Επεισόδια στο ναό της Πολυτεχνειούπολης [30 Ιαν 2007]

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

sawtooth
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 11:47 am
Real Name: Επαμεινώνδας
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Επεισόδια στο ναό της Πολυτεχνειούπολης [30 Ιαν 2007]

Δημοσίευση από sawtooth »

Σήμερα 30 Ιανουαρίου 2007, εορτή των Τριών Ιεραρχών και γιορτή των γραμμάτων, σχολική αργία, έχει καθιερωθεί, όπως και πρέπει, να εορτάζεται η μνήμη των αγίων και να λειτουργείται ο ομώνυμος ναός.

Ο όρθρος άρχιζε 0745. Μπαίνοντας στο πολυτεχνείο μας βρίσκει μια κυρία και μας ρωτάει "Φοιτητές είστε; Είναι τρεις αλήτες και δεν αφήνουν να γίνει λειτουργία και φωνάζουν ο παπάς ο παχύς έφαγε παχιά φακή."

Τρέξαμε να δούμε τι γίνεται διότι φοιτητές είμαστε, την κατάληψη εμείς την κάνουμε. Πράγματι 5-6 τραμπούκοι δεν μας άφηναν να μπούμε μέσα. Τους ρώτησα από ποια παράταξη είναι και μου απάντησαν "από τους φοιτητές, από το σύλλογο και έχουμε κατάληψη" (τάχα πλέον έχει αποφασίσει ο σύλλογος και κατεβάζουμε τα διακριτικά και τα χρώματά μας και είμαστε όλοι ένα). Τους είπα ότι και εγώ φοιτητής είμαι και μέλος των καταληψιών. Όταν τους είπα ότι είμαι ΣΕΜΦΕ κάτι έλεγαν ότι το 96 ο ΣΕΜΦΕ δεν υπήρχε όταν οι φοιτητές αποφάσισαν να μην γίνει εκκλησία στην πολυτεχνειούπολη. Γιαυτό δεν ξέρω, διαφωτίστε με. Τους είπα ότι ως καταληψίας, μπορώ και εγώ να κάνω ότι θέλω, άσε που είναι δικαίωμα μου, να λατρεύσω όποιο θεό θέλω και όπου θέλω. Με προέτρεψαν να πάω στον Άγιο Θεράποντα που έχει καλύτερη λειτουργία και να φύγω από την πολυτεχνειούπολη γιατί δεν θα γίνει τίποτα. Εγώ μπήκα, βρήκα τον ιερέα να έχει αρχίσει, παρόλο που δεν ακουγόταν από τις φωνές των τραμπούκων. Κάποιοι πιστοί σταυροκοπιούνταν και φαινόταν η απορία και η ανησυχία στα πρόσωπά τους. Καταφέραμε να ξεκινήσουμε τη μικροφωνική και οι ψάλτες φώναζαν για να καλύψουν τις φωνές τους. Οι διαμαρτυρόμενοι φώναζαν περισσότερο, κτυπούσαν τις πόρτες. Κάποι Χριστιανοί φοιτητές στάθηκαν στην είσοδο για να μην τους αφήσουν να μπούν μέσα και να κάνουν ζημιές ή να φωνάζουν. Οι άλλοι συνέχιζαν με ζήλο τα συνθήματα και τα κτυπήματα και έσπρωχναν τους "πορτιέρηδες". Οι ψάλτες και ο ιερέας συνέχιζαν την πανηγυρική ακολουθία χωρίς να ακουει ο ένας τι λέει ο άλλος. Σιγά-σιγά κατέφθανε και άλλος κόσμος, καθηγητές, φοιτητές και μη, και όσοι πριν φοβούνταν τελικά μπήκαν στην εκκλησία, όταν είδαν ότι θα συνέχιζε η λειτουργία. Λίγο μετά το τέλος του όρθρου, είχε γεμίσει η εκκλησία και κόσμος άρχισε να μαζεύτεται και έξω. Η πίστη των Χριστιανών ήταν μεγαλύτερη από αυτή των τραμπούκων και οι τελευταίοι βαρέθηκαν να φωνάζουν και αποφάσισαν να ασχοληθούν με κάτι πιο επικοδομητικό όπως, φαντάζομαι, την κατάποση φραπέ. Τα υπόλοιπα 30-45 ήσυχα λεπτά, η ακολουθία συνέχισε όμορφα, οι πορτιέρηδες αφέθηκαν να λατρέψουν και εκείνοι το θεό τους.

