Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Τομέας Φυσικής

Συντονιστής: Nomad

Απάντηση
gouroun
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2012 7:27 pm
Real Name: κυριακος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από gouroun »

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι πολυ για τα περισσοτερα μεταπτυχιακα του ΣΕΜΦΕ αλλα το συγκεκριμενο ειναι στις πρωτες μου επιλογες. Ειμαι πτυχιουχος του πανεπηστημιου πειραια τμηματος πληροφορικης. Με λιγα λογια, εχω αρκετα δυνατο μαθηματικο υποβαθρο, πολυ καλες γνωσεις MATLAB λογω μαθηματων επιλογης και εργασιων και πτυχιακη εργασια στα μαθηματικα(δυναμικα συστηματα). Με την πειρα που εχετε ως φοιτητες, μεταπτυχιακοι και μη, μπορειτε να με διαφωτησετε αν δεχονται αποφοιτους πληροφορικης χωρις καμια αποδειξη γνωσης στη φυσικη? Το πανεπηστημιο πειραια δυστυχώς δεν εχει ουτε ενα μαθημα επιλογης που να ασχολειται εστω με ηλεκτρομαγνητισμο. Νομιζετε οτι τουλαχιστον με αριστους βαθμους στα μαθηματικα θα μπορουσα να γινω δεκτος ή ειναι απιθανο? Μην κανετε τον κοπο να με ανακατευθυνεται στις προκυρηξεις..Τις εχω διαβασει ολες, εχω ψαξει σε ολα τα forums σχετικα με το θεμα και εχω επικοινωνησει και με την γραμματεια της σχολης. Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι δεχονται αιτησεις απο αποφοιτους αει πληροφορικης αλλα δυστυχως δεν ειχαν πληροφοριες για αν γινονται δεκτοι στο μεταπτυχιακο προγραμμα..Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας με ενημερωσει.

Ευχαριστω πολυ,
Κυριακος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas213 την Δευ Απρ 30, 2012 12:09 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Fixed title. :P
Η συμπύκνωση της ενεργειακής ροής, η μετατροπή δηλαδή της ύλης σε ενέργεια, γίνεται ήρεμα, χωρίς βίαιες εκδηλώσεις, (και μου θυμίζει τη σύλληψη του σπερματοζωαρίου από το ωάριο). Αλλά η απελευθέρωση της ενέργειας από την ύλη, προκαλεί πάντα ένα βίαιο σοκ, ανάφλεξη, κρότο, τρόμο. Όλοι μας, είμαστε αυτή η ενέργεια που έχει συμπυκνωθεί ήρεμα σε ύλη, και θα μετατραπούμε πάλι κάποια στιγμή σε ενέργεια, με μία βίαιη εκφόρτιση που ονομάζουμε θάνατο.
Άβαταρ μέλους
netrina
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιουν 24, 2008 7:57 am
Real Name: Φωτεινή
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: μεταπτυχιακο στη φυσικη με πτυχιο πληροφορικης

Δημοσίευση από netrina »

Νομίζω πως υπάρχει πιθανότητα να σε δεχτούν, ειδικά εφόσον έχεις καλούς βαθμούς και διπλωματική στα μαθηματικά. Εξάλλου χωρίς καλή γνώση Μαθηματικών δεν μπορείς να μάθεις Φυσική. Δεν μπορεί όμως κανείς να σου απαντήσει με βεβαιότητα εάν θα σε δεχτούν διότι εξαρτάται από τον αριθμό και την ποιότητα των αιτήσεων. Κατ΄εμε δεν εχεις τιποτα να χασεις κανοντας αιτηση στα μεταπτυχιακα του ΕΜΠ. Λογικά θα σε πάρουν. Good luck!
gouroun
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2012 7:27 pm
Real Name: κυριακος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: μεταπτυχιακο στη φυσικη με πτυχιο πληροφορικης

Δημοσίευση από gouroun »

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν το διευκρινιστώ αρκετα πριν. Το ηξερα οτι δεν μπορουσαν να μου απαντησουν με βεβαιοτητα. Η ερωτηση που ειχα κανει ηταν αν σε γενικες γραμμες το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο εχει δεχτει αποφοιτους πληροφορικης στο παρελθον.. Οποιαδηποτε αλλη γνωμη ειναι ευπροσδεκτη
Η συμπύκνωση της ενεργειακής ροής, η μετατροπή δηλαδή της ύλης σε ενέργεια, γίνεται ήρεμα, χωρίς βίαιες εκδηλώσεις, (και μου θυμίζει τη σύλληψη του σπερματοζωαρίου από το ωάριο). Αλλά η απελευθέρωση της ενέργειας από την ύλη, προκαλεί πάντα ένα βίαιο σοκ, ανάφλεξη, κρότο, τρόμο. Όλοι μας, είμαστε αυτή η ενέργεια που έχει συμπυκνωθεί ήρεμα σε ύλη, και θα μετατραπούμε πάλι κάποια στιγμή σε ενέργεια, με μία βίαιη εκφόρτιση που ονομάζουμε θάνατο.
Άβαταρ μέλους
netrina
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιουν 24, 2008 7:57 am
Real Name: Φωτεινή
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: μεταπτυχιακο στη φυσικη με πτυχιο πληροφορικης

