Γενική Συνέλευση 27/11

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από el_greco »

Ανακοινώθηκε ότι την ερχόμενη Τρίτη, 27/11 και ώρα 12.30 θα πραγματοποιηθεί Γενική Συνέλευση του Φοιτητικού Συλλόγου ΣΕΜΦΕ στο Αμφιθέατρο 2 των ΓΕ με διάφορα τρέχοντα θέματα, όπως το Νόμο Πλαίσιο, τα Κ.Ε.Σ., καθώς επίσης και τις προτεινόμενες αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών του κορμού της ΣΕΜΦΕ
                 
Άβαταρ μέλους
Elsa
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 7:49 pm
Τοποθεσία: Χώρα του Ποτέ Ποτέ

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από Elsa »

Ελπίζω να μην έχει προταθεί από καμία παράταξη κλείσιμο της σχολής για συμμετοχή και συμπαράσταση των ΣΕΜΦΙΤΩΝ στους αγώνες των εργαζομένων για το ασφαλιστικό...
Άβαταρ μέλους
Βραχνός Προφήτης
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 12:13 am
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από Βραχνός Προφήτης »

Elsa έγραψε:Ελπίζω να μην έχει προταθεί από καμία παράταξη κλείσιμο της σχολής για συμμετοχή και συμπαράσταση των ΣΕΜΦΙΤΩΝ στους αγώνες των εργαζομένων για το ασφαλιστικό...
Να σου "θυμισω" πως η πλειοψηφια των σεμφιτων ειναι μελλοντικοι εργαζομενοι/ασφαλισμενοι/συνταξιουχοι. Και οσο και αν αυτο φανταζει μακρινο, καλο ειναι να ασχολουμαστε απο τωρα με το μελλον μας. Το να μην κανουμε μαθηματα1-2 μερες για να κατεβουμε σε πορειες για το απαραδεκτο ασφαλιστικο που προωθειται απο την νδ καθε αλλο παρα χαμενος χρονος ειναι. Να θυμισω πως με αναλογες αντιδρασεις δεν περασαν οι αλλαγες στο ασφαλιστικο (οι περιφημες αλλαγες Σπραου) της τελευταιας κυβερνησης πασοκ.
Συνταξη στα 18, στρατευση στα 100!
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από HeartDoc »

Δεν ιδρώνει τ' αυτάκι τους παιδί μου... Δε πα να κατέβει όλη η ευρώπη σε διαδήλωση...
Και επειδή εγώ ακολουθώ το σκεπτικό:
Για να δουλέψω => Θέλω Πτυχίο => Θέλω να κάνω μάθημα => Θέλω να είναι ανοιχτή η σχολή

1-2 μέρες χωρίς μάθημα κάθε άλλο παρά "τίποτα" δεν είναι. :|

Πχ Εργαστηριακή Φυσική ΙΙΙ πρέπει να κάνουμε min 8 ασκήσεις που θα πρέπει να κατανεμηθούν σε 12 εβδομάδες, απ' όπου τα 2 μαθήματα ήδη τα έχουμε χάσει λόγω εγγραφών και γραμματίας και την τρίτη θα χαθεί κι άλλη ώρα, σε ένα ήδη λειψό εξάμηνο... ;)

Άσε που το κλείσιμο της σχολής για συμμετοχή των φοιτητών σε πορίες και διαδηλώσεις κάθε άλλο παρά δημοκρατικά ορθό είναι. Κλείνοντας τη σχολή δίνεις την δυνατότητα σε άτομα που ήθελαν να συμμετέχουν να πάνε, ενώ στερείς τους υπόλοιπους από το μάθημα, που επίσης ήθελαν να κάνουν. Αν κάποιος συνεπώς θέλει να συμμετέχει σε πορεία, νομίζω ότι μπορεί να πάει από μόνος του χωρίς να αναγκάζει (κατ' επέκταση) τους υπόλοιπους να στερηθούν εργαστήρια ή ασκήσεις, τα οποία θα αναγκαστούν να συμπληρώσουν με πολλαπλάσιο κόπο στο άμεσο μέλλον. Ένα δίκοπο μαχαίρι, δυστυχώς, ακονισμένο μόνο από τη μια πλευρά...