Στο τέλος, οι ξένοι (εννοώ όσοι δεν ήταν φοιτητές και καθηγητές) ευχαρίστησαν τον ιερέα και τους ψάλτες που τους προστάτευσαν και που επέμειναν στην συνέχιση της θείας λειτουργίας. Μάθαμε δε, ότι είχε προσκληθεί και ο μητροπολίτης Θερμοπυλών, αλλά είχε έρθει και δεν του επετράπη η είσοδος. Αίσχος, όχι για την ασέβεια προς το σχήμα ή το πρόσωπο του δεσπότη, αλλά για την συμπεριφορά προς ένα συνάνθρωπό μας, στο όνομα του φοιτητικού συλλόγου.

Αίσχος και ντροπή για την καταπάτηση των θρησκευτικών και άλλων ελευθεριών όχι μόνο των φοιτητών και "συναδέλφων" τους, αλλά και των άλλων ανθρώπων, του απλού λαού, που καλούμε να υποστηρίξουν τους αγώνες μας. Αίσχος, που δεν σεβάστηκαν ανθρώπους στην ηλικία των πατέρων, μητέρων, παππούδων, γιαγιάδων και αδελφών τους.

Ντράπηκα ως Έλληνας, ντράπηκα ως φοιτητής. Δεν δέχομαι να ονομάζομαι συνάδελφος αυτών των αλητών. Ούτε οι τούρκοι, ούτε οι φράγκοι έκαναν τέτοιο πράγμα. Φαίνεται ότι δεν μας αξίζει αυτή η ελευθερία, φτάσαμε στην ασυδοσία.

Έγραψαν συνθήματα στους τοίχους της εκκλησίας και φώναζαν:
"Οι παπάδες και οι εθνικιστές, πάντα συνεργάζονταν με τους εθνικιστές", "σεισμός, σεισμός, διαφωτισμός", κάτι για σταυροφορίες κλπ...
Ανιστόρητοι, αδαείς! (Υποκριταί, όφεις! :Ρ)

Εξισώνουν τους σταυροφόρους και τους φράγκους (που κάναν μεγαλύτερα κακά στην Κύπρο από όλους τους κατακτητές) με την ορθοδοξία που διαφύλαξε την γλώσσα και την πατρίδα στην τουρκοκρατία.

Αμάυρωσαν την εορτή τριών διδασκάλων του γένους και του κόσμου, που τους μελετούν σε όλο τον κόσμο μέχρι και σήμερα.

Έστω ότι όλα όσα λεν ισχύουν. Δικαίωμα μου να πιστέυω σε όποιο θεό και είδωλα θέλω. Δικαίωμα μου να είμαι χαζός και να ακολουθώ φαύλους ηγέτες (δεν θα ασχοληθώ με το τί σημαίνει ιερέας, εκκλησία και λοιπά θεολογικά). Άλλοι θέλουν να ακολουθούν άστρα και αστρολόγους. Άλλοι θέλουν στις καταλήψεις να καίνε σημαίες. Εγώ γουστάρω να ανάβω κεριά και να λέγω "κύριε ελέησον".

