Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

semfe17
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 04, 2007 9:54 am

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από semfe17 »

Άλλες φορές που έχουμε κατάληψη, αφήνουν τη γραμματεία να λειτουργήσει μία-δύο μέρες. Εγώ την Τρίτη φεύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και πρέπει με κάποιον τρόπο οπωσδήποτε να πάρω ένα πιστοποιητικό ότι έχω τελειώσει με τις υποχρεώσεις μου. Λογικά δεν νοιάζει κανέναν το τί πρέπει να κάνω εγώ, αλλά λογικά θα υπάρχουν και άλλα παιδιά που έχουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Δε νομίζω οτι το να λειτουργήσει η γραμματεία για κάποιες μέρες θα ματαιώσει τον αγώνα σας (δεν το λέω ειρωνικά). Αντιθέτως θα ματαιώσει τον προσωπικό αγώνα κάποιων παιδιών (γιατι το να τελειώσεις τη Σεμφε περί αγώνα πρόκειται :e_biggrin: )
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από snodrion »

Georgrinder έγραψε:φυσικα και εχει λακο η φαβα...δεν ηρθα χθες στην σχολη.και σιγουρα δεν εχω χρονο και διαθεση πια να παιζω την κωλοκυθια..ειναι προφανες οτι προκειται για εμμεση δημοκρατια.κανει μπαμ τοσα χρονια.μονο και μονο που ψηφιζεις υποκομματα που υποστηριζουν συμφεροντα κομματων.ειναι σεβαστη η αποψη σου αλλα δυστυχως αντικειμενικα ισχυει οτι ειπε παραπανω ο pao132003.ειμαστε για κλαματα.
Μπορεί να είναι υποκόμματα δεν διαφωνω μόνο που δεν σου απαγορεύει κανείς να πεις την αποψη σου και να κατεβάσεις και πλαίσιο και όλα. Απλα οι περισσότεροι έχουν συνηθήσει στην λογική της αναθεσης δλδ κ'άποια άλλοι να ψηφίσουν να μην κλείσει η σχολή, κάποιοι άλλοι να πουν το ίδιο με μας κ.τ.λ. ώστε εμείς οι ίδιοι να μην μπούμε στην διαδηκασία της αντιπαράθεσης και ξαφνικά ανακαλύψουμε ότι λέμε μα***ίες...Λοιπον θα σου πω κάτι τελευταίο για να τελειώνουμε γιατί δεν έχω τον χρόνο σου, στην σημερινή κατάσταση που έχει επέλθει η ελλάδα εθύνεται κυρίως πέρα από την αστική τάξη και τα κόμματα, μια μεγάλη μερίδα μεσαίων κοινωνικά στρωμάτων η οποία αφου της εδωσε φράγκα ο Α.παπανδρέου μπήκε στην λογική του "δεν πειράζει ρε φίλε", ψηφίζε ότι τους συμφερε και ανάθεταν σε κάποιους άλλους το θέμα της ζωής τους και όλα τα άλλα χωρίς να την ψάχνει καθόλου και να λένε, "ναι μωρέ σκατά είναι το δημόσιο και η ελλαδίτσα αλλά πασοκ-νδ-οτιδήποτε θα ψηφίσω".Κοίτα να αλλάξεις γιατί άτομα σαν και εσενα και τον pao φέρανε την χώρα σε αυτή στην κατάσταση που είναι σήμερα. Και με αυτήν την στάση σου εσύ ουσιαστικά υποστηρίζεις την εξουσία που τόσο κράζεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Τετ Αύγ 31, 2011 12:03 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: *μπιπ*
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από O kanenas »

semfe17 έγραψε:Άλλες φορές που έχουμε κατάληψη, αφήνουν τη γραμματεία να λειτουργήσει μία-δύο μέρες. Εγώ την Τρίτη φεύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και πρέπει με κάποιον τρόπο οπωσδήποτε να πάρω ένα πιστοποιητικό ότι έχω τελειώσει με τις υποχρεώσεις μου. Λογικά δεν νοιάζει κανέναν το τί πρέπει να κάνω εγώ, αλλά λογικά θα υπάρχουν και άλλα παιδιά που έχουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Δε νομίζω οτι το να λειτουργήσει η γραμματεία για κάποιες μέρες θα ματαιώσει τον αγώνα σας (δεν το λέω ειρωνικά). Αντιθέτως θα ματαιώσει τον προσωπικό αγώνα κάποιων παιδιών (γιατι το να τελειώσεις τη Σεμφε περί αγώνα πρόκειται :e_biggrin: )
Αν θες, πέρνα από το συντονιστικό της κατάληψης σήμερα (είναι στις 12, υποθέτω θα κρατήσει για κάνα διωρο). Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Προσωπικά, είμαι θετική στο να είναι ανοιχτή η γραμματεία μερικές μέρες για περιπτώσεις σαν τη δική σου ή τέλος πάντων για γραφειοκρατικούς λόγους.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από Georgrinder »