Υ.Γ. Προφανώς, δεν κρίνω κανέναν, τη γνώμη μου εκφράζω. :)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από Skliraios »

τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου........η καταληψη ή το κλεισιμο της σχολη για συμμετοχη σε πορεια δε γινονται αυθαιρετα...ψηφιζονται μεσα σε μια γενικη συνελευση....οποτε κανενας δεν αναγκαζει κανενα ,αν θεωρουμε τη γενικη συνελευση δημοκρατικο θεσμο ,τοτε η αποφαση για κατι τετοιο ειναι απολυτα δημοκρατικη,οποιος διαφωνει δε εχει παρα να ψηφισει κατα....απλα τα πραγματα
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

Ποιος σου ειπε οτι η ΓΣ ειναι δημοκρατικος θεσμος??? Ειναι απλα ΘΕΣΜΟΣ.
Για μενα πλεον ειναι σαν την εκκλησια και τους χριστιανους: ενας καλος χριστιανος
πρεπει να πηγαινει στην εκκλησια για να συνεχιζει να υπαρχει χριστιανισμος.

Μα καλα πραγματικα πιστευεις ακομα οτι η γενικη συνελευση εξυπηρετει τη δημοκρατια ??? :ROFL2: :ROFL2: :ROFL2:
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από HeartDoc »

@ Skliraios:

Δε διαφωνώ με λογική σου. Έχεις ξεχάσει όμως την παράμετρο που θέλει τους φοιτητές στην Γ.Σ. να μην ψηφίζουν προτάσεις (ανοιχτή σχολή - κλειστή σχολή) αλλά πλαίσια, τα οποία πέρα από το θέμα της σχολής εμπεριέχουν και άλλα στα οποία συμφωνείς (και ψηφίζεις) κατά κάποιον τρόπο... "τυφλά". ;)

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τον surf_tha_curl :P
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
Βραχνός Προφήτης
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 12:13 am
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από Βραχνός Προφήτης »

HeartDoc έγραψε:Δεν ιδρώνει τ' αυτάκι τους παιδί μου... Δε πα να κατέβει όλη η ευρώπη σε διαδήλωση...
Και επειδή εγώ ακολουθώ το σκεπτικό:
Για να δουλέψω => Θέλω Πτυχίο => Θέλω να κάνω μάθημα => Θέλω να είναι ανοιχτή η σχολή

[...]

Υ.Γ. Προφανώς, δεν κρίνω κανέναν, τη γνώμη μου εκφράζω. :)
Τωρα αυτο απο που προκυπτει; Ανεφερα και πιο πανω πως οι αντιστοιχες "μεταρρυθμισεις" του πασοκ δεν περασαν πριν λιγα χρονια, εξαιτιας της μεγαλης κινητοποιησης. Δηλαδη, ιστορικα, στο συγκεκριμενο θεμα οι κινητοποιησεις εχουν αποτελεσμα. Σιγα μην κατσουν να περασουν νεο ασφαλιστικο αν δουν οτι το πολιτικο κοστος ειναι τεραστιο, τοσο που να βγει κυβερνηση το ανυπαρκτο πασοκ! Πανω απ ολα ενδιαφερονται για τη θεση τους (πχ βλεπε και αποσυρση βιβλιου ιστοριας, ΦΠΑ, πετρελαιο κλπ).