Πρέπει να αποδοθούν ευθύνες στο συντονιστικό της κατάληψης (δεν εννοώ της σχολής μας) και να πάρουν θέση όλοι οι σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: Επεισόδια στο ναό της Πολυτεχνειούπολης [30 Ιαν 2007]

Δημοσίευση από drcypher »

sawtooth έγραψε:Ο όρθρος άρχιζε 0745. Μπαίνοντας στο πολυτεχνείο μας βρίσκει μια κυρία και μας ρωτάει "Φοιτητές είστε; Είναι τρεις αλήτες και δεν αφήνουν να γίνει λειτουργία και φωνάζουν ο παπάς ο παχύς έφαγε παχιά φακή."

[..]

Έστω ότι όλα όσα λεν ισχύουν. Δικαίωμα μου να πιστέυω σε όποιο θεό και είδωλα θέλω. Δικαίωμα μου να είμαι χαζός και να ακολουθώ φαύλους ηγέτες (δεν θα ασχοληθώ με το τί σημαίνει ιερέας, εκκλησία και λοιπά θεολογικά). Άλλοι θέλουν να ακολουθούν άστρα και αστρολόγους. Άλλοι θέλουν στις καταλήψεις να καίνε σημαίες. Εγώ γουστάρω να ανάβω κεριά και να λέγω "κύριε ελέησον".

Πρέπει να αποδοθούν ευθύνες στο συντονιστικό της κατάληψης (δεν εννοώ της σχολής μας) και να πάρουν θέση όλοι οι σύλλογοι.
Δεν κρίνω σκόπιμο να υπεισέλθω στις λεπτομέρειες σχετικά με τους Φράγκους και όλα τα υπόλοιπα που "δήθεν" καταλογίζουν στην Χριστιανική Εκκλησία. Θα προτιμήσω την μετριοπαθή υπόθεση "έστω ότι όλα δεν ισχύουν". Από εκεί και πέρα η αλήθεια είναι πως το θέμα της Εκκλησίας έχει ξανασυζητηθεί και χαρακτηρίζεται μάλλον ως "αδιέξοδο". Συμφωνώ μαζί σου στην αξίωση για σεβασμό στην ανεξιθρησκεία, υπό την προϋπόθεση πως εφαρμόζεται χωρίς εξαιρέσεις.

Όπως λες, λοιπόν, είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει σε όποιον Θεό, Αρχή ή Είδωλο επιθυμεί. Το ακανθώδες σημείο σε αυτή την ιστορία είναι πως ο ναός στον οποίο αναφέρεσαι βρίσκεται εντός της Πολυτεχνειούπολης. Απ' όσο γνωρίζω από τις πρώτες κιόλας συζητήσεις πριν τη δημιουργία του ναού, υπήρχαν πάρα πολλές αντιδράσεις, οι οποίες ως φαίνεται κρατούν μέχρι σήμερα.

Αν θες τη γνώμη μου, η Εκκλησία δεν έχει θέση μέσα στο χώρο της Πολυτεχνειούπολης. Τουλάχιστον όχι περισσότερο από ναούς του Βούδα, Τζαμιά, fan club του Θεού Βάζελου, κτλ.. Ειδάλλως το επιχείρημα της "ανεξιθρησκείας" και του "σεβασμού στα Θεία" που προβλήθηκε είναι ψευδεπίγραφο.

Από τη στιγμή, τώρα, που ο ναός υπάρχει και κάποιοι επιθυμούν να τον λειτουργήσουν, θεωρώ πως οποιοσδήποτε σπαταλάει χρόνο για να "διαδηλώσει" κατά της λειτουργίας και να προκαλέσει προβλήματα, είναι στην καλύτερη περίπτωση θερμοκέφαλος και αργόσχολος.

