αν ο φοιτητής που έρχεται πήρε 2000 μόρια... Με νοιάζει όταν βγει από εδώ να παίρνει 50 εκατομμύρια μόρια... Αυτό σημαίνει καλή σχολή.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Nomad »

palasso έγραψε:Απλώς να κάνω την παρατήρηση ότι η σχετική πτώση της ΣΕΜΦΕ γίνεται λίγο λίγο κάθε χρόνο από την πρώτη χρονιά... Την πρώτη χρονιά ήταν στα επίπεδα της βάσης των Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ... Τις επόμενες λίγο λίγο έπεφτε... Τις περισσότερες χρονιές ήταν παραπάνω από το Μαθηματικό το Φυσικό και το Χημικό (Αθήνα και επαρχεία) και μάλιστα με διαφορά ενώ τώρα κάποια από αυτά τα τμήματα έχουν υψηλότερη βάση. Επίσης αν θυμάμαι καλά έχει γίνει και μείωση των θέσεων στην ΣΕΜΦΕ (βέβαια δεν έχω δει τι γίνεται στις θέσεις των σχολών με τις οποίες την συγκρίνω)

Η βάση δείχνει την αναγνωρισιμότητα και τις επαγγελματικές προσδοκίες της σχολής μας από τα παιδιά του Λυκείου όμως δεν αντιπροσωπεύει απαραίτητα το επίπεδο... Είναι πιο σύνθετα τα πράγματα εκεί. Κατ' αρχήν έχω δει τόσα παιδιά που έπαιρναν λίγα μόρια να τα πάνε καλά αργότερα (και το αντίστροφο). Εκτός αυτού η προσωπική εμπειρία μου έδειξε ότι όσοι έρχονται στη ΣΕΜΦΕ αριστεύουν στα φυσικομαθηματικά και πατώνουν στα υπόλοιπα. Δλδ η διαφορά μας με τους ΣΗΜΜΥ π.χ. είναι ότι δεν πατώνουν στα υπόλοιπα... Δλδ σε γνωσιακά εφόδια και εξάσκηση με το αντικείμενο δεν θεωρώ ότι έχουν ελλείψεις (υπάρχουν ωστόσο ελλείψεις στον παράγοντα "φυτό"/"να βγω πρώτος στην τάξη"/"να πάρω 10"/"να μάθω το μάθημα κι ας μου είναι αδιάφορο"). Εξ' άλλου όσο χαμηλότερη είναι η βάση τόσο πιο εύκολα θα μπαίνουν τα παιδιά θαύματα που πατώνουν στις πανελλήνιες και πετάνε μετά... Τέλος για το επίπεδο σπουδών δεν με προβληματίζει τόσο το επίπεδο των φοιτητών όσο το επίπεδο διδασκαλίας (το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το επίπεδο δυσκολίας των εξετάσεων).

Με λίγα λόγια, δεν με νοιάζει αν ο φοιτητής που έρχεται πήρε 2000 μόρια... Με νοιάζει όταν βγει από εδώ να παίρνει 50 εκατομμύρια μόρια... Αυτό σημαίνει καλή σχολή.
QFT and +1.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από antony07 »

palasso έγραψε:Με λίγα λόγια, δεν με νοιάζει αν ο φοιτητής που έρχεται πήρε 2000 μόρια... Με νοιάζει όταν βγει από εδώ να παίρνει 50 εκατομμύρια μόρια... Αυτό σημαίνει καλή σχολή.


Όντως, κανείς δεν ενδιαφέρεται για το πως μπήκες σε μία σχολή (σειρά/βάση κλπ), γιατί είναι σαφές ότι οι επιρροές που μετακινούν τις βάσεις κάθε άλλο παρά επιστημονικές/αξιοκρατικές είναι (πολιτικάντικες και καιροσκοπικές συνήθως). Το πως βγαίνεις τώρα...σημαίνει πολλά, γι' αυτό και μετράει για το επιστημονικό μέλλον του καθενός μας.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από chArAls »

Εγω μπηκα με 18400.Ζηλεια ψωρα νανανανανανανα!
papagalakos έγραψε:Έχω την υποψία ότι η ικανότητα κάποιου να αποστηθίσει 50 σελίδες ΑΟΔΕ δεν σχετίζεται με τις ικανότητές του στις θετικές επιστήμες
1)Αμα το δουμε ετσι τοτε δεν πρεπει να εξεταζουμε ουτε την εκθεση και παει λεγοντας.Οσο και να διαφωνω με το συστημα των εξετασεων,αναγνωριζω πως η λογικη του ειναι να ξεχωρισει τους μαθητες που ειναι εξυπνοι+εργατικοι απο τους υπολοιπους.
2)ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΑΟΔΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ.Εκανα χρονια να ξεχασω αυτο το μαθημα!