snodrion έγραψε:
Georgrinder έγραψε:φυσικα και εχει λακο η φαβα...δεν ηρθα χθες στην σχολη.και σιγουρα δεν εχω χρονο και διαθεση πια να παιζω την κωλοκυθια..ειναι προφανες οτι προκειται για εμμεση δημοκρατια.κανει μπαμ τοσα χρονια.μονο και μονο που ψηφιζεις υποκομματα που υποστηριζουν συμφεροντα κομματων.ειναι σεβαστη η αποψη σου αλλα δυστυχως αντικειμενικα ισχυει οτι ειπε παραπανω ο pao132003.ειμαστε για κλαματα.
Μπορεί να είναι υποκόμματα δεν διαφωνω μόνο που δεν σου απαγορεύει κανείς να πεις την αποψη σου και να κατεβάσεις και πλαίσιο και όλα. Απλα οι περισσότεροι έχουν συνηθήσει στην λογική της αναθεσης δλδ κ'άποια άλλοι να ψηφίσουν να μην κλείσει η σχολή, κάποιοι άλλοι να πουν το ίδιο με μας κ.τ.λ. ώστε εμείς οι ίδιοι να μην μπούμε στην διαδηκασία της αντιπαράθεσης και ξαφνικά ανακαλύψουμε ότι λέμε μα***ίες...Λοιπον θα σου πω κάτι τελευταίο για να τελειώνουμε γιατί δεν έχω τον χρόνο σου, στην σημερινή κατάσταση που έχει επέλθει η ελλάδα εθύνεται κυρίως πέρα από την αστική τάξη και τα κόμματα, μια μεγάλη μερίδα μεσαίων κοινωνικά στρωμάτων η οποία αφου της εδωσε φράγκα ο Α.παπανδρέου μπήκε στην λογική του "δεν πειράζει ρε φίλε", ψηφίζε ότι τους συμφερε και ανάθεταν σε κάποιους άλλους το θέμα της ζωής τους και όλα τα άλλα χωρίς να την ψάχνει καθόλου και να λένε, "ναι μωρέ σκατά είναι το δημόσιο και η ελλαδίτσα αλλά πασοκ-νδ-οτιδήποτε θα ψηφίσω".Κοίτα να αλλάξεις γιατί άτομα σαν και εσενα και τον pao φέρανε την χώρα σε αυτή στην κατάσταση που είναι σήμερα. Και με αυτήν την στάση σου εσύ ουσιαστικά υποστηρίζεις την εξουσία που τόσο κράζεις.
δεν ανηκω στην κατηγορια που αναφερεις και καλο θα ηταν να μην βιαζεσαι να βγαζεις τοσο γρηγορα συμπερασματα για καποιον μεσα απο φορουμ και να του καταλογιζεις ευθυνες χωρις να τον ξερεις.δεν νομιζω να σε εθιξα εγω σε προσωπικο επιπεδο.για την γ.σ. μιλησα..
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
nef
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 30, 2007 6:23 pm
Real Name: nefeli
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από nef »

paidia emeis p dinoume mathimata tin tetarti ti tha kanoume? tha mathoume an dinoume triti apogeyma? as protathei toulaxiston na metaferthei i vdomada oli sto telos dn ginetai na mn xeroume mexri teleytaia stigmi ti tha ginei..
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από noir »

nef έγραψε:paidia emeis p dinoume mathimata tin tetarti ti tha kanoume? tha mathoume an dinoume triti apogeyma? as protathei toulaxiston na metaferthei i vdomada oli sto telos dn ginetai na mn xeroume mexri teleytaia stigmi ti tha ginei..
Διαβασε το μαθημα σου, σου προτεινω. Δε θα παει χαμενο το διαβασμα ετσι και αλλιως. Καποια στιγμη θα το δωσεις. Το λεω επειδη και γω στο παρελθον ειχα παραμελησει το διαβασμα μαθηματων σε εξεταστικες που αναβληθηκαν και δε βοηθησε ιδιαιτερα.
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
kou
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2008 2:16 pm
Real Name: kou
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από kou »

den einai ayto to thema file, o kathenas kanei to programma tou analoga me poia mathimata dinei kai pote gia ayto prepei na xeroume to pote. den mporoume na mathoume triti apogeyma gia to an tha dosoume tetarti proi. pisteyo oti tha eprepe na metaferthei kai ayti i vdomada sto telos kai na anakoinothei amesa.
mathformath
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Αύγ 16, 2011 1:38 pm
Real Name: οργισμένο νιάτο
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από mathformath »