Δημοσίευση από netrina »

Έχω ακούσει ότι δέχονται και από άλλα τμήματα αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον υπεύθυνο καθηγητή του μεταπτυχιακού ή με κάποιον από αυτούς που διδάσκουν στα μεταπτυχιακά μαθήματα που σε ενδιαφέρουν.
Άβαταρ μέλους
mplamplampla
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 2:46 pm
Real Name: Kiriakos Tsimplidis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από mplamplampla »

Poio metaptixiako se endiaferei?
Μαγείρευε μαγείρευε μπας και βγει το αποτέλεσμα...

Και το μπικίνι ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Μη ξεχάσετε να δώσετε συγχαρητήρια!
http://www.fthis.gr/article/272800/o-gi ... aristeyei-
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από corfu »

Πάντως σορρυ που επεμβαίνω αλλά σε όποιο και να θες να σε πάρουν πρέπει να ξέρεις ΠΟΛΥ καλά μαθηματικά. Δύσκολα θα περάσεις την συνέντευξη αν σε δεχτούν αρχικά.. (είναι εξεταστής ο Αργυρός και δύσκολα παίρνουν άτομα εκτός ΣΕΜΦΕ)
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
gouroun
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2012 7:27 pm
Real Name: κυριακος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από gouroun »

Με ενδιαφερει το Φυσικη και Τεχνολογικες Εφαρμογες και Μικροσυστηματα και Νανοδιαταξεις. Παντως μαθηματικα εχω αριστους βαθμους και σε αυτο στηριζομαι. Για να καταλαβετε εχω Αναλυση 1, Αναλυση 2, Αλγεβρα 1 και Αλγεβρα 2 10αρια, πτυχιακη σε γραμμικα, μη γραμμικα, χαμιλτονιανα δυναμικα συστηματα 10 και Διακριτα μαθηματικα και Πιθανοτητες 9. corfu, ξερεις γενικα στις συνεντευξεις τι παιζει? Δηλαδη τι ειδους ερωτησεις κανουν κτλ?
Η συμπύκνωση της ενεργειακής ροής, η μετατροπή δηλαδή της ύλης σε ενέργεια, γίνεται ήρεμα, χωρίς βίαιες εκδηλώσεις, (και μου θυμίζει τη σύλληψη του σπερματοζωαρίου από το ωάριο). Αλλά η απελευθέρωση της ενέργειας από την ύλη, προκαλεί πάντα ένα βίαιο σοκ, ανάφλεξη, κρότο, τρόμο. Όλοι μας, είμαστε αυτή η ενέργεια που έχει συμπυκνωθεί ήρεμα σε ύλη, και θα μετατραπούμε πάλι κάποια στιγμή σε ενέργεια, με μία βίαιη εκφόρτιση που ονομάζουμε θάνατο.
Άβαταρ μέλους
mplamplampla
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 2:46 pm
Real Name: Kiriakos Tsimplidis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από mplamplampla »

Megale makari na pane ola opos thes kai se parakalo mi me pareksigiseis, alla prepei na sou po pos exei arketi fisiki to pragma (eidika to proto pou anafereis).. Dld pisteuo pos den exei na kanei o vathmos sou stin Analisi 1.. Akoma kai na mpeis sto MSc, otan tha kaneis kvanto kai ilektro tha einai diskolo na parakoloutheis..
Μαγείρευε μαγείρευε μπας και βγει το αποτέλεσμα...

Και το μπικίνι ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Μη ξεχάσετε να δώσετε συγχαρητήρια!
http://www.fthis.gr/article/272800/o-gi ... aristeyei-
gouroun
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2012 7:27 pm
Real Name: κυριακος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από gouroun »

Το ξερω οτι εχει πολυ φυσικη και αυτος ειναι ο στοχος μου. Να μαθω φυσικη. Ηδη εχω ξεκινησει προετοιμασια. Παρακολουθω online μαθηματα απο MIT ηλεκτρονικης (οχι βεβαια τοσο θεωρητικα οσο στον ηλεκτρομαγνητισμο του σεμφε, αλλα ειναι μια αρχη). Εχω ακουσει οτι σε μερικες περιπτωσεις σε βαζουν να παρακολουθησεις και μαθηματα απο το προπτυχιακο αν σου λειπουν βασικες γνωσεις.. Αυτο θα ηταν πολυ καλο για μενα αν με δεχοντουσαν γιατι οντως η αρχη θα ειναι πολυ δυσκολη και δεν θα καταλαβαινω και πολλα στις πρωτες διαλεξεις..
Η συμπύκνωση της ενεργειακής ροής, η μετατροπή δηλαδή της ύλης σε ενέργεια, γίνεται ήρεμα, χωρίς βίαιες εκδηλώσεις, (και μου θυμίζει τη σύλληψη του σπερματοζωαρίου από το ωάριο). Αλλά η απελευθέρωση της ενέργειας από την ύλη, προκαλεί πάντα ένα βίαιο σοκ, ανάφλεξη, κρότο, τρόμο. Όλοι μας, είμαστε αυτή η ενέργεια που έχει συμπυκνωθεί ήρεμα σε ύλη, και θα μετατραπούμε πάλι κάποια στιγμή σε ενέργεια, με μία βίαιη εκφόρτιση που ονομάζουμε θάνατο.
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από lunatic »