Για να κλείσω, θα ήθελα να θέσω (ανεξάρτητα από τα σημερινά) δυο ερωτήματα προς εκείνους που δέχτηκαν τη σημερινή επίθεση:
  • Θεωρείτε λογικό ή απαραίτητο να υπάρχει Εκκλησάκι μέσα στην Πολυτεχνειούπολη; Χάθηκαν οι Εκκησίες σε Ζωγράφου και Παπάγου;
  • Θα είχατε πρόβλημα, δίπλα στο Εκκλησάκι στο ΕΜΠ να φτιαχτεί και ένα Οθωμανικό Τζαμί;
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

Χωρίς να θέλω να επειχηρηματολογίσω υπέρ του sawtooth ή του drcypher θα ήθελα να αναφέρω ότι το περιστατικό αυτό έρχεται σε μια περίοδο που η κατάσταση στην παιδεία είναι ήδη τεταμένη και δίνει τροφή για αρνητικά σχόλια εις βάρος όλων μας.Ήδη πάει πάνω από ένας μήνας που δεν φοιτούμε,που γίνονται καταλήψεις,επεισόδια στο κέντρο κ.τ.λ.Υποτίθεται ότι αυτοι που προέβησαν σε αυτή την πράξη μάχονται υπέρ του δημόσιου πανεπιστημίου.Θα έπρεπε να ξέρουν όμως ότι η μάχη των εντυπώσεων παίζει σοβαρό ρόλο και με την πράξη τους αυτή αμαυρώνουν την εικόνα όλων μας και την εικόνα του "αγώνα" που "διεξάγουν;".


Υ.Γ.1:Εννοείται πως θα καταδίκαζα την ίδια ενέργεια σε  οποιονδήποτε ναό και αν γινόταν(οποιασδήποτε θρησκείας).

Υ.Γ.2:Είμαστε αρκετά χρόνια πίσω(τουλάχιστον στην Ελλάδα) για να μπορέσουμε να συζητήσουμε ανοικτά τα ερωτήματα που τέθηκαν από το drcypher χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις.
sawtooth
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 11:47 am
Real Name: Επαμεινώνδας
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sawtooth »

Για οθωμανικό τζαμί, κανένα πρόβλημα. Αν υπάρχουν πιστοί που θέλουν να τρέξουν και να το οργανώσουν, ας ζητήσουν χώρο και ας το κάνουν. Πρέπει να υπάρχει οργανωμένο σύνολο. Εφ όσον ζούμε σε χριστιανική χώρα δεν είναι και τόσο παράλογο. Εν τω μεταξύ, ποιο είναι το πρόβλημα να κάνουμε τις συνάξεις μας σε μια αίθουσα η οποία έχει διαρρυθμιστεί κατάλληλα; (βλέπε εκκλησία). Αν θέλετε να εκφυλίσετε το χριστιανισμό σε όμιλο, όπως ο θεατρικός ή ο χορευτικός μπορεί να έχει το χώρο του, έτσι ζητήσαμε και εμείς.

Άσχετο, αλλά οι εκκλησίες έπαιξαν πολλές φορές το ρόλο της αίθουσας διδασκαλίας και του καταφυγίου σε δύσκολους καιρούς.
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

The Godfather έγραψε:Υποτίθεται ότι αυτοι που προέβησαν σε αυτή την πράξη μάχονται υπέρ του δημόσιου πανεπιστημίου.Θα έπρεπε να ξέρουν όμως ότι η μάχη των εντυπώσεων παίζει σοβαρό ρόλο και με την πράξη τους αυτή αμαυρώνουν την εικόνα όλων μας και την εικόνα του "αγώνα" που "διεξάγουν;".
Κατά πάσα πιθανότητα δεν εκπροσωπούσαν κανέναν πέρα από τον εαυτό τους. Λογικά κάποιοι από τους συνηθισμένους "αυτόνομους" μπαχαλάκηδες που προσπαθούν να τραβήξουν λίγη προσοχή εκμεταλλευόμενοι συγκυρίες και διαδικασίες που μετά βίας αντιλαμβάνονται ;) Θα τους δεις στο γήπεδο, στις Εκκλησίες, στις πορείες, στην πλατεία Βάθη, κτλ.. Τώρα αν συμμετέχουν και σε σχήματα παρατάξεων είναι άλλη ιστορία :P