Δεν θα πρέπει τουλάχιστον για τους επί πτυχίω να γίνει κατι με την εξέταστικη?? Όπως άλλες χρονιές?? Είναι πολύ φασιστικό όλο αυτό που γίνεται. Η αλήθεια είναι οτι θέλω να σας αρχίσω στα γ********α. Κάποιοι θέλουν επειγόντως να τελειώσουν ώστε να προλάβουν τια αιτήσεις για ασεπ πχ η για να πιάσουν δουλειά, επειδή αυτό ειναι επιτακτικό για τους ίδιους και τις οικογένειες τους. Ο λόγος που τίποτα απο αυτά που κάνετε δεν πρόκειται να πιάσει τόπο ειναι οτι δεν πείθεται πλέον κανέναν. Περνιέστε ολοι για κ******α και πολύ σωστά μάλιστα. Άλλα οσο εχετε την μαμά και τον μπαμπά να σας τα σκάει σκασίλα σας.Όλο αυτο που κάνετε δεν εχει καθόλου νεύρο επειδή προέρχεται απο άτομα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ολη η Ελλάδα εχει βαρεθεί κάθε χρόνο καταλήψεις. Μία για τον Αρσένη, μια για την Γιαννάκου και τώρα μια απο τα ιδια. Δεν προκειται να αλλαξει τιποτα γιατι δεν ειστε αξιοι για τιποτα. Δεν πειθετε τον κοσμο. Ειναι ολο αυτο τοσο ατονο αχρωμο κι αοσμο και πανω απο ολα πολυ θρασσες και φασιστικο. Δεν είναι αγώνας όλο αυτό, ειναι πανηγυρι. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ηλιθιότητα απο το να κανεις το ιδιο ξανα και ξανα με μικρα διαλλειματα κι ενω βλεπεις οτι δεν σε παει πουθενα να μην αλλαζεις σταση η εστω να προβληματιστεις να κανεις κατι διαφορετικο για να το λυσεις. Καντε καταληψεις *** κι αν καταφερετε τιποτα να μου τρυπησετε την μυτη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Τετ Αύγ 31, 2011 5:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Παρακαλώ όχι υβριστικούς χαρακτηρισμούς...
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από corfu »

epeidh mperdeuthka... enw psifisthke katalhpsh paizei na stamathsei??? an nai 8a dwsoume kanonika pote??? h milame gia thn epomenh tetarth pou outws h allws akoma den kseroume ti 8a ginei? :roll:
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
nef
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 30, 2007 6:23 pm
Real Name: nefeli
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από nef »

dn milame gia na stamatisei i katalipsi afou psifistike.i katalipsi einai mexri k tin alli triti p tha xanaginei sineleusi.to provlima einai oti kapoioi apo emas dinoun mathimata tin alli tetarti k mexri tote dn xeroume ti na diavasoume an tha dosoume k pote tha dosoume.dn ginetai na diavazoume etsi genika k an einai na dosoume na to mathoume to proigoumeno vrady.eidika osoi exoun 2,3 5 mathimata gia ptyxio k perimenan auti tin exetastiki gia na teliosoun adikountai poli apo olo auto.k apo ti stigmi p katalipsi ginetai etsi k allios toulaxiston as endiaferthei kapoios na organosei kapoia themata.as protathei kati gia tous epi ptyxio opos eipan parapano k esto as mas poun pote dinoume na xeroume ti na diavazoume.i vdomada i epomeni as metaferthei sto telos einai idi kommeni os tin triti.na xekinisoume na diabazoume to epomeno.an vevaia dosoume k to epomeno!
kou
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2008 2:16 pm
Real Name: kou
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από kou »

nef έγραψε:dn milame gia na stamatisei i katalipsi afou psifistike.i katalipsi einai mexri k tin alli triti p tha xanaginei sineleusi.to provlima einai oti kapoioi apo emas dinoun mathimata tin alli tetarti k mexri tote dn xeroume ti na diavasoume an tha dosoume k pote tha dosoume.dn ginetai na diavazoume etsi genika k an einai na dosoume na to mathoume to proigoumeno vrady.eidika osoi exoun 2,3 5 mathimata gia ptyxio k perimenan auti tin exetastiki gia na teliosoun adikountai poli apo olo auto.k apo ti stigmi p katalipsi ginetai etsi k allios toulaxiston as endiaferthei kapoios na organosei kapoia themata.as protathei kati gia tous epi ptyxio opos eipan parapano k esto as mas poun pote dinoume na xeroume ti na diavazoume.i vdomada i epomeni as metaferthei sto telos einai idi kommeni os tin triti.na xekinisoume na diabazoume to epomeno.an vevaia dosoume k to epomeno!
+100
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από chArAls »