Οσο για αυτο με τον μουσουλμανο(δε πα ναναι και εβραιος,ομογενης,γαλαξιακος πρωταθλητης)με τα 2500 φανταζομαι ειναι καποιο μπονους για την μειωνοτητα?Με 2500 θα επρεπε να μην παιρνουν ουτε απολυτηριο λυκειου.Και να θελει καποιος που εστω και κατα τυχη εχει παρακολουθησει μαθημα να γραψει τοσο χαμηλα δεν θα μπορει.

Παντως πρεπει να μας βαλει σε πολλες σκεψεις η καταντια αυτης της σχολης.Ειναι συνεχως σε ελευθερη πτωση.Πρεπει καποια στιγμη να σκεφτουμε σοβαρα τον σκοπο της,τι μελλον εχει και τι πρεπει να αλλαξει,γιατι στο επιπεδο που ειναι τωρα(και ας μην με συμφερει αφου ειμαι φοιτητης της) πρεπει να κλεισει,για να τελειωνει αυτο το παραμυθι...Ολοι ξερουμε ή φανταζομαστε αλλωστε τον λογο που δημιουργηθηκε και δεν ηταν καθολου ακαδημαικος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Georgrinder »

chArAls έγραψε:1)Αμα το δουμε ετσι τοτε δεν πρεπει να εξεταζουμε ουτε την εκθεση και παει λεγοντας.
προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν νοείται κάποιος που σπουδάζει σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο να μην μπορεί να γράψει στο σχολείο μια έκθεση του 10/20(και λίγο λέω)..τι να την κάνεις την επιστήμη άμα δεν μπορείς να εκφράσεις την θέση σου σε ένα απλό θέμα με επιχειρήματα..οπότε η έκθεση δεν έχει σχέση με τις
50 σελ αοδε.τσπ..
chArAls έγραψε:τι μελλον εχει και τι πρεπει να αλλαξει,γιατι στο επιπεδο που ειναι τωρα(και ας μην με συμφερει αφου ειμαι φοιτητης της) πρεπει να κλεισει,για να τελειωνει αυτο το παραμυθι.
μήπως υπερβάλεις λίγο..?
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από kostas213 »

Georgrinder έγραψε: προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν νοείται κάποιος που σπουδάζει σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο να μην μπορεί να γράψει στο σχολείο μια έκθεση του 10/20(και λίγο λέω)..τι να την κάνεις την επιστήμη άμα δεν μπορείς να εκφράσεις την θέση σου σε ένα απλό θέμα με επιχειρήματα..οπότε η έκθεση δεν έχει σχέση με τις
50 σελ αοδε.τσπ..
Βέβαια η έκθεση είναι και κάτι το τελείως υποκειμενικό, όσον αφορά το θέμα της έκθεσης. Μπορεί η τεχνική να είναι κάτι που μαθαίνεται, αλλά το να μπορείς να αναπτύξεις τη γνώμη σου σε ένα θεμα σίγουρα έχει να κάνει κυρίως με τα δικά σου ερεθίσματα και γνώσεις. Η εξέταση που γίνεται τώρα στις πανελλήνιες, όπου υπάρχουν κάποιες προκαθορισμένες θεματικές ενότητες και μαθαίνεις απ' έξω τα επιχειρήματα δεν νομίζω ότι είναι η βέλτιστη για να εξεταστεί το επίπεδο ενός μαθητή στην έκφραση.

Νομίζω το βασικότερο δεν είναι η πτώση των βάσεων, αλλά το πόσοι μπαίνουν σε σχολή της προτίμησής τους. Πιστεύω ότι ένας μαθητής ο οποίος δεν έχει γράψει συνολικά πολύ καλά, αλλά έχει ενδιαφέρον για τη σχολή του, θα πάει πολύ καλύτερα από έναν άριστο μαθητή ο οποίος ίσως να μπήκε σε μία σχολή απλά επειδή έπιανε τα μόρια.
There's no place like ::1
StEf8eO
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 12:13 pm
Real Name: _
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από StEf8eO »