Καλό θα είναι, μόνο, να μην ακολουθήσουμε την πλάνη των τηλεπανελάδων που εντάσσουν τέτοιου είδους περιθωριακούς τύπους σε άσχετες προς αυτούς διαδικασίες.
sawtooth έγραψε:Εφ όσον ζούμε σε χριστιανική χώρα δεν είναι και τόσο παράλογο. Εν τω μεταξύ, ποιο είναι το πρόβλημα να κάνουμε τις συνάξεις μας σε μια αίθουσα η οποία έχει διαρρυθμιστεί κατάλληλα; (βλέπε εκκλησία).
Αυτός ο θρησκευτικός προσδιορισμός της χώρας είναι που συνήθως ξεκινάει (παρά τις ενδεχομένως αγνές προθέσεις) αυτήν την διαμάχη σχετικά με το ψεύδος της ελληνοχριστιανικής αντίληψης για "ανεξιθρησκεία".

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις συνάξεις σε κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους. Δεν καταλαβαίνω, όμως, γιατί αυτοί οι χώροι πρέπει να βρίσκονται μέσα σε Πανεπιστημιακούς χώρους, την ώρα που υπάρχουν δεκάδες όμοιοι και εξίσου λειτουργικοί χώροι μερικά μέτρα παραδίπλα (έξω από τις εγκαταστάσεις του ιδρύματος).

Μήπως το ότι είμαστε "χριστιανική χώρα" το κάνει πιο λογικό να υπάρχουν Εκκλησίες μέσα στα Πανεπιστήμια; Τι θα έλεγαν γι' αυτό τα "ευρωείδωλά" μας σε θέματα παιδείας;
sawtooth έγραψε:Άσχετο, αλλά οι εκκλησίες έπαιξαν πολλές φορές το ρόλο της αίθουσας διδασκαλίας και του καταφυγίου σε δύσκολους καιρούς.
Ας μην την γυρίσουμε εκεί την κουβέντα. Ούτε στον ορισμό των "δύσκολων καιρών", ούτε στον όρο "εκκλησιαστικά-διδακτικά καταφύγια". Δεν έχει νόημα. Γενικώς...
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Απορία: Γιατί ενώ δεν δεχόμαστε να μην υπάρχει οποιαδήποτε εξω-ακαδημαική αρχή (πχ Αστυνομία, Δασοφύλακας, Φαροφύλακας, Φύλακας Άγγελος) δεχόμαστε να υπάρχει η Εκκλησιαστική "αρχή";  :?

Και μη μου πείτε ότι δεν είναι Αρχή η Εκκλησία στη χριστιανική Ελλάδα...  :wink:

Τώρα για τον αντίκτυπο που { μπορει να/θα } έχουν συμφωνώ με τον Νονό. :P


Σημείωση: Γράφω σαν τον sky! Μαμάαααα :lol:
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
AmmonRa
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 9:50 pm

Δημοσίευση από AmmonRa »

Παραέγινε με τις εκκλησίες στην ελλάδα. Σε κάθε τετράγωνο και μια εκκλησία.(έχει τύχει να ρωτήσετε γιαγιά στον δρόμο να σας πει πως θα πάτε κάπου; Στην πρώτη εκκλησία αριστερά, στην δεύτερη δεξια κτλ κτλ).
Σε τι εξυπηρετεί μια ακόμα εκκλησία και μάλιστα στην πολυτεχνειούπολη;

