Διηλεκτρικές, Οπτικές, Μαγνητικές Ιδιότητες Υλικών

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

delete
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 11:11 pm
Real Name: stef
Facebook ID: 0

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από delete »

από όλα τα βιβλία στερεάς κατάστασης που κοίταξα στη βιβλιοθήκη τα πιο χρήσιμα ήταν του Kittel και των Hook & Hall, μάλιστα στο δεύτερο υπάρχουν πολλές απάντησεις στα θέματα που πέφτουν. σχετικά με το Β μέρος των θεμάτων (τα πλέγματα), νομίζω πως η λύση είναι συνδυασμός των σελίδων 136 και 126 του βιβλίου του Παπαδόπουλου (αυτό που γίνεται φέτες με το που το ανοίγεις), αν έχει και αντισιδηρομαγνητισμό κοιτάς και σελίδες 147-152, ενώ αν έχει σιδηροηλεκτρισμό κοιτάς και σελίδα 49. τώρα τα μισά σχεδόν από τα ερωτήματα του Α μέρους ουσιαστικά σε ρωτάνε αν το υλικό είναι μέταλλο (δείχνει παραμαγνητισμό pauli, περιγράφεται με πρότυπο drude κτλ) ή μονωτής (δείχνει σιδηροηλεκτρισμό, περιγράφεται με πρότυπο lorentz κτλ). τα παραπάνω βέβαια είναι δικά μου συμπεράσματα, το αν είναι σωστά θα εξαρτηθεί από το αν το έχω περάσει τώρα και με πόσο...
I wonder why I wonder why. I wonder why I wonder. I wonder why I wonder why I wonder why I wonder.
Richard Feynman

Wir müssen wissen. Wir werden wissen.
David Hilbert
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από darth »

Ο Βαρελογιάννης είχε πει μετά το τέλος της εξέτασης στις 18/7 ότι θα βγάλει γρήγορα τα απότελέσματα, το αργότερο 1/8 είχε πει γιατί λέει το γράφουμε και γρήγορα τον Σεπτέμβρη, την 1η βδομάδα, όποτε να ξέρουμε για να διαβάσουμε κιόλας. Σήμερα που πήγα στο γραφείο του δεν τα είχε βγάλει ακόμα...Είχε πει επίσης εαν κάποιος λείπει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του και τηλεφωνικώς, κι έδωσε μάλιστα και το κινητό του...μίλησε κανείς μαζί του? ξέρετε τίποτα? μήπως τα έχει βγάλει και απλά δεν τα έχει αναρτήσει στο γραφείο του ακόμα? όχι τίποτα άλλο αλλά γράφω και ατομική την επόμενη και θα με βόλευε απίστευτα να μάθω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα αν το πέρασα ή όχι...
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από darth »

λοιπόν, τα αποτελέσματα τελικά βγήκαν...όμως καθε μέρα σχεδόν που ανεβαίνω στη σχολή το κτ.Φυσικής είναι κλειδωμένο με εξαίρεση πριν από καμια ώρα που το πέτυχα ανοιχτό! Επειδή πλησιάζει η μέρα εξέτασης του (σε 2 βδομάδες) και πιθανόν κάποιοι να αγωνιούν έχω βγάλει μια φωτο το χαρτί με τους βαθμούς, δεν ξέρω όμως κατα πόσο είναι νόμιμο να την δημοσιεύσω...όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει pm να του την στείλω. Πέτυχα και τον Βαρελογιάννη και είπε μάλλον θα τα κολλήσει και στην είσοδο του κτηρίου σε περίπτωση που είναι πάλι κλειδωμένο. Παρ'όλα αυτά. για τους ανυπόμονους, PM !
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από el_greco »

Μετά από αντίστοιχη κουβέντα που είχε γίνει στο semfe.gr, είχα στείλει mail στο Συνήγορο του Πολίτη ρωτώντας κατά πόσον είναι νόμιμη εν γένει η δημοσιοποίηση των βαθμολογιών από τα ΑΕΙ σε κοινή θέα, και πήρα έγγραφη και ενυπόγραφη απάντηση ότι είναι νόμιμη, βάσει της αρχής της διαφάνειας στις συναλλαγές με το Δημόσιο.

Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει νομικό κώλυμα για τη δημοσίευση και στο site. Όποιος θέλει τόσο πολύ να μάθει "κουτσομπολίστικα" τι πήραν οι συμφοιτητές του, ας πάει από βδομάδα έξω από το γραφείο του Βαρελογιάννη για κατασκοπεία :)
                 
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από darth »

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει πρόβλημα, ορίστε και τα αποτελέσματα
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από darth »

λοιπόν, για όσους δίνουν την Τρίτη...σκάναρα κάποιες ασκησούλες λυμένες που βοηθάνε αρκετά στο μάθημα. Δεν αρκεί βέβαια να πάτε έτσι μόνο με τις ασκήσεις, εκτός και αν τις βάλει καρμπόν, κάτι που δεν πολυπαίζει...το μάθημα θέλει πολύ διάβασμα αλλά πιστεύω θα σας φανούν χρήσιμες και οι ασκησούλες.
Περιμένουν έγκριση από κάποιον admin...

edit: απλά να πώ ότι οι λύσεις από κάποιες ασκήσεις του μπλε φυλλαδίου είναι δική μου προσπάθεια και δεν ξέρω εαν είναι ολόσωστες, μου φαίνονται όμως οκ....τσεκάρετέ τις καλά μήπως έχουν λαθάκια, μη σας κάψω κιόλας...
επίσης κάπου είχα και μια λύση για μια άσκηση με το πρότυπο Neel, αλλά δεν την βρίσκω.Φέτος δεν μίλησε καθόλου για πρότυπο Neel, όμως επειδή ποτέ δεν ξέρεις με τον Βαρελογιάννη και επειδή από ότι θυμάμαι βοηθαγε γενικώς και αυτή η άσκηση, θα ψάξω να την βρω κι αυτή.
tatoulis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 12:24 pm

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από tatoulis »

kouragio aderfia...to pire o paraskeuaidas to mathima...mia nea epohi ksimeronei...aurio teleutaia tou varelo sto mathima...
Άβαταρ μέλους
vampinthe
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 9:31 pm
Real Name: hypnos
Gender: Male

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από vampinthe »

...είσαι σίγουρος? ..γιατί άκουσα ότι ο Παρασκευαίδης θα πάρει κ Θερμοδυναμική.. Αν είναι αλήθεια... τα νέα σου είναι υπέροχα ! ..Σχεδόν τόσο ωραία, όσο αυτά που λένε ότι ο Κουρκουλής θα αφήσει Μηχανικές 1,2. Για να δούμε..
n0tH1ng to proove.. just a heLLisH RocK N' RoLL fReaK :.::
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από darth »

το μαθημα θα το παρει ο παρασκευαιδης, το χε πει και ο βαρελογιαννης στο μαθημα οτι θα το αφησει. απο οτι φαινεται ομως απο τη λιστα των συγγραματων που ανακοινωσε η γραμματεια για φετος τη θερμοδυναμικη θα την παρει ο παπαντωνοπουλος και οχι ο παρασκευαιδης.
tatoulis
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 12:24 pm

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από tatoulis »

opos episis o kourkoulis DEN afinei tis mihanikes...
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από Wizard »

Βγήκαν τα αποτελέσματα της επαναληπτικής εξέτασης, έξω από το γραφείο του διδάσκοντα.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Mexican
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 1:26 pm
Real Name: Spock
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από Mexican »

Πόσα εργαστήρια περιλαμβάνει το μάθημα και κάθε πότε γίνονται? Προσπαθώ να δω τι θα κάνω σε αυτό το εξάμηνο απο παρακολουθήσεις οπότε όποιος με κατατοπίσει θα του είμαι υπόχρεος..
Normal's overrated.
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από Neo »

Ποιος είπε ότι περιλαμβάνει εργαστήρια;
Άβαταρ μέλους
Mexican
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 1:26 pm
Real Name: Spock
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από Mexican »

Έτσι γράφει ο οδηγός σπουδών...
Normal's overrated.
Sonath
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 1:37 pm

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από Sonath »

Mexican έγραψε:Έτσι γράφει ο οδηγός σπουδών...

Ο Οδηγος σπουδων γραφει πολλες μ@λ@κιες για πολλα πραγματα δυστυχως.
Δεν εχει εργαστηρια το μαθημα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”