Ο λογος για τον οποιο δημιουργηθηκε η σχολη ,δεν επηρεαζει απολυτος τιποτα, αφου το να πει καποιος οτι δεν εχει νοημα μια τετοια σχολη δεν στεκει, φαινεται στο εξωτερικο αυτο, το να πει καποιος οτι δεν χρειαζεται σε μια χωρα οπως στην Ελλαδα που δεν εχει παραγωγη, ουτε αυτο ειναι σοβαρο επιχειρημα,γιατι αν θελουμε να αποκτησουμε καποτε παραγωγικες επιχειρησεις πως θα το κανουμε χωρις τα εργαλεια που τις συγκροτουν? οσο για το επιπεδο σπουδων,μπορει να μην ανταποκρινεται στις εξετασεις αλλα δε νομιζω οτι ειναι χαμηλοτερο απο τς υπολοιπες σχολες του Ε.Μ.Π.Απο την αλλη ,ο βαθμος των πανελληνιων σιγουρα δεν λεει κ πολλα ,αλλα καποια λιγα τα λεει,νομιζω οτι οπως ειπε κ ο @kostas213 το πιο σημαντικο ειναι να μπαινει καποιος εκει που θελει,μονο τοτε θα εχει τη δυνατοτητα να ασχοληθει καποτε με το αντικειμενο της επιλογης του....
Τα πράγματα για τα οποία μπορούμε να μιλάμε λογικά είναι ανάξια συζήτησης, η πραγματική ουσία κρύβεται στα υπόλοιπα...
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Georgrinder »

kostas213 έγραψε:Βέβαια η έκθεση είναι και κάτι το τελείως υποκειμενικό, όσον αφορά το θέμα της έκθεσης. Μπορεί η τεχνική να είναι κάτι που μαθαίνεται, αλλά το να μπορείς να αναπτύξεις τη γνώμη σου σε ένα θεμα σίγουρα έχει να κάνει κυρίως με τα δικά σου ερεθίσματα και γνώσεις. Η εξέταση που γίνεται τώρα στις πανελλήνιες, όπου υπάρχουν κάποιες προκαθορισμένες θεματικές ενότητες και μαθαίνεις απ' έξω τα επιχειρήματα δεν νομίζω ότι είναι η βέλτιστη για να εξεταστεί το επίπεδο ενός μαθητή στην έκφραση.

Νομίζω το βασικότερο δεν είναι η πτώση των βάσεων, αλλά το πόσοι μπαίνουν σε σχολή της προτίμησής τους. Πιστεύω ότι ένας μαθητής ο οποίος δεν έχει γράψει συνολικά πολύ καλά, αλλά έχει ενδιαφέρον για τη σχολή του, θα πάει πολύ καλύτερα από έναν άριστο μαθητή ο οποίος ίσως να μπήκε σε μία σχολή απλά επειδή έπιανε τα μόρια.
σίγουρα η εξέταση και η ύλη δεν ειναί η ιδανικότερη αλλά θεώρω ότι σίγουρα αφορά στην έκφραση και καλώς που υπάρχει σαν μάθημα.το ότι μαθαίνεις απέξω τα επιχειρήματα και δεν τα επεξέργαζεσαι ως λογικά ή δεν τα εμπλουτίζεις με δίκα σου δεν σημαίνει ότι φταίει αναγκάστικα η εξέταση...
βασικά είμαστε λίγο εκτός θέματος και φταίω εγώ.. :oops:

συμφωνώ απόλυτα με την θέση σου περί σχολών.
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από antony07 »

chArAls έγραψε:Παντως πρεπει να μας βαλει σε πολλες σκεψεις η καταντια αυτης της σχολης.Ειναι συνεχως σε ελευθερη πτωση.Πρεπει καποια στιγμη να σκεφτουμε σοβαρα τον σκοπο της,τι μελλον εχει και τι πρεπει να αλλαξει,γιατι στο επιπεδο που ειναι τωρα(και ας μην με συμφερει αφου ειμαι φοιτητης της) πρεπει να κλεισει,για να τελειωνει αυτο το παραμυθι...Ολοι ξερουμε ή φανταζομαστε αλλωστε τον λογο που δημιουργηθηκε και δεν ηταν καθολου ακαδημαικος...
Η Σχολή αυτή καθεαυτή δεν έχει καμία κατάντια. Οι βάσεις το μόνο που αντικατοπτρίζουν είναι η "δημοφιλία" της στους εισακτέους, που είναι θέμα δημοσίων σχέσεων, και της Σχολής και των φροντιστηρίων. Λόγω του επιπέδου της και της επιτυχίας των αποφοίτων της σε μεταπτυχιακές σπουδές, η ΣΕΜΦΕ δεν πρόκειται να κλείσει.