Σε ότι αφορά τέτοια επεισόδια, ειδικά την περίοδο αυτή, είναι ανεπίτρεπτα. Στην σελίδα της εκκλησίας γράφει "Επίθεση σε Ι. Ναό στηνΠολυτεχνιούπολη" και στο θέμα αναφέρθηκε και ο Χριστόδουλας. Εδώ οι δηλώσεις του.
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Μαγαριώτατος έγραψε:Ο μόνος χαρακτηρισμός που ταιριάζει είναι ντροπή. Παρακαλώ τα παιδιά να ακολουθήσουν όχι τον κίβδηλο δρόμο, αλλά τον γνήσιο δρόμο των παραδόσεων του έθνους. Είναι πλάνη των παιδιών, αλλά τελικά δεν φταίνε μόνον αυτά. Φταίνε και όλοι όσοι παράγουν στα παιδιά κακά πρότυπα, τα οποία εκείνα ακρίτως ακολουθούν. Καλώ τα παιδιά να μετανοήσουν. Και εάν συμβεί αυτό, θα τους παράσχω τη συγγνώμη μου.
Αυτός ο καταλογισμός ντροπής από άτομα σαν τον Χριστόδουλο μου θυμίζει το λαϊκό "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα". Αν, δε, πιάσω το λογίδριο και τα ψευτοηθικοπλαστικά περί κακών προτύπων, θα ψάχνουμε τη Σαμπφώ Νοταρά να αναφωνήσει το γνωστό σχόλιο σχετικά με τα Σόδωμα.

Τέλος πάντων, καλώ τους αναρχοαυτόνομους περιθωριακούς που άλλη δουλειά δεν είχαν να κάνουν πρωί-πρωί παρά να φωνασκούν έξω από το παρεκκλήσι ΕΜΠ μπας και τους τραβήξει καμιά κάμερα να πάνε στον βασιλοχουντικότατο Αρχιεπίσκο και σκύβοντας ευλαβικά να αποδείξουν την ειλικρινή τους μετάνοια, ειδάλλως δε θα πάρουν συγχωροχάρτι και όταν με το καλό δουν τα ραδίκια ανάποδα θα καταδικαστούν σε αιώνια ημιδιαμονή στο ίδιο καζάνι της Κολάσεως με τους κίναιδους τράγους της Ευσεβούς και Μητέρας Ημών Ελληνορθοδόξου.

Θα φροντίσω να είμαι εκεί πριν από όλους αυτούς για να ενημερώσω και τον Εισαγγελάτο να έχει έτοιμες τις κάμερες :P


Υ.Γ.: Έτσι για τον χαβαλέ, και μιλώντας για συναθροίσεις και για άσυλα, γιατί το πανεπιστημιακό άσυλο να επιτρέπει την μάζωξη χριστιανών για την Λειτουργία και η Εκκλησία (με το δικό της άσυλο) δεν αφήνει να κάνουμε Γ.Σ. στους ναούς; :S
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

πιστυεω πως δεν θα επρεπε να υπαρχει ναος (παγανιστικος χριστιανικοσ συναγωγη ιλουμινατι κλπ) σε εναν χωρο που αναζητα την αληθεια, σε εναν ακαδημαικο χωρο...
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
not-paranoid
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 1:17 am

Δημοσίευση από not-paranoid »

Το κακό με τις εκκλησίες στην ελλάδα είναι ότι τις βρίσκεις πραγματικά παντού και κυρίως όπου υπάρχει αρχαιολογικός χώρος γιατί τέτοια μανία οι χριστιανοί να καλύψουν τους αρχαίους έλληνες δεν το καταλαβαίνω.
Και εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε αυτούς που κάνουν τελετές στους αρχαίους έλληνες θεους σήμερα ( αν και θεωρώ ότι έχουν δικαίωμα να το κάνουν) άλλα εξοργίζομαι... Ειδικά αυτόν τον χριστιανικό ναό μέσα στον αρχαιο νεκροταφείο του κεραμμικού από όταν τον παρατήρησα μπορώ να πω ότι δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο. :twisted:
και βέβαια άθένας έχει δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία αλλά να σεβόμαστε καποια πράγματα.
Το πίστευε και μη ερεύνα του χριστιανισμού τί δουλειά έχει με την επιστήμη μας.

