Διηλεκτρικές, Οπτικές, Μαγνητικές Ιδιότητες Υλικών

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Διηλεκτρικές, Οπτικές, Μαγνητικές Ιδιότητες Υλικών

Δημοσίευση από drcypher »

Καμία ιδέα/πρόταση από κάποιον που έχει αντιμετωπίσει επιτυχώς αυτό το θηρίο; Αξίζει να κοιτάξω να βρω λύσεις για τα θέματα που έχουμε στο site ή χρειάζεται παραπάνω δουλειά;

Ξέρετε αν γράφουμε με ανοιχτά βιβλία; Κάποιος που να έχει τα θέματα που δώσαμε πριν 2 βδομάδες;
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Χμμ και ήμουν έτοιμος να το ανοίξω κι εγώ αυτό το θέμα..
Μόνο που ένας καταλληλότερος τίτλος θα ήταν (σε αντιστοιχία με ένα άλλο θέμα που είχαμε και που ευτυχώς κλειδώθηκε τη σωστή στιγμή): "Β@ρελογι@ννης: Ανέκδοτο ή επικίνδυνος;"  :evil:

Λοιπόν πρόκειται ίσως για ένα από τα χειρότερα μαθήματα της σχολής και αυτό οφείλεται 100% στην νοοτροπία του διδάσκοντα. Οι περίπου 200 σελίδες του βιβλίου χρησιμευουν μόνο για να πάρεις μια ιδέα του μαθήματος και άντε το πολύ 1-2 μονάδες..  Βάζει σχεδόν πάντα τα ίδια θέματα: ένα θέμα με ερωτήσεις κρίσεως και μία ή δύο ασκήσεις.
Στις ερωτήσεις κρίσης υπάρχουν μερικές λίγο πολύ στανταρντ νοοτροπίας, αφορούν μεταπτώσεις φάσεων, αναπαράσταση σε χώρο ορμών ή θέσεων, ζεύγος Cooper, μιλάμε όμως για ό,τι κοτσάνα του κατέβει στο κεφάλι τη στιγμή που βγάζει τα θέματα (όποιος διαβάσει παλιά θεματα θα καταλάβει τι εννοώ).  Επειδή έχει σπουδάσει στην Αμερική η λογική του είναι ότι πρέπει να έχουμε γενική και εγκυκλοπαιδική γνώση και όχι μόνο τις γνώσεις του βιβλίου (Χ.Ψ.Α. δηλαδή).
Οι ασκήσεις (μία ή δύο κάθε φορά) είναι πάντα παρόμοιες και αφορούν την ίδια βλακεία: προσσέγιση μέσου πεδίου κατά Weiss (μια φορά είχε βάλει και το πρότυπο του Neel  για τον αντισηδιρομαγνητισμό αλλά δεν το ξαναέκανε). Την λέω βλακεία γιατί πραγματικά έχω φάει δύο μέρες στη βιβλιοθήκη να ψάχνω σε όλα τα βιβλία φυσικής στερέας καταστασης για το πως λύνεται (έχει καμιά 30ριά βιβλία ΦΣΥ η βιβλιοθήκη) και δεν έχω βρει τίποτα.
Εν ολίγοις: Διαβάζεις περίπου 50 σελίδες για την υπεραγωγιμότητα μπας και μπορέσεις να απαντήσεις στην μία ερώτηση κρίσεως που βάζει για την υπεραγωγιμότητα (περίπου μισή μονάδαα), διαβάζεις περίπου 70 σελίδες του πρώτου κεφαλαίου μπας και απαντήσεις και σε κανα δύο ακόμα κρίσεως και για τις ασκήσεις το μόνο που χρησιμεύει είναι οι κανόνες του Hund και το κομμάτι για τον σιδηρομαγνητισμό και αυτό όχι για να τις λύσεις απλά για να καταλάβεις τι σε ρωτάει..  
Και ερωτώ: το ότι βάζει πάντα την ίδια άσκηση με παραλλαγές και όλη την υπόλοιπη ύλη την έχει για 2-3 μονάδες, προωθεί την εγκυκλοπαιδική και γενική μας γνώση σαν φυσικοί, όπως ο ίδιος διατείνεται;   :whatever:    Ασε που αν θες να έχεις ελπίδα ότι θα περάσεις το μάθημα θα πρέπει να τύχεις σε εκέινη τη μία και μοναδική παράδοση που λύνει παρόμοια άσκηση! Αλλιώς του χρόνου πάλι..!    :banghead:


Κάνω λοιπόν δημόσια έκκληση: όποιος μπορεί  να βρεί λύσεις για παλιά θέματα, βασικά για την άσκηση του Weiss και ίσως και για καμιά ερώτηση κρίσεως και τα ανεβάσει στο site, θα του αξίζει ο χαρακτηρισμός: ευεγέρτης του semfe.gr και  η φωτογραφία του από κάτω! Μπας και μπορέσουμε να το περάσουμε επιτέλους γιατί ετσι κι αλλιώς σε κάθε εξετάστική 10-15 άτομα το περνάνε..