moutsos έγραψε:Παιδιά το κλίμα μας ξεπερνάει. Οι παρατάξεις είναι αποφασισμένες(στο σύνολό τους) και από πίσω τους έχουν την απόλυτη στήριξη των καθηγητών-ακόμα και αυτών που ήταν πάντα κατά των καταλήψεων, της Συγκλήτου και του ιδίου του Πρύτανη. Ενδεικτικό είναι το ότι αναβλήθηκε η εξεταστική με απόφαση της Συγκλήτου στο ΕΜΠ, στο ΕΚΠΑ, στην Πάντειο, στο ΑΠΘ, στο Πάτρας, στο Ιωαννίνων, στου Βόλου, στο Δημοκρίτειο και στα μεγαλύτερα ιδρύματα της χώρας για πρώτη φορά στην ιστορία τους
Μηπως λεω εγω πριν την ηττα να δωσουμε καμια μαχη?Και ας χασουμε...Στην τελικη ποιοι στο 8==> ειναι οι παραταξεις και οι καθηγητες που θα μας κανουν κουμαντο???Ειμαστε υποχρεωμενοι εμεις να προφυλασσουμε την μασα τους?

@snodrion

Το παλικαρι ειναι συνεχεια πολυ ευγενικο και αφου μεχρι στιγμης εχει διατηρηθει ενα επιπεδο στο φορουμ ας μην ξεκινησουν παλι τα ξεκατινιασματα και ειδικα απο admin(στο λεει μια μεγαλη κατινα).
snodrion έγραψε:δεν σου απαγορεύει κανείς να πεις την αποψη σου
Ο lunatic περσυ ηταν τυχερος και του επιτραπηκε.Αλλοι στο περελθον δεν εχουν σταθει τοσο τυχεροι...

Συναδελφοι βλεπω καινουρια ατομα μπαινουν μονο και μονο για την πουν στις παραταξεις και αλλοι παραπονιουνται...Καλα τα παραπονα αλλα τπτ αλλο θα κανουμε ή μπα δεν αξιζει τον κοπο?
O kanenas έγραψε:Αν θες, πέρνα από το συντονιστικό της κατάληψης σήμερα (είναι στις 12, υποθέτω θα κρατήσει για κάνα διωρο). Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Προσωπικά, είμαι θετική στο να είναι ανοιχτή η γραμματεία μερικές μέρες για περιπτώσεις σαν τη δική σου ή τέλος πάντων για γραφειοκρατικούς λόγους.
Και εγω εχω μια δουλεια με την γραμματεια θελω να μου βγαλουν ενα χαρτι τι πρεπει να κανω δλδ?
Εικόνα
ele
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2011 4:18 pm
Real Name: eleutheria
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από ele »

einai poly simantiko na leitourgisei i grammateia estw gia mia dio meres....xanoume metaptixiaka etsi...parakalw enoimerwste gia to an tha anoiksei..
Άβαταρ μέλους
vbalos
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 1:41 am
Real Name: Vasilis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Brussels

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από vbalos »

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις παιδιών τα οποία χρωστάνε 1-3 μαθήματα και περίμεναν αυτή την εξεταστική για να τελειώσουν. Ξέρω τουλάχιστον 3-4 περιπτώσεις παιδιών τα οποία χρωστούν 1-2 μαθήματα και έχουν γίνει δεκτά για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και κινδυνεύουν να χάσουν έναν ολόκληρο χρόνο από τη ζωή τους για την κατάληψη. Τις απόψεις μου εδώ μέσα γενικώς πάνω κάτω τις ξέρετε, φυσικά και δεν πρέπει να περάσει έτσι ένα νομοσχέδιο ταφόπλακα για τη Δημόσια Δωρεάν Παιδεία, όμως το ίδιο το κίνημα οφείλει, αν θέλει να λέγεται συνεπές κίνημα, να μεριμνήσει και για ανθρώπους οι οποίοι δε φταίνε σε τίποτε να ταλαιπωρηθούν και με αυτόν τον τρόπο αδικούνται. Έτσι και το κίνημα αυτό καθ'αυτό θα βγει κερδισμένο από την κοινή γνώμη και οι άνθρωποι αυτοί δε θα βασανιστούν χωρίς λόγο...Είναι αναγκαιότητα να παρθεί μια απόφαση που να εξασφαλίζει αυτή την κατηγορία όχι προτροπή...
All that is gold does not glitter not all those who wonder are lost
The old that is strong does not wither deep roots are not reached by the frost
From the ashes a fire shall be woken a light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken the crownless again shall be king.
J.R.T
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΡΗΓΜΕΝΗ-G.13
papagalakos

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ την Τρίτη 30/8

Δημοσίευση από papagalakos »

"Για περιπτώσεις επί πτυχίο θα γίνουν ειδικές ρυθμίσεις" μου είπε έμπιστη πηγή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”