Υ.Γ. προφανως ολοι τη γνωμη μας εκφραζουμε! :D

Υ.Γ.2 το συστημα των προτασεων στις ΓΣ οδηγει μαθηματικα σε αποτυχια. Αυτο δεν σημαινει πως το τωρινο ειναι τελειο, καθε αλλο.
Συνταξη στα 18, στρατευση στα 100!
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από drcypher »

HeartDoc έγραψε:Για να δουλέψω => Θέλω Πτυχίο => Θέλω να κάνω μάθημα => Θέλω να είναι ανοιχτή η σχολή
Με αφορμή το παραπάνω και άσχετα με το χιλιοσχολιασμένο "κατάληψη ή άλλες μορφές διεκδικήσεων;" θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα και τροφή για σκέψη: Αν θεωρείς ότι το ασφαλιστικό είναι πρόβλημα (τουλ. όσο το θεωρούν όσοι εργαζόμενοι θα κατέβουν σύντομα στους δρόμους καθώς ενδέχεται να μην προλάβουν σύνταξη), τότε πρέπει να εντάξεις τη συλλογιστική σου σε ένα πιο γενικό πλαίσιο. Μια πρόταση είναι η εξής:

Για να ζήσω=>πρέπει να δουλέψω=>χρειάζομαι πτυχίο=>πρέπει να κάνω μάθημα=>πρέπει να'ναι ανοιχτή η σχολή

Αν το "δουλεύω" δεν σε οδηγεί στο "ζω" (τουλ. καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής σου), τότε δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει οποιοσδήποτε άλλος κρίκος της συλλογιστικής αλυσίδας σου. Αν, τώρα, προσθέσουμε το "αξιοπρεπώς" στο πρώτο βήμα της αλυσίδας τότε όχι μόνο δεν συνεχίζουμε τον συλλογισμό, αλλά γελάμε ειρωνικά... Με μια πιο απαισιόδοξη εκφραστική θα μπορούσες κάλλιστα να αναρρωτηθείς "τι νόημα έχει να κάνω εργαστήριο; για να έχω ένα παραπάνω χαρτί όταν θα παρακαλάω για δουλείτσες παίρνοντας ψίχουλα, με την ελπίδα ότι θα καταφέρω να φτάσω στα 65 ή 67 ή 70 ή όσο το πάνε ώστε να ζητιανεύω μέχρι να με απαλλάξει ο Θεός από την δημοκρατική μιζέρια μου;".

Το λέω γιατί έχω την αίσθηση (παραδόξως συμπαρατασσόμενος με την ΠΚΣ και τα ΕΑΑΚ σε αυτό το θέμα) ότι κάποια πράγματα είναι αμιγώς πολιτικά με ευρύτερο εννοιολογικό ή κοινωνικό υπόβαθρο και δεν μπορούν να ιδωθούν αποσπασματικά ή στο στενό πλαίσιο της σχολής ή του μαθήματος ή των εργαστηρίων. Για να κάνω και μια παράτολμη αναλογία με τη Φυσική (που ξέρω ότι σας αρέσει) είναι σαν να πιστεύει κανείς ότι π.χ. το aircondition καταρρίπτει τα θερμοδυναμικά αξιώματα επειδή "ψύχει" το δωμάτιό του, ενώ μια πρόχειρη ματιά στην ευρύτερη/συνολική εικόνα θα έδειχνε εύκολα ότι τα πράγματα είναι τελείως ανάποδα (δηλ. ότι συνολικά έχουμε αύξηση εντροπίας).

Αν δεν σας κάνει το παράδειγμα, να το θέσω αλλιώς: Το να λέει ένας φοιτητής ότι δεν τον απασχολεί τι επικρατεί σε επίπεδο εργασιακών δικαιωμάτων και κοινωνικών κεκτημένων είναι σαν να ισχυρίζεται ότι πήγε στο γυμνάσιο σαν να μην υπήρχε μετά λύκειο, και ότι στο λύκειο διάβαζε σαν να μην υπήρχε πανεπιστήμιο... Τελικά αυτή η ζωή έχει συνέχεια ή είναι μια σειρά από αυτοτελή επεισόδια ανάμεσα στα οποία η εξασφάλιση αξιοπρέπειας είναι καθαρά θέμα τύχης/θείας πρόνοιας; Αν κλίνετε προς την πρώτη άποψη, τότε θα πρέπει να συμφωνείτε πως σε κάθε στάδιο προετοιμαζόμαστε/προνοούμε αν μη τι άλλο για το αμέσως επόμενο. Αν είστε της δεύτερης "σχολής", τότε έχετε μπερδέψει τη ζωή με τη συλλογή ακανόνιστων τετραετιών που ονομάζουμε Ελληνικό Κράτος ;)