Συγγνώμη για το επικριτικό ύφος μου αλλά έχω φρικάρει με αυτόν τον τύπο,  :cursing:          :chair:  :whip:   εκατό φορές προτιμότερος ο CAN παρά αυτός...


Τα θέματα προ δύο εβδομάδων τα έχω άλλα έχω και ένα πρόβλημα με τους drivers του scanner και δεν μπορώ να τα ανεβάσω..
Όσο για τα βιβλία είναι ανοιχτά, καθώς και το μπλε φυλλάδιο που δίνει και μερικές φορές και οι σημειώσεις που έχεις κρατήσει στο μάθημα. 'Αλλωστε όπως είχε παραδεχτεί και ο ίδιος στην περσινή κανονική εξέταση: "όλα αυτά δεν πρόκειται να σας βοηθήσουν και πολύ"  :shock:
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Όποτε μπορέσεις πάντως, ανέβασε τα θέματα και να συντονίσουμε μια διαδικασία να τα λύσουμε πριν την επόμενη εξέταση (που είναι την Τρίτη αν δεν κάνω λάθος)...
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Πράγματι την Τρίτη είναι στις 12:00. Οπότε αφού έχετε τη δυνατότητα να λυθούν, θα πάω αύριο να τα σκανάρω στο σπίτι ενός φίλου και να τα ανεβάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται..
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Οκ τα ανέβασα μαζί και με της περσινής κανονικής..
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Πολύ ωραία. Λοιπόν, έκανα ένα πρόχειρο ψάξιμο στα κιτάπια μου και βρήκα μερικά πράγματα. Επειδή δεν ξέρω αν θα το δώσω, απλά σου δίνω εδώ κάποιες οδηγίες για το τι γίνεται με την προσέγγιση μέσου πεδίου.

Η γενική ιδέα είναι ότι σε πλέγματα όπως αυτό που δίνει, το να λάβεις υπόψιν τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ των spin δεν είναι και πολύ καλή ιδέα. Το τέχνασμα είναι να θεωρήσεις ότι το κάθε ηλεκτρόνιο "βλέπει" ένα μέσο μαγνητικό πεδίο, πράγμα που ισχύει σε πολύ καλή προσέγγιση, αφού το πεδίο είναι προσανατολισμένο και όχι τυχαίο.

Στη συνέχεια δουλεύει η Στατιστική Φυσική και παίρνεις κάτι συναρτήσεις επιμερισμού και κάπως έτσι το βγάζει. Δεν ξέρω ακριβώς πώς, αλλά για να πάρεις μια ιδέα, δες εδώ:

Wikipedia
Σελίδα 373

Ελπίζω να βοήθησα...
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Ο δεύτερος σύνδεσμος που παρέθεσες μου κατεβάζει ένα αρχείο (8,04 ΜΒ) το οποίο έχει τη μορφή .djvu. Με ποιό πρόγραμμα το ανοίγεις;

Το πρόβλημα με τα ερωτήματα που βάζει είναι ότι ζητάει τη μαγνήτιση (και ίσως και την επιδεικτικότητα και την κρίσημη θερμοκρασία) συναρτήσει των αλληλεπριδράσεων ανταλλάγης οι οποίες μπορεί να είναι μία (ζ), δύο ή και τρείς(!!!) όπως φέτος.  :whatever:  Αυτό νομίζω ότι δεν μπορείς να το λύσεις με στατιστική φυσική και σε καμία περίπτωση με αυτά που λέει το βιβλίο και εδώ είναι το πρόβλημα..  :Hangman:
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από antony07 »

Για να djvu, ένας καλός βιούερ είναι αυτός. Τώρα για τα υπόλοιπα....εγώ είμαι μαθηματικός :oops:  :oops:
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Diablo
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:36 pm

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από Diablo »

Γεια χαρά,
θα ήθελα να μάθω από τους μικρότερους αν έχει λύσει παλιά θέματα μέσα στην τάξη, αν τα έχει κάποιος, και πως θα μπορούσα να τα πάρω...ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!!!!!!
ΣΤΕΙΛΤΕ PM, MAIL , ΒΡΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΟ FACEBOOK....
(ναι γράφω κεφαλαία γιατί φωνάζω!!!!!!!)

επίσης θα φροντίσω να ανέβουν καταλλήλως και στο site , ώστε να επωφεληθούμε όλοι μας για το @#$%^&*&μάθημα
Δε φταίν' αυτοί που ζούνε μακριά απ' τους νόμους
που τους επέταξε η ζωή στους πέντε δρόμους
Σαν τα φαντάσματα τις νύχτες τριγυρνάνε
στης αμαρτίας τα τραγούδια ξεδιψάνε.