Υ.Γ.Συγγνώμη αν καταβάλλω υπερβάλοντα ζήλο στην καταδίκη του χριστιανισμού αλλά αυτή η εκκλησιαστική εξουσία  μου σπάει τα νεύρα από τότε που άρχισα να καταλαβαίνω τί γίνεται γύρω μου (αν ποτέ συνέβη αυτό) και στην Ελλάδα τυχαίνει να την εκπροσωπούν οι χριστιανοί.
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Οπότε ας συμφωνήσουμε όλοι στην Αρχή "μην αναμιγνύετε εκείνους που αναζητούν την αλήθεια (Επιστήμη) με εκείνους που την έχουν βρει (Θρησκεία)" :D
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Δημοσίευση από Katsarola »

........


Giati koitate to dentro kai xanete to dasos??


Mesa sto polytexneio kalws h kakws yparxei mia orthodo3h ekklhsia. To an tha eprepe na yparxei h oxi einai ALLO thema.


Auto pou ekanan oi anegefaloi einai apla aparadekto. ki oxi epeidh to eipe o xristodoulas kai o kathe xristodoulas, alla giati etsi einai. An mh ti allo edwsan (epipleon) trofh sta kanalia kai stis yperorthodoxes giagiakes me tis paropides.


Kai gia na apanthsw: h orthodoxia kata thn tourkokratia htan anapospasto stoixeio ths ellhnikhs tautothtas.

Xristianos=>Elhnas
Mousoulmanos=>Tourkos

kati tetoio profanws htan lathos (auta pou lene pws oloi oi tourkoi ths mikras asias einai ellhnes den einai 110% propaganda twn ellhnarwn - osoi ellhnes apodexontan to islam ginontan ap' eutheias tourkoi) omws epetrepse stous ellhnes na thymountai pws einai ellhnes (h estw graikoi/rwmioi opws autoapokalounto tote)
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

συμμεριζομαι με την αποψη του ντοκτορ συφερ χωρις το γελακι στο τελος...
παντως τι σχεση εχει η τουρκοκρατια με τους ρωμιους ακομα δεν μπορω να καταλαβω...
και τι μας νοιαζουν οι υπερορθοδοξες γιαγιαδες???
πρεπει να μπει πραγματικα σε διαδικασια "ψηφισης" αν θελουμε ή οχι εκκλησια στο πολυτεχνειο...
αληθεια ποιος ειναι ο πολυουχος???
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Katsarola έγραψε:Giati koitate to dentro kai xanete to dasos??
Γιατί τώρα με την αναθεώρηση του άρθρου 24 (που έχει τεθεί στο περιθώριο λόγω του 16) δεν θα υπάρχουν δάση... μάλιστα υπάρχει η ιδέα να καταργηθεί ακόμα και η λέξη από τη γλώσσα, ως περιττή/αναχρονιστική.
Katsarola έγραψε:Auto pou ekanan oi anegefaloi einai apla aparadekto.
Αυτό είναι σαφές, και σχολιάστηκε επαρκώς. Από εκεί και πέρα δόθηκαν προεκτάσεις οι οποίες παραπέμπουν στην ουσία του ζητήματος, που δεν είναι ότι καμιά 10αριά παπαρόμυαλοι πήγαν να κάνουν φασαρία την ώρα της λειτουργίας, αλλά "τι δουλειά έχει η εκκλησία στο ΕΜΠ", ειδικά δεδομένου ότι παρουσιάστηκε και ως λογικό να υπάρχει ναός εκεί μέσα (βλ. "χριστιανικό κράτος") ;)
Xamenos έγραψε:αληθεια ποιος ειναι ο πολυουχος???
Γιορτάζουμε της Καταλήψεως (κατά το "Αναλήψεως") ανήμερα ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drcypher την Τετ Ιαν 31, 2007 12:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Δημοσίευση από Katsarola »

oi yperorthodoxes giagiades einai meros ths "koinhs gnwmhs" kai ws foithtes den nomizw pws sthn parousa fash exoume thn polyteleia na thn strefoume enantion mas akoma perissotero. ki an to kanoume as ginei gia kati pou axizei ki oxi epeidh merika aprosarmosta theloun na kanoun xabale.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”