Συμπέρασμα: Ας καταβάλουμε λίγη περισσότερη προσπάθεια ώστε να εντάσσουμε τα θέματα στο σωστό πλαίσιο και τις πραγματικές διαστάσεις τους ώστε να καταλήξουμε σε μια προσωπική άποψη (και συνεπώς σε έναν κοινοποιήσιμο συλλογισμό) ο οποίος θα χρειάζεται όλο και λιγότερες τροποποιήσεις ή επεξηγήσεις ;)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από skywalker »

bgike pks
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
sunday
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 10:59 am

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από sunday »

δηλαδή τι απόφαση βγήκε?
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από drcypher »

ΠΚΣ  70
ΑΡΣΥ-ΕΑΑΚ   54
ΔΑΠ         32
ΕΔΡΑ         10
ΔΙΚΤΥΟ         3
ΠΑΣΠ         3
ΛΕΥΚΑ        5

Σύνολο:    177

Το υπερψηφισθέν πλαίσιο της ΠΚΣ αναφέρει:
  • Συμμετοχή στο μεγάλο παμφοιτητικό συλλαλητήριο την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου, στις 12:00 στα Προπύλαια
  • Συμμετοχή στον παλλαϊκό, πανεργατικό, απεργιακό ξεσηκωμό και τα απεργιακά συλλαλητήρια την Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου, στις 12:00 στα Προπύλαια
Μια παράκληση μόνο: Μην με ρωτήσετε αν και για πόσο θα είναι κλειστή η σχολή. Αντιγράφω (και ξέρω) μόνο ό,τι λέει το πλαίσιο... σοβαρά, αν αρχίσουμε πάλι θα εκνευριστώ. Ό,τι γίνεται κάθε φορά θα γίνει και τις δυο μέρες των συλλαλητηρίων.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από theos »

drcypher έγραψε: ΔΙΚΤΥΟ         3
Και γιατί παρακαλώ ροζάκι το δίκτυο?
drcypher έγραψε: Μια παράκληση μόνο: Μην με ρωτήσετε αν και για πόσο θα είναι κλειστή η σχολή. Αντιγράφω (και ξέρω) μόνο ό,τι λέει το πλαίσιο... σοβαρά, αν αρχίσουμε πάλι θα εκνευριστώ. Ό,τι γίνεται κάθε φορά θα γίνει και τις δυο μέρες των συλλαλητηρίων.
Εκείνες τις μέρες θα γίνονται μαθήματα? :twisted: :twisted:
Εργαστήρια? :twisted: :twisted:
Διαλέξεις? :twisted: :twisted:
Η γραμματεία θα είναι ανοιχτή? :twisted: :twisted:
Το κυλικείο? :twisted: :twisted:
Περιμένω άμεση απάντηση! :lol:
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

kai gw to idio :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση 27/11

Δημοσίευση από skywalker »

Κατι πληροφοριες που ξεσηκωσα απο κατι παλικαρια απο πκς
Το δικτυο υπηρχε σαν κομμα απο το 2004 οπου και διαλυθηκε.Και τωρα το ανεστησαν κατι παλικαρια.Το κακο ειναι οτι η ομιλιτρια μιλουσε πολυ σιγα και δεν καταφερα να καταλαβω τις θεσεις.Παντως απο οτι πληροφορηθηκα οι θεσεις του ειναι παρομοιες με του συνασπισμου.Αμα κανεις ξερει τπτ αλλο ας το γραψει.
Επισης εγινε και ψηφισμα το οποιο περασε να γινει υποχρεωτικο το μαθημα θεωρητικη φυσικη 1 για την πυρηνικη φυσικη,Τωρα κατα ποσο θα εφαρμοστει κατι τετοιο δεν ξερω{παντως το ψηφισμα χρειαστηκε να γινει 3 φορες γιατι κανεις δεν καταλαβαινε περι τινος προκειτε.}

Οπως καθε γσ ετσι και αυτη προσεφερε απλετο γελιο :P
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”