Χαρούλα εν έτει 1988:Το τραγούδι της καρδιάς
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από HeartDoc »

Όχι, δεν έχουν λυθεί παλιά θέματα μέσα στην αίθουσα ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι έχουν χαθεί πολλές ώρες από το συγκεκριμένο μάθημα οπότε είμαστε λίγο στριμωγμένοι.

Να σημειώσω ότι θα γίνει (τουλάχιστον) μια αναπλήρωση στην εβδομάδα που μας έρχεται. Είχαμε συμφωνήσει να μας ειδοποιήσει ο κ. Βαρελογιάννης με ανακοίνωση έξω από το γραφείο του για το αν θα γίνει μάθημα την Τετάρτη το απόγευμα(καθώς Πέμπτες-Παρασκευές έχει κανονικά), αλλά μυρίζομαι ΓΣ. Να τονίσω δε ότι το επόμενο μάθημα, είτε αυτό είναι αναπλήρωση (την Τετάρτη) ή κανονικά την Πέμπτη αφορά την προσέγγιση Weiss. So I suppose ότι θα έχουμε παρέα;; :D
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από drcypher »

Μόλις ενημερώθηκα από συνάδελφο ότι ο διδάσκων δεν είναι προσβάσιμος (τουλ. στο γραφείο του ή με τηλέφωνο) και δεν έχει βγάλει ανακοίνωση. Συνεπώς η αυριανή αναπληρωση δεν θα γίνει.

Για το πότε θα γίνει η αναπλήρωση καλό είναι να ενημερωθεί αύριο όποιος ανέβει (κι αν τα καταφέρει :P ) και να ρίξει ένα σήμα καπνού κατά δω για να ξέρουν και οι υπόλοιποι.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από darth »

Έχει ασχοληθεί κανείς με τα θέματα που υπάρχουν στο site? Αν έχει κανείς τις λύσεις τους καλό θα ήταν να τις ανεβάσει να τις συζητήσουμε, μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...

Και κάτι ακόμα. Από την υπεραγωγιμότητα τι έκανε τελικά? Γιατί έλειπα στα 2 τελευταία μαθήματα στα οποία είχε πει θα έλεγε λίγα πράγματα για υπεραγωγιμότητα.

Πάντως ρε γαμώτο, διαβάζω το βιβλίο, διαβάζω το μπλέ φυλλάδιο, διαβάζω και τις σημειώσεις του, κι εκεί που νομίζω ότι έχω μπεί στο πνεύμα, κοιτάω τα παλιά θέματα και απελπίζομαι...
katerina mosxato
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 3:29 am
Real Name: ...
Facebook ID: 0

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από katerina mosxato »

Επειδη δεν βλεπω και πολυ κινητικοτητα...διηλεκτρικεσ θα δωσει κανενας?
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από darth »

φαντάζομαι δεν θα είμαστε και πολύ περισσότεροι από όσοι το παρακολουθούσαν...

Ελπίζω τουλάχιστον ο Βαρελογιάννης να μας κάνει και ένα μικρό δωράκι με την αποχώρηση του από το μάθημα, με το να βάλει θέματα που τουλάχιστον θα μπορούμε να τα καταλάβουμε! Ελπίζω επίσης να λάβει σοβαρά υπόψη του το γεγονός ότι φέτος είπε πολύ λίγα πράγματα στο μάθημα και δεν αφιέρωσε τον χρόνο που αρμόζει σε ορισμένα πολύ σημαντικά σημεία του μαθήματος, κυρίως λόγω του ότι ερχόταν συνεχώς καθυστερημένος στο μάθημα...τουλάχιστον 30-40 λεπτά καθυστέρηση τη φορά!! Άμα συνυπολογίσει κανείς και την εκδρομή του 3ου έτος κατα τη διάρκεια της οποίασ δεν έγιναν μαθήματα, και από λίγο συνελεύσεις/απεργίες/κτλ , μπορεί να φανταστεί κανείς πόσο καλό μάθημα έγινε, σε ένα από τα δυσκολότερα και πιο απαιτητικά μαθήματα της σχολής...
marios
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιουν 26, 2007 1:14 pm

Re: Διηλεκτρικές, Οπτικές & Μαγνητικές Ιδιότητες

Δημοσίευση από marios »

ipa na perimeno na to pari kaneis allos afto to mathima omos opws vgike to programma ama den doso diilektrikes ksekinaw 8 tou minos eksetastiki me ola mazemena. Opote tha to diavasw kai an kataferw tha anevasw kamia lysi. Yparxi kaneis pou mporei na protini vivliografia pera apo afta pou dinei? kapoio vivlio pou na exei ena megalo meros tis ylis px? tha voithouse poly thanks!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”