Παντως να ξερεις οτι αυτο το μεταπτυχιακο δεν ειναι τιποτα στην αγορα εργασιας...
Είναι μονο για να μαθεις φυσικη.
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
gouroun
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2012 7:27 pm
Real Name: κυριακος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από gouroun »

Φιλε lunatic, απο τη στιγμη που συνειδητοποιησα οτι θελω να ασχοληθω με φυσικο-μαθηματικη ειχα επισης συνειδητοποιησει οτι δεν θα γινω ποτε πλουσιος τουλαχιστον απο αυτη τη δουλεια.. Το ξερω απο την αρχη οτι ο κλαδος που θελω να ακολουθησω εχει περισσοτερο προσωπικη επιτυχια παρα απήχηση στην αγορα εργασιας..
Η συμπύκνωση της ενεργειακής ροής, η μετατροπή δηλαδή της ύλης σε ενέργεια, γίνεται ήρεμα, χωρίς βίαιες εκδηλώσεις, (και μου θυμίζει τη σύλληψη του σπερματοζωαρίου από το ωάριο). Αλλά η απελευθέρωση της ενέργειας από την ύλη, προκαλεί πάντα ένα βίαιο σοκ, ανάφλεξη, κρότο, τρόμο. Όλοι μας, είμαστε αυτή η ενέργεια που έχει συμπυκνωθεί ήρεμα σε ύλη, και θα μετατραπούμε πάλι κάποια στιγμή σε ενέργεια, με μία βίαιη εκφόρτιση που ονομάζουμε θάνατο.
mathformath
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Αύγ 16, 2011 1:38 pm
Real Name: οργισμένο νιάτο
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από mathformath »

Πιστεύω θα σε πάρουν αφου σε ενδιαφερει τόσο πολύ και είσαι καλός στα μαθηματικά. Κι επίσης νομίζω οτι μια χαρά θα καταφέρεις να βγάλεις άκρη με το μεταπτυχιακό αν παρακολουθείς και διαλέξεις και τα σωστά βιβλία να διαβάσεις. Άνετα δηλαδή... Αλλα που ξέρεις οτι σ αρέσει τόσο πολυ η φυσική αφού δεν έχεις κάποια εμπειρία και γιατί διαλέγεις ένα μεταπτυχιακό στην φυσική αντί στα μαθηματικά που ξέρεις αρκετά πραγματα??
gouroun
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2012 7:27 pm
Real Name: κυριακος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Φυσική με πτυχίο Πληροφορικής

Δημοσίευση από gouroun »

μεσα στις επιλογες μου ειναι και τα μαθηματικα. θα δηλωσω στην μαθηματικη προτυποποιηση(για τεχνολογικες αιχμες) και ισως και στα εφαρμοσμενα μαθηματικα του σεμφε. η αληθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης τα μαθηματικα μου αρεσουν πολυ αλλα τα θελω τουλαχιστον πιο εφαρμοσμενα. δεν με εξιταρει τοσο πολυ η ιδεα των θεωρητικων μαθηματικων και απο οτι μουχουν πει παιδια απο το φορουμ και απο αλλου το μεταπτυχιακο των εφαρμοσμενων μονο εφαρμοσμενο δεν ειναι. παρα πολυ θεωρητικο και πολυ ετεροκλητα μαθηματα.
Η φυσικη τωρα, μου εχει προκυψει τα τελευταια 2 χρονια. Παρακολουθησα μερικα μαθηματα online σε μηχανικη και αστρονομια και μου αρεσαν παρα πολυ. Και τελος, εννοειται οτι, χωρις μαθηματικα φυσικη δεν υπαρχει οποτε ο τομεας της φυσικης ειναι 2 σε 1 αν σαρεσουν και τα 2.
Η συμπύκνωση της ενεργειακής ροής, η μετατροπή δηλαδή της ύλης σε ενέργεια, γίνεται ήρεμα, χωρίς βίαιες εκδηλώσεις, (και μου θυμίζει τη σύλληψη του σπερματοζωαρίου από το ωάριο). Αλλά η απελευθέρωση της ενέργειας από την ύλη, προκαλεί πάντα ένα βίαιο σοκ, ανάφλεξη, κρότο, τρόμο. Όλοι μας, είμαστε αυτή η ενέργεια που έχει συμπυκνωθεί ήρεμα σε ύλη, και θα μετατραπούμε πάλι κάποια στιγμή σε ενέργεια, με μία βίαιη εκφόρτιση που ονομάζουμε θάνατο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσική και Τεχνολογικές Εφαρμογές”