Θεωρώντας δεδομένο ότι εσύ είσαι φοιτητής ΣΕΜΦΕ, και παρ'όλα αυτά θες να κλείσει, σημαίνει απλά ότι είσαι απογοητευμένος από αυτή. Δεν είναι καλύτερη λύση να αλλάξεις απλά σχολή, ή να κάνεις κάτι άλλο στην ζωή σου, από το θες να κλείσει ολόκληρη η ΣΕΜΦΕ?
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Nomad
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 11:24 pm
Real Name: Stratos Papadoudis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Athens

Re: Βάσεις 2011

Δημοσίευση από Nomad »

Georgrinder έγραψε:
kostas213 έγραψε:Βέβαια η έκθεση είναι και κάτι το τελείως υποκειμενικό, όσον αφορά το θέμα της έκθεσης. Μπορεί η τεχνική να είναι κάτι που μαθαίνεται, αλλά το να μπορείς να αναπτύξεις τη γνώμη σου σε ένα θεμα σίγουρα έχει να κάνει κυρίως με τα δικά σου ερεθίσματα και γνώσεις. Η εξέταση που γίνεται τώρα στις πανελλήνιες, όπου υπάρχουν κάποιες προκαθορισμένες θεματικές ενότητες και μαθαίνεις απ' έξω τα επιχειρήματα δεν νομίζω ότι είναι η βέλτιστη για να εξεταστεί το επίπεδο ενός μαθητή στην έκφραση.

Νομίζω το βασικότερο δεν είναι η πτώση των βάσεων, αλλά το πόσοι μπαίνουν σε σχολή της προτίμησής τους. Πιστεύω ότι ένας μαθητής ο οποίος δεν έχει γράψει συνολικά πολύ καλά, αλλά έχει ενδιαφέρον για τη σχολή του, θα πάει πολύ καλύτερα από έναν άριστο μαθητή ο οποίος ίσως να μπήκε σε μία σχολή απλά επειδή έπιανε τα μόρια.
σίγουρα η εξέταση και η ύλη δεν ειναί η ιδανικότερη αλλά θεώρω ότι σίγουρα αφορά στην έκφραση και καλώς που υπάρχει σαν μάθημα.το ότι μαθαίνεις απέξω τα επιχειρήματα και δεν τα επεξέργαζεσαι ως λογικά ή δεν τα εμπλουτίζεις με δίκα σου δεν σημαίνει ότι φταίει αναγκάστικα η εξέταση...
βασικά είμαστε λίγο εκτός θέματος και φταίω εγώ.. :oops:

συμφωνώ απόλυτα με την θέση σου περί σχολών.
Και μη ξεχνάμε ότι υπο συνθήκες εξωτερικού, κάθε πανεπιστήμιο φροντίζει για τις δικές του εισαγωγικές εξετάσεις. Οπότε το κάθε πανεπιστήμιο θα κρινει πως να εξετάσει και aspects της ελεύθερης έκφρασης με το δικό του τρόπο και ανάγκες. Αυτό συνάυδει με τη γενική νοοτροποία του να προσπαθούν οι νέοι να περάσουν στη σχολή που θέλουν εξ αρχής, και όχι να αποκλειστούν εκ των προτέρων από μιά βάση που αναφέρεται σε ένα σύνολο γενικών εξετάσεων, οι οποίες περνιόνται με μπούσουλα περισσότερο παρά γνώση κλπ., όπως ήδη αναφέρθηκε.

Επίσης όπως αναφέρθηκε, πολλοί/ες που θα μπορούσαν να αριστέυσουν στη ΣΕΜΦΕ (και δε μιλάω μόνο από βαθμολογικής αποψης αλλά κυρίως απο άποψη καριέρας) δεν έχουν κάν την ευκαιρία λόγω χαμηλού βαθμού σε ένα σύνολο εξετάσεων που ίσως δε πολυ-ταιριάζει στη ΣΕΜΦΕ. (btw το ότι έπεσε η βάση είναι καλό από αυτήν την άποψη γιατί δίνονται ευκαιρίες σε περισσότερα ταλέντα έτσι)

Και όταν λέμε για το σύστημα εισαγωγής για κάθε πανεπιστήμιο χωριστά και υπο τη δικιά του ευθύνη, δε το κατεβάσαμε απο το κεφάλι μας. Σε ολοκληρό το πλανήτη σχεδόν, έτσι γίνεται...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”